Rastúce ceny energií, prehlbujúca sa kríza životných nákladov

8. júna 2022 - Viac ako štyri mesiace od začiatku vojny na Ukrajine čelia ľudia na celom svete kríze životných nákladov, akú sme nezažili už viac ako jednu generáciu. Cenové šoky sa stupňujú na svetových trhoch s potravinami, energiou a hnojivami, v dobe, kedy svet už zápasí s pandémiou COVID-19 a zmenou klímy.

Odhaduje sa, že 1,6 miliardy ľudí v 94 krajinách je vystavených aspoň jednému rozmeru krízy a približne 1,2 miliardy z nich žije v krajinách, ktoré sú vážne zraniteľné voči všetkým trom rozmerom krízy životných nákladov - potraviny, energie a financie, ako vyplýva z najnovších zistení Skupiny generálneho tajomníka OSN pre globálnu krízu (GCRG) v oblasti potravinových, energetických a finančných systémov.

„Ľuďom žijúcim na mieste konfliktu každý deň prináša nové krviprelievanie a utrpenie. A ľuďom na celom svete hrozí, že vojna spolu s ďalšími krízami rozpúta bezprecedentnú vlnu hladu a biedy, ktorá za sebou zanechá sociálny a hospodársky chaos," varoval generálny tajomník António Guterres pri predstavení najnovšej správy skupiny. „Zraniteľní ľudia a zraniteľné krajiny sú už teraz tvrdo zasiahnuté, ale nenechajte sa pomýliť: žiadna krajina ani komunita nezostane touto krízou životných nákladov nedotknutá."

 

 

Photo: WFP/Saleh Hayyan