UNIS/NAR/990
1. marca 2007

INCB varuje pred napodobeninami liekov, ktoré zaplavujú trhy

Vo Výročnej správe INCB je taktiež zvýraznené zneužívanie lekárskych predpisov v Afganistane

VIEDEŇ, 1. marca 2007 (Informačná služba OSN) -- Medzinárodný výbor pre kontrolu omamných látok (INCB) pri predstavení Výročnej správy vo Viedni dnes varoval, že prílev liekov, ktoré sú len napodobeninami, a ktoré sú v súčasnosti dostupné vo viacerých krajinách, by mohol mať závažné dôsledky pre zákazníkov.

Nebezpečenstvo je reálne a značné. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) predpokladá, že 25-50 percent liekov používaných v rozvojových krajinách, sú napodobeniny a falzifikáty. Problém je naviac umocňovaný skutočnosťou, že výroba napodobených liečiv je jednoduchá a falzifikáty, ich obaly a balenia sa podobajú originálnym. 

"Pre zákazníkov je dôležité, aby si uvedomili, že lieky so zníženou cenou, kúpené na neregulovanom trhu, môžu mať smrteľné následky. Namiesto liečenia a pomoci, môžu ukončiť životy," povedal Dr. Philip O. Emafo, prezident INCB.

Výbor je obzvlášť znepokojený existenciou neregulovaných trhov, na ktorých sa predávajú nič netušiacim zákazníkom rizikové a často krát dokonca smrteľné lieky. Neregulované trhy sú často krát zásobované ukradnutými a upravovanými liekmi, nelegálne vyrobenými farmaceutkami alebo prostredníctvom nelegálneho obchodu na internete. Existujú zároveň dôkazy, že zväčšujúci sa počet jednotlivcov a/alebo právnických osôb vlastniacich licencie, porušuje zákony za úmyslom predaja evidovaných liekov bez potrebného lekárskeho predpisu.

"Problém s napodobeninami liekov a so zneužívaním farmaceutík obsahujúcich evidované látky, ale zakúpených bez predpisu, existuje už dlhšiu dobu. Aj napriek tomu však rýchly rast neregulovaných trhov dramaticky zhoršil situáciu," povedal Dr. Emafo.

Výbor vyzýva členské štáty, aby uplatňovali legislatívu, sťažujúcu nelegálnu produkciu omamných a psychotropných látok, ktorá zároveň zabráni úprave a prenikaniu liekov z legálnej výroby a distribučnej siete na neregulované trhy.

Zneužívania lekárskych predpisov prevyšuje počet protiprávnych zneužití liekov  

Podľa výboru, zneužívanie a obchodovanie s lekárskymi predpismi liekov prevýši počet prípadov, v ktorých došlo k protiprávnemu zneužitiu liekov. V skutočnosti sa liečivá obsahujúce omamné a/ alebo psychotropné látky často krát stali samotnou drogou než iba pôvodne náhradou za drogu. Dopyt po takýchto liekoch je taký vysoký, že vyvolal nový problém-výrobu napodobenín pravých liekov. Zneužívanie predpisov môže mať smrteľné dôsledky, pričom počet úmrtí súvisiacich so zneužitím omamných látok narastá. Podľa prezidenta výboru, Dr. Emafa, "Veľký a nebezpečný potenciál niektorých syntetických omamných látok, dostupných na predpis, predstavuje v skutočnosti väčšiu dávku nebezpečenstva ako protiprávne zneužitie liekov".

Posadnutosť po chudnutí je poháňaná liekmi

Výbor upozornil, že trend zneužívať lieky tlmiace chuť na jedlo, sa posilňuje, a to aj napriek smrteľným dôsledkom. Anorektiká používané proti obezite, na liečbu narkolepsie a nedostatku schopnosti sústrediť sa (ADD), by mali byť predpisované a ich používanie monitorované výlučne iba lekármi. Aj napriek tomu ich vďaka ich schopnosti potlačiť pocit hladu, alarmujúci počet ľudí začal zneužívať v nádeji, že schudne. Vlády a dotknuté strany by mali prijať potrebné opatrenia, aby zaručili, že anorektiká sú využívané len pre zdravotnícke účely.

Situácia s liečivami v Afganistane sa urýchlene zhoršuje

Nelegálna produkcia ópia v Afganistane, ktorá dosiahla svoj vrchol v roku 2006, vyvolala vážne znepokojenie výboru. Jedna tretina afgánskeho hospodárstva je aj naďalej založená na produkcii ópia, čo vytvára situáciu, ktorá musí byť za pomoci medzinárodného spoločenstva urgentne riešená afgánskou vládou. Výbor obzvlášť, považuje za nevyhnutnú akciu voči korupcii. V opačnom prípade bude vládne úsilie kontrolovať obchod s liekmi zmarené, čo ďalej zabráni politickému pokroku, ekonomickému rastu a sociálnemu rozvoju v krajine.

Regionálne vrcholné ukazovatele

Správa výboru sa zaoberá hlavnými trendmi zneužívania a obchodovanie s liečivami v každom regióne na celom svete. Nelegálne pestovanie ópia v Afganistane narástlo v roku 2006 o 59 percent a úroveň produkcie sa zvýšila o takmer 50 percent na rekordných 6 100 ton. Existujú obavy, že obchodovanie s omamnými látkami vyprodukovanými v Afganistane, má destabilizujúci efekt v susedných krajinách ako aj v Centrálnej Ázii a Ruskej federácii, kde organizovaný zločin, korupcia a dopyt po nelegálnych opiátoch narastajú.

Výbor zaznamenal, že Európa sa stala druhým najväčším nelegálnym trhom s kokaínom na svete. Európa naviac aj naďalej predstavuje jeden z hlavných nelegálnych trhov s povzbudzujúcimi látkami.

Zneužívanie methamfetamínov predstavuje najrýchlejšie rastúcu hrozbu v Severnej Amerike, ktorá so sebou prináša množstvo zdravotných a právnych otázok. Výbor je zároveň obzvlášť znepokojený nad rýchlo sa zvyšujúcou úrovňou zneužívania lekárskych predpisov v Severnej Amerike.

* *** *

Pre viac informácii kontaktujete:

Jaya Mohan
 Informačného dôstojníka, UNIS
 Telefonicky na čísle: +(43-1) 26060-4448
Prostredníctvom e-mailu: jaya.mohan@unvienna.org