UNIS Vienna Director Janos Tisovszky Hana Kovacova Chargée d'Affaires, Permanent Mission of Slovakia to the United Nations (Vienna) Deputy to the Director-General of the United Nations Industrial Development Organization (UNIDO) Taizo Nishikawa General Director of EKOTOP Festival Pavol Lim Slovakian folk art ensemble SL'UK

A  bécsi ENSZ Központban a UNIS  szervezésében egy hétig vetítették a Bratislavából érkezett, a fenntartható fejlődésről szóló filmeket

Az ENSZ Fenntartható Fejlődés Konferenciájának, amelyet 2012. június 20-22. között rendeznek meg Rió de Janeiróban felvezetéseként a bécsi ENSZ Iroda Fenntartható Fejlődés Filmhetet rendezett, reflektorfénybe állítva  a világ filmkészítőinek ötleteit a fenntartható fejlődés kérdésével kapcsolatban.

A Fenntartható Fejlődés Filmszemle május 14-18 között zajlott, az ENSZ Bécsi Központjában,  a bécsi Információs Szolgálat szervezésében, Szlovákia állandó képviseletének, a Szlovák Intézet és az EKOTOPFILM - Nemzetközi Fenntartható Fejlődés Filmfesztivál együttműködésében.

Az EKOTOPFILM fesztivál a fenntartható fejlődésre összpontosító filmfesztivál, amelyet Bratislavában, Szlovákiában rendeznek meg évente.

A filmszemlén levetítették az ENSZ Televízió Afrika: a digitális temető c. dokumentumfilmjét: producere Mary Ferreira, amely 2011-ben első díjat nyert az EKOTOPFILM fesztiválon aktuális kategóriában. A film az elektronikus hulladékok okozta növekvő problémákat mutatja be.

Bemutatták még Pavol Barabas szlovák rendező Trou de Fer c. filmjét, amely Reunion Island-en játszódik, valamint a Változás építő: semmi nem vész el c. filmet is, amelyet Jean Bourbonnais rendezett és amely három környezetvédelmi újítót mutat be különböző országokból. A programban szerepelt még számos kreatív rövid film olyan témákkal, mint a jövő levegő nélkül, vagy az emberevő paradicsomok okozta zavar.

A megnyitó ünnepségen a UNIS bécsi irodájának igazgatója, Tisovszky János elmondta, hogy a fenntartható fejlődés filmfesztivál egyedülálló és inspiráló minden filmkészítő és filmszerető számára utalva  az ENSZ "A jövő, amit akarunk" kampányára, amely egy elképzelés a világ társadalmai számára hogyan lehet olyan jövőt építeni, amely a prosperitást, az egyenlőséget segíti elő és javít az emberek élte minőségén a Föld élettámogató rendszerén belül.

A jövő világa a ma tetteitől függ - mondta Hana Kovacsova, Szlovákia Bécsbe akkreditált állandó ENSZ képviseletének ügyvivője, a bécsi ENSZ központban megrendezett filmszemle vitát kell ébresztenie jövőnk és gyermekeink jövőjéről.

Az ENSZ UNIDO igazgatóhelyettese, Taizo Nishikawa hangsúlyozta, hogy a gyártási folyamatok zölddé tétele, az új zöld ipari beruházások kulcsfontosságúak a fenntartható iparhoz és így a fenntartható fejlődéshez is. A ipar zölddé tétele tehát központi küldetése a UNIDO-nak.

Az EKOTOP Filmfesztivál főigazgatója, Pavol Lim  a fesztivál 39 éves hagyományáról beszélt, amely eleinte ötlet és eszmecsere volt a potenciálisan ellentétes véleményű csoportok között, környezetvédelmi aktivisták és technikusok között. A fesztivál történet során ez a filozófia továbbfejlődött és az EKOTOPFILM első bemutatója az ENSZ-ben lehetőséget teremt további együttműködésekre az ENSZ rendszerén belül.

A filmszemlét számos kulturális program is kísérte a bécsi Szlovák Intézet szervezésében, mint például a híres szlovák népzenei együttes SL'UK fellépése.

A filmhét alkalmából a Egyesült Nemzet Szervezetének Bécsi Központja kiállítást  tartott a "Cseppről cseppre - A jövő, amit akarunk c. pályázat 30 döntősének pályaművéből. A pályázatot az ENSZ Brüsszeli Regionális Információs Központja (UNRIC) indította, a ENSZ Környezetvédelmi Program (UNEP), az Emberi Jogi Főbiztos Irodájával és az Északi Miniszterek Tanácsával együttműködésben. A felhívásban a pályázóknak olyan újság hirdetést kellett készíteniük , amely másokat is arra ösztönöz, hogy megőrizzék a vizet a jövő generációi számára.