Naraščajoče cene energije, poglabljanje krize življenjskih stroškov

8. junij 2022 - Več kot štiri mesece od začetka vojne v Ukrajini se ljudje po vsem svetu soočajo s krizo življenjskih stroškov, kakršne ni bilo že več kot eno generacijo. Prihaja do naraščajočih cenovnih šokov na svetovnih trgih hrane, energije in gnojil, kar se dogaja v svetu, ki se že spopada s posledicami pandemije COVID-19 in podnebnimi spremembami.

Ocenjuje se, da je 1,6 milijarde ljudi v 94 državah izpostavljenih vsaj eni razsežnosti krize, približno 1,2 milijarde pa jih živi v izjemno občutljivih državah, ki so zelo ranljive za vse tri razsežnosti krize življenjskih stroškov (hrana, energija in finance). Gre za najnovejše ugotovitve o prehranskih, energetskih in finančnih sistemih s strani skupine za globalne odzive na krize (GCRG), ki jo je ustanovil generalni sekretar Združenih narodov (ZN).

»Tistim na terenu vsak dan prinaša novo prelivanje krvi in trpljenje. Ta vojna ljudem po vsem svetu skupaj z drugimi krizami grozi, da bo sprožila val lakote in pomanjkanja brez primere, za seboj pa pustila družbeni in gospodarski kaos,« je opozoril generalni sekretar ZN António Guterres ob zadnjem poročilu te skupine. »Ranljivi ljudje in ranljive države so že močno prizadete, a da ne bo pomote: nobena država ali skupnost ne bo ostala nedotaknjena zaradi krize življenjskih stroškov.«

 

 

Photo: WFP/Saleh Hayyan