Len pre informáciu – neoficiálny dokument.

UNIS/INF/580
7.august 2022 

Generálny tajomník OSN

Moje posolstvo k Hirošime 

7.august 2022

V sobotu som sa hrdo postavil po boku japonského premiéra Fumia Kišidu a obyvateľov a obyvateliek Hirošimy, aby sme si uctili pamiatku bezprecedentnej katastrofy.

Pred sedemdesiatimi siedmimi rokmi boli na mestá Hirošima a Nagasaki zhodené jadrové bomby.

Desaťtisíce žien, detí a mužov boli v okamihu zabité a spálené v pekelnom ohni. Budovy ľahli popolom. Krásne rieky v mestách sa naplnili krvou.

Tých, ktorí prežili, preklialo rádioaktívne dedičstvo, prenasledovali zdravotné problémy a doživotná stigma v dôsledku jadrového bombardovania. 

Mal som tú česť stretnúť sa s ľuďmi, ktorí ho prežili. V Japonsku sa volajú hibakuša a ich počet sa každoročne znižuje. S neochvejnou odvahou mi rozprávali, čoho boli svedkami v ten desivý deň v roku 1945.

Nastal čas, aby sa svetoví lídri dokázali pozrieť na veci rovnako jasne a triezvo ako hibakuša a videli pravú povahu jadrových zbraní. Jadrové zbrane nemajú zmysel. Nedokážu poskytnúť bezpečie, ochranu ani istotu. Z ich podstaty vyplýva, že môžu priniesť len smrť a ničenie.

Od momentu, keď sa nad Hirošimou a Nagasaki vzniesol atómový hríb, uplynulo trištvrte storočia. Odvtedy ľudstvo prežilo studenú vojnu, desaťročia absurdného balansovania na hrane a niekoľko desivých chvíľ, kedy sa ľudstvo ocitlo na pokraji zničenia.

Jadrové mocnosti výrazne znížili svoj jadrový arzenál aj počas studenej vojny. Všeobecne sa akceptovali zásady proti používaniu, šíreniu a testovaniu jadrových zbraní.    

Dnes nám hrozí, že lekcia z roku 1945 upadne do zabudnutia.

Nové preteky v zbrojení naberajú na obrátkach a vlády vynakladajú stovky miliárd dolárov na modernizáciu svojich zásob jadrových zbraní. V arzenáloch na celom svete sa v súčasnosti nachádza takmer 13 000 jadrových zbraní. Geopolitické krízy s vážnym jadrovým podtextom sa rýchlo šíria od Blízkeho východu cez Kórejský polostrov až po ruskú inváziu na Ukrajinu.

Ľudstvo sa opäť hrá s nabitou zbraňou. Od Armagedonu nás delí len jedna malá chybička, jedno nedorozumenie, jeden nesprávny odhad.

Lídri musia prestať klopať na dvere súdneho dňa a natrvalo stiahnuť jadrovú možnosť zo stola.

Je neprijateľné, aby štáty vlastniace jadrové zbrane pripúšťali možnosť jadrovej vojny, ktorá by znamenala koniec celého ľudstva.

Z rovnakého dôvodu sa krajiny, ktoré majú jadrové zbrane, musia zaviazať, že ich nepoužijú ako prvé. Taktiež musia ubezpečiť štáty, ktoré jadrové zbrane nemajú, že ich proti nim nepoužijú - ani sa nimi nebudú vyhrážať - a budú sa, naopak, správať transparentne. Vyhrážanie sa jadrovou silou musí skončiť.  

Nakoniec existuje len jedno riešenie jadrovej hrozby: nevlastniť vôbec žiadne jadrové zbrane. To znamená otvoriť všetky možnosti dialógu, diplomacie a rokovaní na zmiernenie napätia a odstránenie týchto smrtiacich zbraní hromadného ničenia. 

V New Yorku, kde sa celý svet zišiel na desiatej Hodnotiacej konferencii o Zmluve o nešírení jadrových zbraní, pre nás svitla nová nádej. Zmluva je jedným z hlavných dôvodov, prečo sa už od roku 1945 nepoužívajú jadrové zbrane. Obsahuje právne záväzné prísľuby na dosiahnutie jadrového odzbrojenia, čím sa môže stať silným katalyzátorom odzbrojenia - jediného spôsobu, ako tieto hrozné zbrane raz a navždy odstrániť.

V júni sa členovia Zmluvy o zákaze jadrových zbraní po prvýkrát stretli, aby vypracovali plán na dosiahnutie sveta bez týchto smrtiacich strojov.

Nemôžeme už ďalej tolerovať prítomnosť zbraní, ktoré nebezpečne visia nad budúcnosťou ľudstva.

Je načase vypočuť nadčasové posolstvo hibakuša: „Už žiadne ďalšie Hirošimy! Už žiadne Nagasaki!“

Je čas šíriť mier.

Spoločne, krok za krokom, vymažme tieto zbrane z povrchu zeme.       

***