UNIS Vienna Director Janos Tisovszky Hana Kovacova Chargée d'Affaires, Permanent Mission of Slovakia to the United Nations (Vienna) Deputy to the Director-General of the United Nations Industrial Development Organization (UNIDO) Taizo Nishikawa General Director of EKOTOP Festival Pavol Lim Slovakian folk art ensemble SL'UK

UNIS sa spojil s bratislavským filmovým festivalom o trvalo udržateľnom rozvoji, aby zorganizoval filmovú projekciu vo viedenskom OSN

V období pred Konferenciou OSN o trvalo udržateľnom rozvoji, ktorá sa bude konať v Rio de Janeiro od 20 do 22. júna 2012, upozorňuje týždeň filmov o trvalo udržateľnom rozvoji v OSN vo Viedni na myšlienky filmových tvorcov z celého sveta týkajúce sa rôznych aspektov trvalo udržateľného rozvoja.

Filmový týždeň o trvalo udržateľnom rozvoji, ktorý sa koná 14. - 18.mája v hlavnom sídle OSN vo Viedni, organizuje Informačná služba OSN vo Viedni (UNIS Vienna) v spolupráci so slovenskou Stálou Misiou pri OSN vo Viedni, Slovenským inštitútom vo Viedni a festivalom Ekotopfilm - medzinárodným festivalom filmov o trvalo udržateľnom rozvoji.

Festival Ekotopfilm je organizovaný každoročne v Bratislave, pričom tento rok sa koná jeho 39.ročník, a špecializuje sa na témy trvalo udržateľného rozvoja.

Na programe filmového týždňa je dokument televízie OSN Afrika: Digitálny cintorín z produkcie Mary Ferreira, ktorá získala hlavnú cenu v kategórii D - Investigatívna publicistika na festivale Ekotopfilm v roku 2011. Film sa zaoberá čoraz väčším problémom likvidácie elektronického odpadu alebo e-odpadu.

Medzi ďalšie tituly patria Železná diera ( Trou de Fer) od slovenského režiséra Pavla Barabáša z prostredia ostrova Réunion a Architekti zmeny: Nič nie je stratené od Jeana Bourbonnais, ktorý predstavuje troch environmentálnych zlepšovateľov z rôznych krajín. Programe taktiež zahŕňa výber krátkych tvorivých filmov na témy ako budúcnosť sveta bez vzduchu či znepokojivá snímka o paradajkách pojedajúcich človeka.

Riaditeľ UNIS Viedeň János Tisovszky počas otváracej ceremónie povedal, že festival o trvalo udržateľnom rozvoji je jedinečný a inšpiratívny spôsob ako zapojiť publikum a filmových tvorcov do diskusie o tom, akú chceme budúcnosť, pričom sa zmienil o kampani OSN "Budúcnosť, akú chceme". Vďaka nej si možno predstaviť ako si jednotlivé spoločnosti na celom svete môžu vybudovať budúcnosť, ktorá podporuje blahobyt, spravodlivosť a ktorá zlepšuje kvalitu života ľudí v rámci podporných životných systémov na Zemi.

Zajtrajší svet závisí od našich súčasných skutkov, povedala zástupkyňa stáleho predstaviteľa OSN Hana Kováčová zo slovenskej Stálej Misie OSN, preto by filmová projekcia vo Viedni mala vzbudiť debatu o našej budúcnosti a teda aj budúcnosti našich detí.

Zástupca generálneho riaditeľa Organizácie OSN pre priemyselný rozvoj (UNIDO) Taizo Nishikawa zdôraznil, že čoraz ekologickejšie výrobné procesy a budovanie nového, ekologického priemyslu je kľúčovou zložkou trvalo udržateľnej industrializácie a teda aj trvalo udržateľného prístupu. Ekologický priemysel je preto v práci UNIDO rozhodujúci.

Generálny riaditeľ festivalu Ekotopfilm Pavol Lím hovoril o 39-ročnej tradícii festivalu, ktorý bol vo svojich začiatkoch miestom na výmenu názorov medzi dvoma potenciálne protichodne zmýšľajúcimi skupinami, environmentálnymi aktivistami a technikmi. Táto filozofia sa rokmi rozširovala a prvá prezentácia Ekotopfilmu v OSN bola teraz príležitosťou na naštartovanie budúcej vzájomnej spolupráce so systémom OSN.

Filmový týždeň bol sprevádzaný kultúrnym programom, ktorý zorganizoval Slovenský inštitút vo Viedni, pričom hlavným interpretom bol rešpektovaný slovenský folklórny súbor SĽUK.

OSN vo Viedni pri príležitosti spomínaného filmového týždňa usporiadalo aj výstavu prác 30 finalistov súťaže Kvapka ku kvapke - Budúcnosť, akú chceme, ktorú otvorilo Regionálne informačné centrum OSN v Bruseli (UNRIC) v spolupráci s Programom OSN pre životné prostredie (UNEP), Úradom Vysokého komisára pre ľudské práva s podporou Severskej rady ministrov. Cieľom súťaže, ktorej sa mohli zúčastniť všetci Európania a Európanky, bolo vymyslieť reklamu do novín, ktorá ostatných inšpiruje k ochrane a zachovaniu vody pre súčasné a budúce generácie.