Podujatia

Workshopy pre učiteľky a učiteľov v Rakúsku a na Slovensku – Ako riešiť rasizmus, nenávisť a dezinformácie online

Pri príležitosti 20.výročia Durbanskej deklarácie a akčného programu, Informačná služba OSN (UNIS) Viedeň zorganizovala 10. júna 2021 dva poldňové workshopy pre 55 učiteliek a učiteľov z Rakúska a Slovenska na tému riešenia rasizmu, neznášanlivosti a dezinformácií online a zaangažovania mladých ľudí.

Online workshopy viedli lektori z rakúskej mimovládnej organizácie ZARA Training pod záštitou UNIS Viedeň, v spolupráci s Cirkevnou pedagogickou vysokou školou (KPH) Viedeň/Krems a Štátnym pedagogickým ústavom (ŠPÚ) v Bratislave.

Hlavnou témou workshopov bola „Intervencia prizerajúcich online“, ktorá sa podľa organizácie ZARA začína vnímaním a zmyslom pre zodpovednosť a následne vedie ku konaniu: „Intervencia prizerajúcich znamená nájsť v sebe odvahu postaviť sa za niekoho, s kým sa zaobchádza nespravodlivo.“

Riaditeľ UNIS Viedeň Martin Nesirky vo svojich úvodných slovách k obom workshopom poďakoval učiteľom a učiteľkám za ich veľký záujem; záujemcov bolo oveľa viac ako voľných miest. Ako povedal Martin Nesirky, táto téma je obzvlášť aktuálna, pretože počas pandémie každý strávil viac času online. Nesirky uviedol, že prostredníctvom Durbanskej deklarácie a akčného programu sa dosiahlo veľa, ale stále je na čom pracovať.

Počas interaktívnych workshopov - v angličtine pre skupinu na Slovensku a v nemčine v Rakúsku - sa zúčastnení pedagógovia podelili o svoje skúsenosti s online diskrimináciou a so spôsobmi ako podobné prípady riešili. Tréneri workshopu poskytli cenné rady, ako identifikovať nedôveryhodné zdroje a invazívne a falošné tvrdenia na rôznych sociálnych médiách. V jednom z cvičení boli účastníci vyzvaní, aby zhodnotili nevhodnosť príspevkov a vysvetlili, prečo niektoré obvinenia vnímajú ako umiernené, iné zasa ako urážlivé. Pri ďalšej aktivite zažili, že niekedy je ťažké zostať objektívny a nenechať sa ovládať emóciami, najmä ak sa človek stretne s veľmi drsnými a nepravdivými vyhláseniami, ktoré zažíva práve mnoho mladých ľudí.

Lektori workshopu tiež predstavili možné stratégie boja proti nenávisti a dezinformáciám online a cesty, ako tieto aktivity nahlasovať. Vysvetlili, že ZARA podporuje obete diskriminácie a ponúka rôzne služby, ako napríklad poradenstvo pre učiteľov, študentov a ich rodiny.

Workshopy sa ukázali ako obohacujúci zážitok pre lektorov aj účastníkov. „Je zaujímavé vidieť, že učitelia v oboch krajinách sa stretávajú s podobnými témami a výzvami,“ povedal jeden z trénerov na konci druhého workshopu. Mnoho učiteľov ocenilo ponuku takto zameraného workshopu, najmä praktické rady a užitočné tipy.

„Bolo to úžasné. Veľa som sa naučil,“ povedal jeden z rakúskych účastníkov. "Som rád, že som sa zúčastnil."