UNIS/SGSM/116
2009. május 20.

Az Egyesült Nemzetek Főtitkárának üzenete a Békefenntartók Nemzetközi Napján

"Még mindig túl kevés a női békefenntartó"

Bécs, 2009. május 29. (ENSZ Információs Iroda) - A nemzetközi közösség bizalma az ENSZ békefenntartóiban egyre jobban elmélyül. A bevetett egységek száma rekordnagyságú: a katonai alakulatokban, civilekként és rendőrökként szolgálók száma több mint 113.000 fő.

Az ENSZ zászlaja alatt szolgáló alkalmazottak a Föld legkeményebb és legbarátságtalanabb térségeiben teljesítenek szolgálatot, nap mint nap bizonytalansággal, járványokkal, erőszakkal néznek szembe. Bátor férfiak és nők, akik hatalmas elkötelezettséget tanúsítva hoztak kézzel fogható változásokat oly sokak életébe. Miközben bemutatták a világnak az ENSZ gondoskodó és odaadó oldalát.

Ezek az erőfeszítések sokszor a békefenntartók számára is komoly áldozatokkal járnak. 2008-ban 132-en vesztették életüket kötelességteljesítés közben. Ez az ENSZ békefenntartó akcióinak évei során valaha tapasztalt legmagasabb szám. Legyenek akár erőszakos cselekedet, betegség vagy baleset áldozatai, mindnyájan fontos örökséget hagytak maguk után.

Az, hogy a halottak között tíz nő is található arra hívja föl a figyelmet, hogy a női alkalmazottak egyre fontosabb szerepet játszanak a békefenntartás folyamatában, és most már ők is halálos veszélyeket vállalnak ezért.

Közel egy évtized telt el azóta, hogy a Biztonsági Tanács elfogadta a mérföldkőnek számító, 1325. határozatát, az első olyan szövegegyüttest, amelyben benne foglaltatik, hogy a fegyveres konfliktusok során a nők szenvednek a legtöbbet, és hogy ehhez mért arányban kellene részt venniük ezek megelőzésében és megoldásában.

Azóta az Egyesült Nemzetek megkettőzött erőfeszítésekkel halad tovább, nem csak azért, hogy több helybeli nőt vonjon be a béke megteremtésének és felépítésének feladatába, hanem azért is, hogy minél több nő vállaljon részt saját akcióinkban. A cél nem pusztán az, hogy elérjük a nemek közötti arányok egyenlőségét. A szükségszerű feladat az, hogy használni kezdjük azt az egyedi és hathatós segítséget, amit a nők nyújthatnak. A női kéksisakosok, az emberi jogi megfigyelők és a többi bevetett egység női tagjai új képességeket és funkciókat hoznak a békefenntartás örökké fejlődő feladatába. Sokszor könnyebben tudnak kommunikálni a helybeli nőkkel, nagyobb biztonságérzetet kialakítva, miközben példáját is adják a nők érvényesülésének.

Ahogy a Biztonsági Tanács leszögezte, legtöbbször a nők szenvednek a leginkább a konfliktusokban, beleértve ebbe a szexuális bántalmazást és a nemi megkülönböztetést. Azzal, hogy női rendőröket vonunk be sorainkba, biztonságos környezetet teremtünk az áldozatok számára, hogy megkaphassák azt a segítséget, amire szükségük van, amit megérdemelnek. És azzal, hogy eléggé biztonságos környezetet teremtünk az áldozatoknak ahhoz, hogy vádat merjenek emelni az elkövetőkkel szemben, a büntetlenség oly régóta fennálló gyakorlatával szállunk szembe.

Még most is túl kevés a női békefenntartók száma. Mivel egyre több nő csatlakozik nemzeti hadseregekhez és rendőrségekhez, létfontosságú, hogy a tagállamok minél több női alkalmazottat küldjenek az Egyesült Nemzetek szervezeteibe. Ezen a Nemzetközi Napon hadd támaszkodjunk mindannyian a nők erejére, hogy megerősítsük az ENSZ békefenntartó akcióit, miközben ahhoz is hozzá segítünk felnőtt nőket és lányokat, hogy sorsukat, a társadalmakat, amikben élnek, jobbá tehessék.

* *** *