Osztrák, szlovák és szlovén fiatal filmesek nyerték meg a diákoknak szóló rövidfilmversenyt 

az emberi jogok által ihletett műveikkel

Osztrák, szlovák és szlovén diákok nyerték meg az idei diákoknak szóló rövidfilmversenyt a „Béke – Tisztelet – Erőszakmentes kommunikáció - Mit jelentenek ezek számodra, és miért fontosak a jövőd és a közös jövőnk szempontjából?” témájú, inspiráló filmjeikkel. A verseny a this human world (thw) nemzetközi emberi jogi filmfesztivál része, amelyet a bécsi ENSZ Információs Szolgálatnak (UNIS Vienna), az ENSZ Menekültügyi Főbiztosság (UNHCR) ausztriai irodájának, valamint Bécs városának európai és nemzetközi ügyekért felelős ügyvezető irodájának támogatásával rendeznek meg évente.

BÉCS, 2024. december 4. - Az idei versenyre számos rövidfilm érkezett iskoláktól és fiataloktól Ausztriából, Magyarországról, Németországból, Szlovákiából és Szlovéniából. A 10 és 20 év közötti diákok osztályonként vagy egyénileg is részt vehettek a versenyen. Az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatának (EJENY) cikkei inspirálták őket, hogy rövidfilmeket készítsenek a szabadságról, a tiszteletről, a méltóságról és más, ezekhez hasonló témákban.   

A verseny célja az volt, hogy közelebb hozza az emberi jogokat és az EJENY cikkeit a fiatalokhoz, lehetőséget adva a diákoknak, hogy elgondolkodjanak ezeken a kérdéseken, és platformot biztosítva a fiatal filmkészítőknek, hogy bemutassák munkájukat. 

A bécsi városházán megrendezett különleges díjátadó ünnepségen hirdették ki a győzteseket. A harmadik helyet ketten kapták meg: egy szlovéniai fiatal filmes és egy osztrák középiskolás diákcsoport. A szlovéniai Črnomeljből származó tizenhat éves Anja Tomanič a „Szavak” című rövidfilmjével nyerte el a 3. helyet, ami a szóbeli bántalmazásról szólt. A film arra hívta fel a figyelmet, hogy világszerte emberek milliói tapasztalják meg ezt a fajta bántalmazást naponta. Anja elmondta: „Úgy gondolom, hogy ez az eredmény csak a kezdete a filmes karrieremnek, amelyet büszkén járok be. Fontos, hogy mindig bízzunk önmagunkban és a filmes stábban. A nagy erőfeszítés és a csapatmunka mindig kifizetődik.”

 

A második közös harmadik helyet a bécsi Herbststrasse-i KunstModeDesign iskola diákjai kapták a „Hogyan érezhetném magam kevésbé magányosnak” című filmmel, amelyet Paula Paier, Maxima Panhauser és Johanna Rothleitner készítettek. A csoport a filmet az iskolai fényképészeti órájuk projektjének részeként készítették, ami a fiataloknak a magányhoz való viszonyával, valamint a fiatalabb generációra nehezedő, a tökéletes élet elérését jelentő teherrel foglalkozott. Paula elmondta, mi inspirálta őket a film elkészítésére: „A fiatal generáció körében nagyon gyakori, hogy a fiatalok magányosnak érzik magukat”. A film készítői meg akarták mutatni, hogy fontos segítséget és támogatást kérni a személyes küzdelmek idején.

A második díjat a Spojená Skola Piešťany, egy fogyatékkal élő gyermekek számára fenntartott iskola diákjai kapták a szlovákiai Piešťany-ban. Az „Esély” című filmjük a befogadáshoz, a barátsághoz, a csapatmunkához és az együttműködéshez hasonló témákat érintett, miközben kiállt minden ember tisztelethez való joga mellett. Robert Pohořelský, az egyik diák a díjjal kapcsolatban elmondta: „Nem számítottam a díjra. A forgatás fantasztikus volt”. Ez a csoport meg akarta mutatni, hogy ha lehetőséget kapnak arra, hogy részt vegyenek projektekben, akkor a társadalom értékes tagjává válhatnak.

A verseny első díját az ausztriai Bad Hofgasteinben található BORG Gastein iskola diákjai kapták a „Kizárás” című filmjükért, amely a zaklatás témáját feszegette modern tánccal kombinálva, és amelyet egy 14 diákból álló csoport készített. Selina Ferdiny, a csoport egyik díjátadón jelenlévő tagja kifejtette: „A téma aktuális és közismert, ami fontos számunkra, mert emiatt választottuk”.

A díjátadó után a filmkészítőknek lehetőségük volt tapasztalatot cserélni. Mindegyik filmnek tartalmas üzenete volt, ami emlékeztetőül szolgált arra vonatkozóan, hogy kortól, kultúrától és háttértől függetlenül, egyénként mindannyian ugyanazokkal az emberi jogokkal rendelkezünk.  

A nyertes filmeket itt tekintheti meg:

this human world 2024: The Future is Ours to See