Tájékoztatásul – nem hivatalos dokumentum

UNIS/SGSM/1408
2024. június 14.

Az ENSZ-főtitkár

üzenete a gyűlöletbeszéd elleni fellépés nemzetközi napján

2024. június 18.

A gyűlöletbeszéd megjelenése biztos jele a diszkriminációnak, a visszaéléseknek, az erőszaknak, a konfliktusoknak, sőt az emberiesség elleni bűncselekményeknek is. Láthattuk, hogy ez hova vezetett a náci Németországtól kezdve Ruandán át Boszniáig, és számos más országban. A gyűlöletbeszédnek nincsen elfogadható szintje, mindannyiunknak arra kell törekednünk, hogy teljesen felszámoljuk.

Napjainkban a gyűlöletbeszéd a csoportok széles köre ellen irányul, gyakran azok faji, etnikai, vallási, hitbeli vagy politikai hovatartozása alapján. Az elmúlt hónapokban az antiszemita és a muszlimellenes gyűlöletbeszéd is megnövekedett az online térben és a befolyásos vezetők nyilvános nyilatkozataiban egyaránt. A gyűlöletbeszéd célpontjai a nők, a menekültek, a migránsok, a különböző nemi identitású és transznemű emberek, valamint a kisebbségek. A digitális platformok és eszközök pedig képesek arra, hogy jelentősen felerősítsék és elősegítsék azt, hogy a gyűlöletbeszéd határokon és kultúrákon átívelve terjedjen.

A nemzetközi jog értelmében az államoknak kötelességük megelőzni és leküzdeni a gyűlöletkeltést, valamint előmozdítani a sokszínűséget, a kölcsönös megértést és a szolidaritást. Fokozniuk kell és végre kell hajtaniuk ezeket a kötelezettségeket, miközben biztosítják, hogy a meghozott intézkedések megőrizzék a szólásszabadságot, valamint védjék a kisebbségeket és más közösségeket.

Az ENSZ gyűlöletbeszéddel kapcsolatos stratégiája és cselekvési terve keretet biztosít a gyűlöletbeszéd okainak és hatásainak kezeléséhez. Ezenkívül az ENSZ jelenleg azon dolgozik, hogy előkészítse az információ integritásának globális alapelveit, amelyek a döntéshozók számára iránymutatást nyújtanak ezekben a kérdésekben.

Tekintettel arra, hogy – különösen az online térben – a gyűlöletbeszéd a fiatalokat érinti leginkább, a fiataloknak a megoldás részeseivé kell válniuk. A fiatalok, különösen a lányok és a fiatal nők, az őslakos fiatalok, a kisebbségekhez tartozó fiatalok, az LMBTIQ fiatalok és a fogyatékkal élő fiatalok részvétele kulcsfontosságú a gyűlöletbeszédtől mentes nyilvános és online terek létrehozásában.

A kormányoknak, a helyi hatóságoknak, a vallási, a vállalati és a közösségi vezetőknek kötelességük befektetni a toleranciát, a sokszínűséget és a befogadást elősegítő intézkedésekbe, valamint fellépni a gyűlöletbeszéd minden formája ellen.

A gyűlöletbeszéd elleni fellépés nemzetközi napján mindannyian dolgozzunk azon, hogy előmozdítsuk az emberi jogi oktatást, bevonjuk a fiatalokat a demokratikus döntéshozatalba, valamint azon, hogy fellépjünk az intolerancia, a megkülönböztetés, az előítéletek és a sztereotípiák ellen, bárhol is jelenjenek meg.

* *** *

TOVÁBBI SAJTÓKÖZLEMÉNYEK

  • Az ENSZ-főtitkár: üzenete a menekültek világnapján
    19/06/2024

    Az ENSZ-főtitkár: üzenete a menekültek világnapján

    "A fegyveres konfliktusok, az éghajlati káosz és a zűrzavarok következtében rekordszámú ember kényszerült arra, hogy elhagyja otthonát Szudántól Ukrajnáig, a Közel-Kelettől kezdve Mianmaron át a Kongói Demokratikus Köztársaságig megannyi országban. Ez az elvándorlás súlyos szenvedést okoz a menekülteknek." — António Guterres

  • Az ENSZ-főtitkár: üzenete a gyűlöletbeszéd elleni fellépés nemzetközi napján
    14/06/2024

    Az ENSZ-főtitkár: üzenete a gyűlöletbeszéd elleni fellépés nemzetközi napján

    "A gyűlöletbeszéd elleni fellépés nemzetközi napján mindannyian dolgozzunk azon, hogy előmozdítsuk az emberi jogi oktatást, bevonjuk a fiatalokat a demokratikus döntéshozatalba, valamint azon, hogy fellépjünk az intolerancia, a megkülönböztetés, az előítéletek és a sztereotípiák ellen, bárhol is jelenjenek meg." — António Guterres

  • Az ENSZ-főtitkár: üzenete a környezetvédelmi világnapon
    05/06/2024

    Az ENSZ-főtitkár: üzenete a környezetvédelmi világnapon

    "Az idei környezetvédelmi világnap témája a „földek helyreállítása, az elsivatagosodás és az aszályokkal szembeni ellenálló képesség". — António Guterres

  • Az ENSZ-főtitkár: üzenete az ENSZ-békefenntartók nemzetközi napján
    29/05/2024

    Az ENSZ-főtitkár: üzenete az ENSZ-békefenntartók nemzetközi napján

    "Ma tisztelettel adózunk az ENSZ több mint 76 000 békefenntartójának, akik megtestesítik az emberiség legmagasztosabb eszményét, a békét." — António Guterres