Informativne narave – ni uradni dokument

UNIS/SGSM/1408
13. junij 2024

Generalni sekretar

Poslanica ob mednarodnem dnevu boja proti sovražnemu govoru

18. junij 2024

Sovražni govor prinaša diskriminacijo, zlorabe, nasilje, konflikte in celo zločine proti človeštvu. Temu smo bili priča od nacistične Nemčije do Ruande, Bosne in še drugod. Ni sprejemljive ravni sovražnega govora. Vsi si moramo prizadevati, da ga popolnoma izkoreninimo.

Sovražni govor je danes usmerjen proti širokemu krogu skupin; pogosto na podlagi rase, etnične pripadnosti, vere, določenega prepričanja ali politične pripadnosti. V zadnjih mesecih smo opazili porast antisemitskega in protimuslimanskega sovražnega govora na spletu in v javnih komentarjih vplivnih voditeljev. Sovražni govor se lahko uporablja proti ženskam, beguncem, migrantom, osebam različnih spolov in trans osebam ter manjšinam. Močno ga širi moč digitalnih platform in orodij, ki mu omogočajo širjenje prek meja in kultur.

Države so po mednarodnem pravu dolžne preprečevati spodbujanje sovraštva in se proti njemu boriti ter so še dolžne spodbujati raznolikost, medsebojno razumevanje in solidarnost. Te zaveze morajo okrepiti in izvajati, hkrati pa zagotoviti, da ukrepi, ki jih sprejemajo, ohranjajo svobodo govora ter ščitijo manjšine in druge skupnosti.

Strategija in akcijski načrt Združenih narodov za boj proti sovražnemu govoru zagotavljata okvir za preprečevanje vzrokov in posledic te nadloge. Hkrati Združeni narodi trenutno pripravljajo globalna načela za celovitost informacij, ki bodo odločevalce vodila glede tega področja.

Ker so mladi pogosto najbolj prizadeti zaradi sovražnega govora, še posebej na spletu, morajo biti prav mladi del rešitve. Sodelovanje mladih, zlasti deklet in mladih žensk, domorodne mladine, mladih iz manjšinskih skupnosti, mladih iz skupine LGBTIQ in mladih invalidov, je ključnega pomena za ustvarjanje javnih in spletnih prostorov brez sovražnega govora.

Vlade, lokalne oblasti, verski voditelji, voditelji podjetij in skupnosti so dolžni vlagati v ukrepe za spodbujanje strpnosti, raznolikosti in vključenosti ter se zoperstaviti sovražnemu govoru v vseh njegovih oblikah.

Medtem ko obeležujemo mednarodni dan boja proti sovražnemu govoru si vsi prizadevajmo za krepitev izobraževanja o človekovih pravicah, privabimo mlade k demokratičnemu odločanju in se borimo proti nestrpnosti, diskriminaciji, predsodkom in stereotipom, kjerkoli se z njimi srečamo.

* *** *

VEČ IZJAV ZA JAVNOST