Tájékoztatásul – nem hivatalos dokumentum
UNIS/SGSM/1097
2020. december 9.
A Covid–19-járvány az emberi jogokkal kapcsolatban két alapvető igazságot erősített meg.
Egyrészt azt, hogy az emberi jogok megsértése mindannyiunknak árt.
A Covid–19-járvány aránytalan mértékben sújtotta a kiszolgáltatott csoportokat, ideértve a frontvonalban dolgozókat, a fogyatékkal élőket, az idős embereket, a nőket és a lányokat, valamint a kisebbségeket.
Azért tudott ilyen gyorsan elterjedni, mert a szegénység, az egyenlőtlenség, a diszkrimináció, a természetes környezetünk pusztítása és az emberi jogok számos megsértése sebezhetővé tette társadalmainkat.
Mindemellett a világjárvány aláássa az emberi jogokat, mivel ürügyet ad olyan megtorló biztonsági intézkedések bevezetésére, amelyek korlátozzák a polgári teret és a sajtó szabadságát.
Másrészt pedig a világjárvány megmutatta, hogy az emberi jogok egyetemesek és mindannyiunk védelmét szolgálják.
A világjárvány leküzdésére hozott intézkedéseknek szolidaritáson és együttműködésen kell alapulniuk.
Egy ilyen globális fenyegetéssel szemben értelmetlen bármilyen megosztó megközelítés, az önkényuralom vagy a nacionalizmus.
A Covid–19 által okozott válságra adott válaszintézkedések középpontjában mindig az embereknek és jogaiknak kell állniuk. Annak érdekében, hogy a járványt legyőzhessük, és a jövőben is meg tudjuk magunkat védeni, olyan egyetemes, jogszabályokon alapuló keretekre van szükségünk, mint a mindenki számára elérhető egészségügyi ellátás.
Az emberi jogokért folytatott tevékenységekre való felhívásom magában foglalja az emberi jogok központi szerepének jelentőségét a válságkezelés alatt, a nemek közötti egyenlőségnek, a nyilvánosság részvételének, az éghajlati igazságosságnak, valamint a fenntartható fejlődési céloknak a fontosságát.
Idén az emberi jogok napján és minden nap törekedjünk az együttműködésre és az emberi jogok védelmére annak érdekében, hogy le tudjuk győzni a Covid–19-járványt és mindenki számára jobb jövőt építhessünk.
* *** *