Len pre informáciu – neoficiálny dokument.
UNIS/SGSM/1408
13.jún 2024
Nenávistný prejav je znakom diskriminácie, zneužívania, násilia, konfliktov a dokonca zločinov proti ľudskosti. Boli sme jeho svedkami od nacistického Nemecka po Rwandu, Bosnu a ďalšie krajiny. Neexistuje žiadna prijateľná úroveň nenávistných prejavov; všetci musíme pracovať na ich úplnom odstránení.
Nenávistné prejavy sú dnes namierené proti širokému spektru skupín, často na základe rasy, etnického pôvodu, náboženstva, viery alebo politickej príslušnosti. V posledných mesiacoch sme zaznamenali nárast protisemitských a protimoslimských nenávistných prejavov na internete a vo verejných komentároch vplyvných predstaviteľov. Nenávistný prejav môže byť použitý proti ženám, utečencom, migrantom, osobám s rôznym rodom a transrodovým osobám a menšinám. Masívne ho zosilňuje sila digitálnych platforiem a nástrojov, ktorá umožňuje jeho šírenie cez hranice a kultúry.
Štáty majú podľa medzinárodného práva povinnosť predchádzať a bojovať proti podnecovaniu k nenávisti a podporovať rôznorodosť, vzájomné porozumenie a solidaritu. Tieto záväzky musia zintenzívniť a plniť, pričom musia zabezpečiť, aby opatrenia, ktoré prijímajú, zachovávali slobodu prejavu a chránili menšiny a iné komunity.
Stratégia a akčný plán OSN proti nenávistným prejavom poskytuje rámec na riešenie príčin aj dôsledkov tejto hrozby. OSN v súčasnosti pripravuje Globálne princípy informačnej integrity, ktorými sa majú riadiť rozhodovacie orgány v týchto otázkach.
Keďže nenávistné prejavy sa často najviac dotýkajú mladých ľudí, najmä na internete, mladých ľudí je potrebné vtiahnuť do hľadania riešenia. Zapojenie mladých ľudí, najmä dievčat a mladých žien, mladých z pôvodného obyvateľstva, menšinových komunít, LGBTIQ a zdravotným znevýhodnením, je kľúčové pre vytvorenie verejného a online priestoru bez nenávistných prejavov.
Vlády, miestne úrady, lídri z cirkvi, súkromného sektora a z komunít, majú povinnosť investovať do opatrení na podporu tolerancie, rozmanitosti a inkluzívnosti a bojovať proti nenávistným prejavom vo všetkých ich formách.
Pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti nenávistným prejavom sa všetci snažme podporovať vzdelávanie v oblasti ľudských práv, zapájať mladých ľudí do demokratického rozhodovania a bojovať proti netolerancii, diskriminácii, predsudkom a stereotypom, nech sú kdekoľvek.
* *** *
"Len oslavovať humanitárnych pracovníkov nestačí. Všetci musíme urobiť viac pre ochranu a zachovanie našej spoločnej ľudskosti." — António Guterres
"Obchodovanie s ľuďmi je hrozný zločin, ktorý si za cieľ vyberá tých najzraniteľnejších v našej spoločnosti. V tento Svetový deň boja proti obchodovaniu s ľuďmi sa zameriavame na najzraniteľnejších z nás - deti." — António Guterres
"Nech spomienka na Srebrenicu posilní naše odhodlanie budovať svet bez pohromy genocídy - svet, v ktorom zvíťazí spravodlivosť a mier, kde "už nikdy viac" je slávnostným sľubom splneným pre celé ľudstvo." — António Guterres
"V Sudáne, Ukrajine, na Blízkom východe, Mjanmarsku či Konžskej demokratickej republike a ďalších krajinách, konflikty, klimatický chaos a nepokoje nútia rekordný počet ľudí opustiť svoje domovy, čím spôsobujú hlboké ľudské utrpenie." — António Guterres