UNIS Vienna Director Janos Tisovszky Hana Kovacova Chargée d'Affaires, Permanent Mission of Slovakia to the United Nations (Vienna) Deputy to the Director-General of the United Nations Industrial Development Organization (UNIDO) Taizo Nishikawa General Director of EKOTOP Festival Pavol Lim Slovakian folk art ensemble SL'UK

Informacijska služba ZN se je povezala z ustvarjalci filmov na temo trajnostnega razvoja iz Bratislave v obliki enotedenskega predvajanja filmov na Uradu Združenih narodov na Dunaju

Medtem ko potekajo priprave na konferenco ZN o trajnostnem razvoju, ki bo potekala v Riu de Janeiru od 20. do 22. junija 2012, je bil na Uradu ZN na Dunaju filmski teden na temo trajnostnega razvoja. Dogajanje je v ospredje postavilo poglede filmskih ustvarjalcev iz vsega sveta o različnih vprašanjih trajnostnega razvoja.

Filmski teden na temo trajnostnega razvoja je potekal od 14. do 18. maja, in sicer na sedežu Združenih narodov na Dunaju. Organizirala ga je Informacijska služba Združenih narodov (UNIS) na Dunaju v sodelovanju s stalnim predstavništvom Slovaške pri Združenih narodih (na Dunaju), Slovaškim inštitutom in mednarodnim festivalom »EKOTOPFILM«, ki promovira filme o trajnostnem razvoju.

»EKOTOPFILM« je letni filmski festival, ki poteka v Bratislavi na Slovaškem, in sicer že 39. leto. Osredotoča se predvsem na področje trajnostnega razvoja.

Program filmskega tedna je zajemal predvajanje televizijskega dokumentarca ZN »Afrika: digitalno pokopališče« ( Africa: Digital Graveyard ) producentke Mary Ferreira, ki je v letu 2011 osvojila prvo mesto v kategoriji aktualne razmere festivala »EKOTOPFILM«. Film raziskuje vse večji problem odlaganja elektronskih odpadkov.

Predvajal se je tudi dokumentarec » Trou de Fer« slovaškega direktorja Pavola Barabása, ki je bil sneman na otoku Reunion, in »Arhitekti sprememb: nič ni izgubljeno« ( Architects of Change: Nothing is Lost) Jeana Bourbonnaisa, ki prikazuje tri okoljske inovatorje iz različnih držav. V sklopu programa so bili tudi kratki kreativni filmi na različne teme, kot na primer prihodnost sveta brez zraka ali skrajna ideja paradižnikov, ki jedo ljudi.

Na otvoritveni slovesnosti filmskega festivala je direktor Informacijske službe ZN na Dunaju Janos Tisovszky dejal, da je filmski festival o trajnostnem razvoju edinstven in navdihujoč način za vključevanje filmskih ustvarjalcev in občinstva v razpravo o prihodnosti, kot si jo želijo, pri čemer se festival lepo povezuje s kampanjo Združenih narodov »Prihodnost, kot si jo želimo«. Kampanja in festival sta dober primer, kako lahko akterji iz vseh koncev sveta predstavijo svojo vizijo prihodnosti, ki spodbuja blaginjo, pravičnost in izboljšuje kakovost življenja ljudi znotraj zmogljivosti ekosistemov.

Hana Kovacova, odpravnica poslov pri stalnem predstavništvu Slovaške pri Združenih narodih (na Dunaju), je dejala, da je jutrišnji svet odvisen od naših sedanjih dejanj, zato je filmski teden ZN na Dunaju spodbujal razpravo o prihodnosti vseh nas in naših otrok.

Namestnik generalnega direktorja Organizacije Združenih narodov za industrijski razvoj (UNIDO) Taizo Nishikawa je na otvoritveni slovesnosti poudaril, da ne smemo pozabiti na trajnostno naravnanost proizvodnih procesov, gradnja nove »zelene« industrije pa je ključna sestavina trajnostne industrializacije in trajnostnega razvoja. Iz tega razloga UNIDO skozi svoj mandat močno spodbuja industrijsko »ozelenitev«.

Generalni direktor festivala »EKOTOPFILM« Pavol Lim je govoril o 39-letni tradiciji festivala, ki je v svojih začetkih spodbujal izmenjavo idej med dvema potencialno nasprotujočima skupinama, in sicer okoljskimi aktivisti in tehniki. Takšna filozofija se je krepila skozi vso zgodovino festivala. Tokrat smo bili priča prvi predstavitvi festivala »EKOTOPFILM« znotraj Združenih narodov, kar je dobra podlaga za nadaljnje sodelovanje s sistemom ZN.

Filmski teden je spremljal tudi kulturni program, ki ga je organiziral Slovaški inštitut na Dunaju. Svoj vrhunec je dosegel s koncertom znamenitega ansambla slovaških ljudskih pesmi z imenom SL'UK.

V času filmskega tedna je sedež Združenih narodov na Dunaju prav tako gostil razstavo 30 finalistov oglaševalskega natečaja »Kapljica na kapljico - Prihodnost, kot si jo želimo«, ki ga je razpisal Regionalni informacijski center ZN v Bruslju (UNRIC) v sodelovanju s Programom Združenih narodov za okolje (UNEP), Uradom visokega komisarja ZN za človekove pravice in s podporo Nordijskega sveta ministrov. Oglaševalski natečaj je Evropejce nagovarjal, da ustvarijo časopisni oglas, ki bo širšo javnost osveščal o skrbnem ravnanju z vodo.