Neoficiálny dokument - len pre informáciu.

UNIS/SGSM/187
3.máj 2010

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun:

"Ľudia majú právo na informácie, ktoré ovplyvňujú ich životy"

Odkaz k Svetovému dňu slobody tlače, 3.máj 2010

VIEDEŇ, 3.máj (Informačné centrum OSN) - Sloboda prejavu je základným ľudským právom zakotveným v článku 19 vo Všeobecnej deklarácii ľudských práv. Avšak na svete existujú vlády a autority majúce v rukách moc, ktoré dokážu nájsť spôsoby, ako výkonu týchto práv brániť.

Zavádzajú vysoké dane na vydávanie tlače, takže produkcia novín sa stáva tak drahou, že si ich ľudia nemôžu dovoliť kúpiť. Nezávislé rádiá a televízne stanice sú nútené ukončiť vysielanie, ak kritizujú vládnu politiku. Cenzori aktívne sledujú aj databázy a počítačové siete, pričom obmedzujú používanie internetu a nových médií.

Niektorí novinári riskujú zastrašovanie, väzenie a dokonca aj svoje životy, a to len preto, že vykonávajú svoje právo vyhľadávať, prijímať a poskytovať informácie a myšlienky prostredníctvom akéhokoľvek média a bez ohľadu na hranice.

Minulý rok UNESCO odsúdilo zabitie 77 novinárov. Neboli to prominentní vojnoví korešpondenti, zabití v zápale boja. Väčšina pracovala pre malé, miestne vydavateľstvo v mierovom období. Boli zavraždení, pretože sa pokúšali odhaliť zločiny alebo korupciu.

Odsudzujem tieto činy a trvám na to, aby boli páchatelia predvedení pred spravodlivosť. Všetky vlády majú povinnosť chrániť tých, ktorí pracujú v mediálnej oblasti. Súčasťou tejto ochrany musí byť prešetrenie a stíhanie tých, ktorí na novinároch spáchali zločin.

Beztrestnosť dáva zelenú kriminálnikom a vrahom a posilňuje tých, ktorí majú čo skrývať. Z dlhodobého hľadiska rozkladá a rozleptáva spoločnosť ako celok.

Tohtoročnou témou je Sloboda informácií: právo vedieť. Veľmi vítam celosvetový trend smerujúci k novým zákonom, ktoré uznávajú univerzálne právo na informácie prístupné pre verejnosť.

Nanešťastie sa tieto nové zákony nie vždy dostanú do praxe. Žiadosti o oficiálne informácie sú často odmietané alebo odkladané, niekedy až na niekoľko rokov. Neraz je to vinou slabého informačného manažmentu. Toto všetko sa deje z dôvodu pretrvávania kultúry utajovania a nedostatku zodpovednosti.

Musíme pracovať na zmene postrojov a zvyšovať povedomie. Ľudia majú právo na informácie, ktoré ovplyvňujú ich životy a štáty zas povinnosť tieto informácie poskytovať. Takáto transparentnosť je nevyhnutná pre každé dobré vládnutie.

Organizácia Spojených národov stojí pri prenasledovaných novinároch a mediálnych odborníkoch kdekoľvek na svete. Dnes, rovnako ako každý deň, vyzývam vlády, tretí sektor a ľudí na celom svete, aby prejavili uznanie tejto dôležitej práci médií a postavili sa za slobodu informácií.

* *** *