BÉCS, 2024. december 4. - Az idei versenyre számos rövidfilm érkezett iskoláktól és fiataloktól Ausztriából, Magyarországról, Németországból, Szlovákiából és Szlovéniából. A 10 és 20 év közötti diákok osztályonként vagy egyénileg is részt vehettek a versenyen. Az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatának (EJENY) cikkei inspirálták őket, hogy rövidfilmeket készítsenek a szabadságról, a tiszteletről, a méltóságról és más, ezekhez hasonló témákban.
A verseny célja az volt, hogy közelebb hozza az emberi jogokat és az EJENY cikkeit a fiatalokhoz, lehetőséget adva a diákoknak, hogy elgondolkodjanak ezeken a kérdéseken, és platformot biztosítva a fiatal filmkészítőknek, hogy bemutassák munkájukat.
A bécsi városházán megrendezett különleges díjátadó ünnepségen hirdették ki a győzteseket. A harmadik helyet ketten kapták meg: egy szlovéniai fiatal filmes és egy osztrák középiskolás diákcsoport. A szlovéniai Črnomeljből származó tizenhat éves Anja Tomanič a „Szavak” című rövidfilmjével nyerte el a 3. helyet, ami a szóbeli bántalmazásról szólt. A film arra hívta fel a figyelmet, hogy világszerte emberek milliói tapasztalják meg ezt a fajta bántalmazást naponta. Anja elmondta: „Úgy gondolom, hogy ez az eredmény csak a kezdete a filmes karrieremnek, amelyet büszkén járok be. Fontos, hogy mindig bízzunk önmagunkban és a filmes stábban. A nagy erőfeszítés és a csapatmunka mindig kifizetődik.”
A második közös harmadik helyet a bécsi Herbststrasse-i KunstModeDesign iskola diákjai kapták a „Hogyan érezhetném magam kevésbé magányosnak” című filmmel, amelyet Paula Paier, Maxima Panhauser és Johanna Rothleitner készítettek. A csoport a filmet az iskolai fényképészeti órájuk projektjének részeként készítették, ami a fiataloknak a magányhoz való viszonyával, valamint a fiatalabb generációra nehezedő, a tökéletes élet elérését jelentő teherrel foglalkozott. Paula elmondta, mi inspirálta őket a film elkészítésére: „A fiatal generáció körében nagyon gyakori, hogy a fiatalok magányosnak érzik magukat”. A film készítői meg akarták mutatni, hogy fontos segítséget és támogatást kérni a személyes küzdelmek idején.
A második díjat a Spojená Skola Piešťany, egy fogyatékkal élő gyermekek számára fenntartott iskola diákjai kapták a szlovákiai Piešťany-ban. Az „Esély” című filmjük a befogadáshoz, a barátsághoz, a csapatmunkához és az együttműködéshez hasonló témákat érintett, miközben kiállt minden ember tisztelethez való joga mellett. Robert Pohořelský, az egyik diák a díjjal kapcsolatban elmondta: „Nem számítottam a díjra. A forgatás fantasztikus volt”. Ez a csoport meg akarta mutatni, hogy ha lehetőséget kapnak arra, hogy részt vegyenek projektekben, akkor a társadalom értékes tagjává válhatnak.
A verseny első díját az ausztriai Bad Hofgasteinben található BORG Gastein iskola diákjai kapták a „Kizárás” című filmjükért, amely a zaklatás témáját feszegette modern tánccal kombinálva, és amelyet egy 14 diákból álló csoport készített. Selina Ferdiny, a csoport egyik díjátadón jelenlévő tagja kifejtette: „A téma aktuális és közismert, ami fontos számunkra, mert emiatt választottuk”.
A díjátadó után a filmkészítőknek lehetőségük volt tapasztalatot cserélni. Mindegyik filmnek tartalmas üzenete volt, ami emlékeztetőül szolgált arra vonatkozóan, hogy kortól, kultúrától és háttértől függetlenül, egyénként mindannyian ugyanazokkal az emberi jogokkal rendelkezünk.
A nyertes filmeket itt tekintheti meg: