UNIS/OUS/001
19. júla 2007

ŠTÚDIA KONFERENCIE OSN O OBCHODE A ROZVOJI O NAJMENEJ ROVINUTÝCH KRAJINÁCH V ROKU 2007 VYZÝVA NA ZREDUKOVANIE CHUDOBY PROSTREDNÍCTVOM ZÚŽENIA TECHNOLOGICKEJ MEDZERY

Štúdia tvrdí, že veda, technológie a inovácie sú nevyhnutnosťami, nie luxusom, pre 50 najchudobnejších krajín sveta

VIEDEŇ, 19. júla 2007 (Informačná služba OSN) -- Štúdia Najmenej rozvinuté krajiny v roku 2007 Konferencie OSN o obchode a rozvoji (UNCTAD) varuje, že ak sa domácim obchodníkom a farmárom nepodarí získať vedomosti a technológie, ktoré by im umožnili dobehnúť zvyšok sveta, 50 najchudobnejších krajín na svete nebude schopných dosiahnuť udržateľný hospodársky rast, potrebný pre zredukovanie chudoby.

Najmenej rozvinuté krajiny otvorili svoje ekonomiky a sú v súčasnosti vysoko integrované s ostatnými časťami sveta, tvrdí štúdia s podtitulom "Vedomosti, technologické poznávanie a inovácie pre rozvoj." Aj napriek tomu však krajiny, ktoré dosahujú zvyšujúcu sa mieru exportu a sú atraktívne pre zahraničné investície, nerástli na hospodárskom a technologickom rebríčku. Ich ekonomiky zostávajú uzamknuté v procese výroby s nízkou pridanou hodnotou a nenáročnou produkciou.

Štúdia tvrdí, že najmenej rozvinuté krajiny v súčasnosti prechádzajú procesmi hospodárskej liberalizácie a globálnej integrácie, ktoré však nesprevádza poznávanie a inovácie, čo signalizuje zvyšujúcu sa marginalizáciu 767 miliónov ľudí, ktorí v týchto krajinách žijú.

Podľa štúdie, najmenej rozvinuté krajiny musia inovovať spôsob, pomoc ktorého sa chcú dostať z chudoby. Vedomosti sa vo svetovej hospodárskej súťaži a výrobe stávajú čoraz významnejšími - presne toto je však oblasť, v ktorej tieto krajiny najviac zaostávajú. Ich domáce firmy a farmy disponujú slabými technologickými spôsobilosťami, schopnosti nie sú dostatočne vyvinuté a domáce inštitúcie, ktoré by mohli podporovať akvizíciu technológií a ich šírenie, absentujú alebo sú neefektívne.

Niekoľko najmenej rozvinutých krajín prednedávnom zažilo náhly nárast hospodárstva vďaka vysokým cenám komodít. Štúdia však tvrdí, že tento nárast je z dlhodobého hľadiska neudržateľný. Tieto krajiny musia rozvíjať svoje produkčné kapacity a diverzifikovať ekonomiky prostredníctvom zvýšenej aplikácie vedomostí a technológií v poľnohospodárstve, výrobe a službách.

Veda, technológie a inovácie sú dôležité dokonca aj v najchudobnejších krajinách

Najmenej rozvinuté krajiny nemôžu očakávať, že budú na hraniciach technológií. Veľmi významné inovácie sa však objavujú aj pri komerčnom zavádzaní produktov a procesov, ktoré sú pre mnohé krajiny alebo podniky nové.

Takéto inovácie predstavujú jadro ekonomickej diverzifikácie, rastu produktivity a technologických zmien v "následníckych" krajinách, akými sú tie najmenej rozvinuté. Takáto inovácia nastala napríklad, keď podnikateľ z Bangladéša začal začiatkom 80 rokov vyrábať šatstvo na export a iní jeho myšlienku napodobnili. Nastala keď podnikateľ z Mauretánie začal začiatkom 90 rokov exportovať do Európskej únie ťavý syr. Nastala aj keď drobní farmári v Malawi experimentovali s osvojením si produkcie viacerých druhov vysokovýnosnej kukurice. Všetky tieto podnikateľské činy obsahovali riziko, ale aj potenciálne veľký zisk.

Z tohto širšieho pohľadu sú tak veda, technológie a inovácie nevyhnuteľnosťami, nie luxusom, pre najchudobnejšie krajiny. Poľnohospodárska výroba vo viacerých z nich je veľmi nízka a vo väčšine z nich, s narastajúcou populáciou a zmenšujúcou sa veľkosťou farmárskej pôdy, stále viac a viac ľudí si hľadá prácu mimo poľnohospodárstva. Bez udržateľných, na vede založených vylepšeniach v zbere a kvalite obilia a bez vytvorenia nefarmárskych pracovných miest prostredníctvom technologických vylepšení, podstatné zredukovanie chudoby v najmenej rozvinutých krajinách nebude možné. Slabé technologické spôsobilosti neutralizujú príležitosti, ktoré vznikajú keď iné krajiny otvárajú ich obchod a trhy pre málo rozvinuté štáty.

Štúdia poznamenáva, že krajiny s vysokými príjmami ako tie, ktoré sú členmi Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, spoločne so zvyšujúcim sa počtom rozvojových krajín, prijímajú politiky na podporu vedy, technológií a inovácií - najmenej rozvinuté krajiny tak však robia iba veľmi zriedkavo. Rysujúca sa výzva zmierniť efekty klimatických zmien naviac zvyšuje potrebu podporovať technologické spôsobilosti najmenej rozvinutých krajín.

Vzťahy s medzinárodnými trhmi netransferujú technológie k najmenej rozvinutým krajinám

Zvyčajne sa tvrdí, že väčšia otvorenosť voči medzinárodným trhom a investíciám prináša do rozvojových krajín nové technológie. Štúdia Najmenej rozvinuté krajiny v roku 2007 však dokazuje, že pre tieto krajiny je transfer technológií veľmi limitovaný.

     Investície do dovozu strojov a zariadení - jeden z hlavných spôsobov pre prílev nových technológií - dosahujú v najmenej rozvinutých krajinách približne polovičnú úroveň ako v iných rozvojových štátoch.

Výzva je národná aj medzinárodná

Štúdia odporúča vládam najmenej rozvinutých krajín prijať politiky, ktoré by urýchlili pokrok v rozvoji vedy, technológií a inovácií tak, ako to robia industrializované krajiny. Takéto politiky sa dostali na okraj pozornosti vďaka programom štrukturálnych zmien v 80. a 90. rokoch a súčasné stratégie na zníženie chudoby zlyhávajú pri ich opätovnom zavádzaní. Nové politiky podpory vedy, technológií a inovácií potrebujú primeranú úroveň technologického rozvoja, hospodársku štruktúru a spôsobilosti danej krajiny. Štúdia Najmenej rozvinuté krajiny v roku 2007 zároveň upozorňuje, že rovnaký prístup, ktorý by bol aplikovateľný na všetkých, nebude úspešný.

Štúdia varuje, že zlepšenie infraštruktúry, ľudského kapitálu a finančných systémov je absolútne vitálne, pretože viaceré najmenej rozvinuté krajiny sa nachádzajú vo fáze naštartovania procesu doháňania zvyšku sveta a v týchto oblastiach majú veľké nedostatky. Makroekonomické politiky naviac vyžadujú zabezpečiť adekvátne zdroje pre investície a podporu podnikania. Bez vylepšení v týchto základných oblastiach rozvoja, technologický pokrok nenastane.

Štúdia okrem toho hovorí, že najmenej rozvinuté krajiny by sa mali usilovať zvýšiť poľnohospodársku produkciu základných potravín prostredníctvom podpory novej "zelenej revolúcie", podporovať formovanie a rast domáceho podnikania, zvýšiť schopnosť domácich firiem a fariem absorbovať nové technológie a vedomosti, investovať v rozvoj schopností robotníkov, získavať väčší transfer technológií a poznatkov z medzinárodného obchodu a zahraničných investícií, podporovať ekonomickú diverzifikáciu prostredníctvom väzieb medzi rôznymi hospodárskymi aktivitami a vylepšiť exportné aktivity.

Štúdia ďalej tvrdí, že taktiež potrebná je aj medzinárodná akcia. Mali by byť podniknuté kroky, ktoré spravia intelektuálne práva viac kompatibilné s potrebami najmenej rozvinutých krajín, zredukujú odlev mozgov a nadaných profesionálov z najmenej rozvinutých krajín do vyspelých štátov (pozri ďalej tlačovú správu UNCTAD/PRESS/PR/2007/015) a zvýšia oficiálnu pomoc pre rozvoj vedy, technológií a inovácií v najmenej rozvinutých krajinách (pozri ďalej tlačovú správu UNCTAD/PRESS/PR/2007/016). Tieto kroky závisia na koordinácii a spolupráci medzi vládami najmenej rozvinutých krajín a ich vyspelými partnermi.

Zameranie sa na rozvoj, ktorý bude založený na technológiách, môže predstavovať základ pre znovu posilnené a do budúcnosti nasmerované partnerstvo pre rozvoj v najmenej rozvinutých krajinách. Štúdia poznamenáva, že existuje široký pocit nespokojnosti s neefektívnosťou súčasných politík a túžba po objavení nových modelov rozvojových politík. Zameranie sa na vedu, technológie a inovácie môže poskytnúť platformu pre inovatívne riešenia a nové nápady. Práve v tejto oblasti je pritom možné nájsť efektívnejšie politiky pre podporu udržateľného rastu a zredukovanie chudoby.

* *** *

Ohľadom ďalších informácií kontaktujte:
Tlačové oddelenie UNCTAD
Tel.: (+41) 22 917 58 28/ or 1646
E-mail: unctadpress@unctad.org
Kompletná štúdia (v angličtine) je dostupná na http://www.unctad.org/en/docs/ldc2007_en.pdf 
 

  Štúdiu Najmenej rozvinuté krajiny v roku 2007: Vedomosti, technologické poznávanie a inovácie pre rozvoj (Predajné číslo E.07.II.D.8, ISBN 978-92-1-112717-1) je možné získať prostredníctvom obchodných kancelárií OSN na adresách uvedených nižšie alebo od predajcov OSN vo viacerých krajinách. Predajná cena je 50 amerických dolárov, pričom v rozvojových krajinách a krajinách prechádzajúcich tranzíciou je možné štúdiu získať za špeciálnu cenu 18 dolárov. Objednávky pre Európu, Afriku a Západnú Áziu prosím zasielajte na adresu Publikácie Organizácie Spojených národov/ Sekcia predaja, Palais des Nations, CH-1211 Ženeva 10, Švajčiarsko, fax: +41 22 917 0027, e-mail: unpubli@un.org , a pre Severnú a Južnú Ameriku a Východnú Áziu na adresu Publikácie Organizácie Spojených národov, Two UN Plaza, DC2-853, New York, NZ 10017, USA, tel: +1 212 963 8302 alebo +1 800 253 9646, fax + 1 212 963 3489, e-mail: publications@un.org . Internet: http://www.un.org/publications .