Komentár od Výkonného tajomníka OSN pre klimatické zmeny Simona Stiella 

Uhlie, ropa a plyn sú príčinou krízy životných nákladov. Na Konferencii o klíme COP28 možno uvidíme prudký nárast opatrení v oblasti klímy

V posledných rokoch spôsobila inflácia vo veľkej časti sveta krízu životných nákladov. Niektorí vyvolávači strachu zneužili ťažkú situáciu, do ktorej sa týmto dostali miliardy ľudí, na šírenie rétoriky, že opatrenia v oblasti klimatickej zmeny sú cenovo nedostupné a v rozpore so záujmami bežných ľudí. Nie je to však pravda.

Šírenie naratívu o zelených alebo chudobných rozdeľuje a často sa využíva na zakrytie krátkodobých vlastných záujmov, motivovaných ziskom. Jedinou stabilnou a ekonomicky udržateľnou budúcnosťou je energetická bezpečnosť, odolnosť voči katastrofám, dobre financovaná koordinovaná obnova po nich a nakoniec obmedzenie rastu teploty na 1,5 stupňa Celzia.

Fosílne palivá vrátane uhlia, ropy a plynu sú hlavnou príčinou krízy životných nákladov, ktorá napína rozpočty miliárd domácností na hranicu únosnosti. Ceny sa prudko zvýšili, čo je častá reakcia, a to v dôsledku neistoty a konfliktov. To následne dvíha náklady na dopravu, potraviny, elektrinu a základné potreby domácností. V niektorých krajinách, ktoré sú silne závislé od fosílnych palív, účty domácností v roku 2022 stúpli až o tisíc dolárov v dôsledku nákladov na energiu z fosílnych palív.

Podľa ekonomických autorít, ako sú americké Ministerstvo financií, Rezervná banka Indie a Európska centrálna banka, náklady spotrebiteľov ešte porastú a hospodársky rast sa spomalí, pretože dopad klimatických zmien bude čoraz intenzívnejší. Vysoké ceny energie tiež znižujú ziskové marže podnikov, poškodzujú hospodársky rast a bránia právu na prístup k energii na celom svete. Inflácia najviac poškodzuje najchudobnejšie domácnosti.

To všetko sa deje v čase, kedy sa klimatické katastrofy zhoršujú v každej krajine. Tento rok bude pravdepodobne najteplejším za posledných 125 000 rokov. Ničivejšie búrky, nepredvídateľné dažde a záplavy, vlny horúčav a suchá už teraz spôsobujú obrovské hospodárske škody a postihujú stovky miliónov ľudí na celom svete. Ľudia prichádzajú o život a živobytie.

Kohútiky s fosílnymi palivami sa nedajú zavrieť zo dňa na deň, no existuje veľa príležitostí na opatrenia, s ktorými sa ešte nezačalo. Napríklad v roku 2022 vlády minuli viac ako 7 biliónov dolárov z peňazí daňových poplatníkov alebo pôžičiek na dotácie fosílnych palív. Dotácie nechránia reálne príjmy najchudobnejších domácností a odvádzajú peniaze, ktoré zvyšujú dlhové zaťaženie rozvojových krajín alebo by mohli byť použité na zlepšenie zdravotnej starostlivosti, budovanie infraštruktúry - vrátane obnoviteľných zdrojov energie a sietí - a na rozšírenie sociálnych programov na zmiernenie chudoby. Zodpovedné postupné zrušenie takýchto dotácií by v skutočnosti pomohlo najchudobnejším a zlepšilo by hospodárstvo krajín, ktoré sú od nich v súčasnosti závislé.

Tento rok sme na pôde OSN v súvislosti s klimatickými zmenami uskutočnili Globálnu bilanciu doterajších opatrení v oblasti klímy. Z nej jasne vyplynulo, že pokrok je príliš pomalý. Ukázalo sa však aj to, že už teraz máme k dispozícii mnoho nástrojov na urýchlenie klimatických opatrení, ktoré súčasne vybudujú silnejšie ekonomiky. Máme vedomosti a nástroje na to, aby sme tento prechod urýchlili a zároveň zabezpečili, že bude spravodlivý, férový a nikto nebude z neho vynechaný.

Miliardy ľudí potrebujú, aby ich vlády zobrali tieto nástroje do rúk a začali ich používať. To zároveň znamená presunúť miliardy dolárov z investícií do novej výroby fosílnych palív na obnoviteľné zdroje energie, ktoré zabezpečia stabilnú, spoľahlivú a lacnejšiu energiu na podporu hospodárskeho rastu. Je to o dopyte a ponuke. Tí z nás, ktorí potrebujú energiu, aby mohli svietiť, musia mať možnosť vybrať si čisté energetické zdroje a fiškálny priestor na investovanie do našich komunít a ich schopnosti prispôsobiť sa meniacemu sa svetu.

Ak na Konferenciu o zmene klímy (COP28) v Dubaji prídu vlády v duchu spolupráce a zamerajú sa na riešenia, máme dôvod na optimizmus. Na konferencii COP28 sa môžeme dohodnúť na strojnásobení svetovej kapacity obnoviteľných zdrojov energie. Môžeme zdvojnásobiť energetickú účinnosť. Môžeme ukázať, že zdvojnásobujeme financie na pomoc krajinám prispôsobiť sa klimatickým dopadom a sústrediť ich do národného plánovania. Môžeme vytvoriť fond na krytie klimatických strát a škôd, ktorý pomôže zabezpečiť klimatickú spravodlivosť. A môžeme splniť staré sľuby týkajúce sa financovania prechodu a načrtnúť, ako budeme financovať ďalšie kroky.

Jeden moment a jedno stretnutie nemôže zmeniť všetko. Môžeme však nastaviť smer do budúcnosti a poskytnúť taký plán, aby vnútroštátne záväzky v roku 2025 priniesli výsledky.

Odmietam dovoliť, aby mi vyvolávanie strachu zaslepilo oči. A ani vy by ste to nemali dovoliť.

 

Tento článok bol publikovaný v denníku SME 24.11.2023.