Informativne narave - ni uradni dokument
UNIS/SGSM/1097
9. december 2020
Pandemija COVID-19 je utrdila dve temeljni resnici o človekovih pravicah.
Prvič; kršitve človekovih pravic škodijo vsem nam.
Pandemija COVID-19 je imela nesorazmeren vpliv na ranljive skupine, vključno z zdravstvenimi delavci v prvi bojni liniji, invalidi, starejšimi, ženskami in dekleti ter manjšinami.
Uspevala je, ker so revščina, neenakost, diskriminacija, uničenje našega naravnega okolja in druge kršitve človekovih pravic v naših družbah ustvarile ogromno krhkost.
Hkrati pandemija spodkopava človekove pravice z zagotavljanjem pretveze za odločne varnostne odzive in represivne ukrepe, ki omejujejo državljanski prostor in svobodo medijev.
Drugič; pandemija poudarja, da so človekove pravice univerzalne in nas vse varujejo.
Učinkovit odziv na pandemijo mora temeljiti na solidarnosti in sodelovanju.
Delitveni pristopi, avtoritarnost in nacionalizem nimajo mesta v boju proti tej globalni grožnji.
Ljudje in njihove pravice morajo biti središče odzivanja in okrevanja. Za premagovanje te pandemije in zaščito v prihodnje potrebujemo univerzalne okvire, ki temeljijo na človekovih pravicah, kot je zdravstveno zavarovanje za vse.
Moj poziv k človekovim pravicam opisuje osrednjo vlogo le-teh pri odzivanju na krize, enakost spolov, udeležbo javnosti, podnebno pravičnost in trajnostni razvoj.
Na dan človekovih pravic in prav vsak dan se odločimo, da bomo skupaj, s človekovimi pravicami v ospredju, okrevali od pandemije COVID-19 in zgradili boljšo prihodnost za vse.
* *** *