UNIS/SGSM/116
21. máj 2009
Generálny tajomník Pan Ki-mun:
"Naďalej primálo žien medzi mierovými silami OSN"
Vyhlásenie k Medzinárodnému dňu mierových síl OSN, 29. máj 2009
VIEDEŇ, 29. máj (Informačné centrum OSN) - Dôvera medzinárodného spoločenstva v mierové jednotky OSN naďalej pretrváva. Ich počet je dnes rekordne vysoký; vojaci, civilní zamestnanci a policajné jednotky spolu predstavujú viac ako 113 000 osôb.
Tieto jednotky slúžia pod vlajkou OSN v najťažších a najnehostinnejších oblastiach tejto planéty, kde denne čelia nestabilite, chorobám a násiliu. Títo odvážni muži a ženy preukázali nesmierne nadšenie a oddanosť, podarilo sa im urobiť hmatateľné zmeny v životoch mnohých ľudí, čím zároveň svetu ukázali starostlivú a odhodlanú tvár Spojených národov.
Samotné jednotky často za toto úsilie platia vysokú cenu. V roku 2008 prišlo v službe o život 132 osôb, čo je v histórii mierových síl OSN vôbec najvyššie číslo za jeden rok. Či už zomreli následkom násilného činu, choroby alebo nehody, všetci po sebe zanechali významný odkaz.
Strata desiatich žien spomedzi všetkých, ktorí padli, nám pripomína, že ženy v mierových silách zohrávajú čoraz dôležitejšiu úlohu a preberajú na seba vážne riziká.
Je to takmer desaťročie, čo Bezpečnostná rada prijala historickú rezolúciu č. 1325, prvý súhrnný dokument, ktorý uznáva, že ženy nesú bremeno ozbrojených konfliktov, a preto by mali mať aj rovnako veľkú úlohu v ich prevencii a riešení.
Odvtedy OSN presadila, aby sa mohlo viac miestnych žien angažovať nielen v mierovom úsilí a budovaní mieru, ale aj v operáciách OSN. Cieľom nie je samoúčelne dosiahnuť rodovú paritu, ale využiť jedinečný a silný spôsob, akým môžu ženy prispieť. Ženské modré prilby, pozorovateľky v oblasti ľudských práv a ďalšie ženy pôsobiace na misiách, ponúkajú nové zručnosti a spôsoby fungovania tejto neustále sa rozvíjajúcej oblasti udržiavania mieru. Často dokážu lepšie komunikovať s miestnymi ženami, dokážu vytvoriť lepší pocit bezpečia, pričom zároveň slúžia ako príklad posilňovania postavenia žien.
Ako uznala Bezpečnostná rada, ženy často najviac trpia počas konfliktov ako aj pri strašných činoch sexuálneho násilia a násilia založeného na rode. Tým, že medzi nás zaradíme ženy policajtky, posilníme bezpečné prostredie pre obete, ktoré tak dostanú pomoc, ktorú potrebujú a zaslúžia si ju. Ďalej tým, že obetiam umožníme, aby sa cítili dostatočne bezpečne na to, aby vystúpili a žalovali páchateľov, bojujeme proti kultúre beztrestnosti, ktorá sa už dlhšiu dobu teší určitej priazni.
V mierových jednotkách je ešte stále primálo žien. So zväčšujúcim sa počtom žien pracujúcich v armádach a policajných zboroch jednotlivých štátov by mali členské štáty ešte viac prispievať k zvyšovaniu ich počtu aj v rámci OSN. Využime preto v tento Medzinárodný deň silu žien na to, aby sme posilnili mierové sily OSN, čím zároveň pomôžeme samotným ženám a dievčatám, aby zmenili svoje osudy a ich spoločnosti k lepšiemu.
* *** *