Mladi filmski ustvarjalci iz Avstrije, Slovaške in Slovenije, ki jih je navdihnila Splošna deklaracija človekovih pravic, zmagali na mladinskem filmskem natečaju.

Dijaki in dijakinje iz Avstrije, Slovaške in Slovenije so zmagali na letošnjem mladinskem natečaju kratkih filmov z navdihujočimi filmi na temo »Mir – spoštovanje – nenasilna komunikacija: Kaj pomenijo za vas in vašo/našo prihodnost?«. Tekmovanje je del mednarodnega filmskega festivala this human world in poteka vsako leto pod pokroviteljstvom Informacijske službe Združenih narodov (UNIS) na Dunaju, Agencije Združenih narodov za begunce (UNHCR) v Avstriji in glavnega urada mesta Dunaj za evropske in mednarodne zadeve.

DUNAJ, 4. december 2024 – Na letošnje tekmovanje je bilo prijavljenih okoli 100 kratkih filmov, ki so jih poslale šole in mladi iz Avstrije, Madžarske, Nemčije, Slovaške in Slovenije. Učenci, stari med 10 in 20 let, so bili vabljeni k sodelovanju bodisi kot razred ali kot posamezniki. Navdih za svoje kratke filme na teme, kot so svoboda, spoštovanje in dostojanstvo, so črpali iz členov Splošne deklaracije človekovih pravic.

Namen tekmovanja je bil približati človekove pravice in člene Splošne deklaracije človekovih pravic mladim ter jim dati priložnost, da razmislijo o teh vprašanjih. Hkrati tekmovanje predstavlja platformo za mlade filmske ustvarjalce, da lahko predstavijo svoje delo.

V mestni hiši na Dunaju je potekala posebna podelitev nagrad, na kateri so razglasili zmagovalce. Tretje mesto je bilo dodeljeno tako mladi filmski ustvarjalki iz Slovenije kot tudi skupini dijakinj iz Avstrije. Šestnajstletna Anja Tomanič iz Črnomlja v Sloveniji je osvojila 3. mesto za svoj kratki film »Words«, ki se osredotoča na verbalno nasilje. Film opozarja na dejstvo, da na milijone ljudi po vsem svetu vsak dan doživlja tovrstno zlorabo. Anja je ob tem povedala: »Verjamem, da je ta dosežek šele začetek moje filmske poti, po kateri stopam ponosno. Pomembno je, da vedno zaupamo vase in v filmsko ekipo. Velik trud in timsko delo se vedno obrestujeta.«

 

Drugo tretje mesto je pripadlo dijakinjam šole KunstModeDesign na Dunaju v Avstriji, in sicer za film »How Can I Stop Feeling So Lonely«, ki so ga ustvarile Paula Paier, Maxima Panhauser in Johanna Rothleitner. V sklopu šolskega projekta pri pouku fotografije se je ta skupina posvetila odnosu mladih do osamljenosti in pritiska, s katerim se sooča mlajša generacija pri iskanju popolnega življenja. Paula je pojasnila, kaj jih je navdihnilo za ustvarjanje filma: »Pri mlajši generaciji je občutek osamljenosti zelo pogost.« Filmske ustvarjalke so želele pokazati, da je v času osebnih stisk pomembno prositi za pomoč in podporo. 

Drugo nagrado so prejeli dijaki Spojené školy Piešťany, šole za otroke z motnjami v razvoju v Piešťanih na Slovaškem. Njihov film »Chance« se je dotaknil tem, kot so vključevanje, prijateljstvo, timsko delo in sodelovanje ter zagovarja pravico vsakega posameznika do spoštovanja. Robert Pohořelský, eden od dijakov, je delil, kaj zanje pomeni ta nagrada: »Nisem pričakoval nagrade. Snemanje je bilo neverjetno.« Skupina je želela pokazati, da lahko vsak posameznik postane dragocen član družbe, če mu je dana priložnost, da se pridruži tovrstnim projektom.

Prvo nagrado natečaja so prejeli dijaki šole BORG Gastein iz Bad Hofgasteina v Avstriji, in sicer za svoj film »Ausgrenzung«, ki se je dotaknil teme nasilja in ustrahovanja, združene z modernim plesom. Film je ustvarila skupina štirinajstih dijakov. Selina Ferdiny, ena izmed članic skupine, ki je bila prisotna na dogodku, je povedala: »Tema je aktualna in na očeh javnosti, kar je zame pomembno, saj smo prav to z našim filmom želeli doseči.«

Po podelitvi nagrad so imeli filmski ustvarjalci priložnost deliti svoje izkušnje. Vsak film je imel globoko sporočilo, ki je opominjalo, da ne glede na našo starost, kulturo ali ozadje, si kot posamezniki vsi delimo enake človekove pravice.

Vse zmagovalne filme si lahko ogledate tukaj: 

this human world 2024: The Future is Ours to See