Mladí filmári z Rakúska, Slovenska a Slovinska, inšpirovaní deklaráciou o ľudských právach, vyhrali Súťaž filmov pre mládež

Študenti a študentky z Rakúska, Slovenska a Slovinska zvíťazili v tohtoročnej Súťaži krátkych filmov pre mládež s inšpiratívnymi filmami na tému „Mier - rešpekt - nenásilná komunikácia - čo znamenajú pre teba a tvoju/našu budúcnosť?“ Súťaž je súčasťou medzinárodného filmového festivalu “this human world” a každoročne sa koná pod záštitou Informačnej služby OSN (UNIS) Viedeň, Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNCHR) Rakúsko a Hlavného úradu mesta Viedeň pre európske a medzinárodné záležitosti.

VIEDEŇ, 4.december 2024 - Do tohtoročnej súťaže sa prihlásilo približne 100 krátkych filmov, ktoré poslali mladí ľudia zo škôl z Maďarska, Nemecka, Rakúska, Slovenska a Slovinska. Do súťaže sa mohli zapojiť žiaci vo veku od 10 do 20 rokov ako trieda alebo jednotlivo. Ako inšpirácia im poslúžili články Všeobecnej deklarácie ľudských práv. Ich úlohou bolo vytvoriť krátke filmy na tému sloboda, rešpekt a dôstojnosť. 

Cieľom súťaže bolo priblížiť mladým ľuďom ľudské práva a články Všeobecnej deklarácie ľudských práv, dať im príležitosť zamyslieť sa nad týmito otázkami a ponúknuť im platformu na prezentáciu svojich prác.

Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutočnilo na viedenskej radnici, kde boli vyhlásené víťazné miesta. O tretie miesto sa podelili príspevky zo Slovinska aj Rakúska. Šestnásťročná Anja Tomanič zo slovinského Črnomelja získala 3. miesto za svoj krátky klip „Slová“, ktorý sa venoval slovnému násiliu. Film naráža na skutočnosť, že milióny ľudí na celom svete denne zažívajú tento druh útokov. Anja povedala: „V tejto súťaži sme sa stretli s veľkým úspechom. Verím, že je len začiatkom mojej filmovej cesty, po ktorej hrdo kráčam. Je dôležité vždy dôverovať sebe a filmovému štábu. Obrovské úsilie a tímová práca sa vyplácajú.“ 

 

Druhé spoločné tretie miesto získal príspevok zo školy KunstModeDesign na Herbstrasse vo Viedni v Rakúsku za film „How Can I Stop Feeling So Lonely“, ktorý vytvorili Paula Paier, Maxima Panhauser a Johanna Rothleitner. Táto skupina sa v rámci svojho školského projektu na hodine fotografie zaoberala vzťahom mladých ľudí k osamelosti a tlakom, ktorému mladá generácia čelí, aby mala dokonalý život. Ako vysvetlila Paula, k vytvoreniu tohto filmu ich inšpirovalo, že: „U mladej generácie je veľmi bežné, že sa cíti osamelo.“ Mladá tvorivá skupina chcela ukázať, že v čase osobných ťažkostí je dôležité požiadať o pomoc a podporu.  

Druhú cenu získal príspevok Spojenej školy Piešťany, školy pre deti so zdravotným postihnutím v Piešťanoch na Slovensku. Ich film „Šanca“ sa dotkol tém ako inklúzia, priateľstvo, tímová práca a spolupráca a obhajoval právo každého jednotlivca na rešpekt. Robert Pohořelský, jeden zo študentov, sa podelil o to, čo pre nich táto cena znamená: „Toto ocenenie som nečakal. Natáčanie bolo úžasné.“ Táto autorská skupina chcela ukázať, že keď človek dostane príležitosť zapojiť sa, aj oni sa môžu stať hodnotnou súčasťou spoločnosti.

Prvú cenu v súťaži získal príspevok zo školy BORG Gastein v rakúskom Bad Hofgasteine za film „Ausgrenzung“, ktorý sa zaoberal témou šikanovania v kombinácii s moderným tancom z dielne 14-člennej skupiny detí. Selina Ferdiny, jedna z nich, ktorá bola prítomná aj na slávnostnom odovzdávaní, povedala: „Táto téma je aktuálna a verejnosť ju už vníma, čo je pre nás dôležité, pretože to sme ňou chceli dosiahnuť.“

Po slávnostnom odovzdávaní cien mali tvorcovia možnosť vymeniť si skúsenosti. Každý film mal zmysluplné posolstvo a pripomenul, že všetci ako jednotlivci máme rovnaké ľudské práva bez ohľadu na vek, kultúru alebo pôvod.

Všetky víťazné filmy si môžete pozrieť tu: this human world 2024: The Future is Ours to See