Mier sa začína vo mne

alt text is missing

Kampaň Mier sa začína vo mne vyjadruje uznanie službe a obete príslušníkov mierových síl OSN v minulosti i v súčasnosti, ako aj odolnosti komunít, ktorým slúžia.

Milióny ľudí na celom svete trpia obrovskou ujmou v dôsledku konfliktov. Ich životy rozvrátila smrť, ničenie a vysídľovanie.

Viac ako dva milióny príslušníkov mierových síl OSN sa od roku 1948 podieľalo na záchrane a zmene životov v najmenej stabilných politických a bezpečnostných situáciách na svete. Viac ako 4 000 príslušníkov mierových síl prišlo o život v službe pod vlajkou OSN. Mierové sily sú obyčajní ľudia, ktorí pracujú v ťažkých a nebezpečných podmienkach, aby pomohli zabezpečiť udržateľný mier a pokrok - sú pre nás všetkých inšpiráciou v konaní za mier.

Mierové sily pomáhajú predchádzať konfliktom, chrániť civilistov, presadzovať politické riešenia a podporovať demokratické procesy. Presadzujú ľudské práva, budujú kapacity štátnych inštitúcií a zabezpečujú, aby ženy a mladí ľudia viedli a zúčastňovali sa na mierových procesoch a budovaní štátu.

V kontexte rastúceho globálneho napätia je dnes udržiavanie mieru náročnejšie ako kedykoľvek predtým. Konflikty sú zložitejšie a trvajú dlhšie, mierové sily čelia teroristom, ozbrojeným skupinám a ich spojencom, ktorí majú prístup k silným moderným zbraniam a technológiám. Mylné a zámerne nesprávne informácie podnecujú násilie voči ľuďom pracujúcim v OSN a jej partnerom.

Napriek týmto výzvam príslušníci mierových síl spolu s mnohými partnermi vytrvalo a spoločne usilujú o mier. Neustále hľadajú nové spôsoby, ako byť progresívnejší, inovatívnejší a efektívnejší.

Kampaň Mier sa začína vo mne vyzýva náš všetkých, aby sme sa pripojili ku globálnemu hnutiu za mier.  Sami to nedokážeme. Spoločne však môžeme konať a stať sa mohutnou silou pre mier.

Viac informácií tu (v angličtine):  https://peacekeeping.un.org/en/peace-begins-with-me

 

OBSAH

alt text is missing
alt text is missing
Kliknite pravým tlačidlom  na obrázok a stiahnete si ho do počítača.

VIAC KAMPANÍ

 • Slovensko sa pripája ku kampani UNODC Modré srdce
  19/10/2023

  Slovensko sa pripája ku kampani UNODC Modré srdce

  Kampaň Modré srdce je celosvetová iniciatíva pod vedením Úradu OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC), ktorej cieľom je zvýšiť povedomie o obchodovaní s ľuďmi a jeho dopade na ľudí a spoločnosť.

 • Human Rights 75
  01/09/2023

  Human Rights 75

  Prijalo ju Valné zhromaždenie OSN 10. decembra 1948. Pri príležitosti výročia Kampaň Ľudské práva 75 vyzýva všetkých, aby podporili ľudské práva a zaviazali sa, že zásady Všeobecnej deklarácie sa stanú súčasťou ich každodenného života.

 • Konajte pre Našu spoločnú budúcnosť
  15/08/2023

  Konajte pre Našu spoločnú budúcnosť

  Akceptujte možné. Výzvu 17 Cieľov udržateľného rozvoja, plán pre lepší svet. Nemusíme čakať na budúcnosť, ktorú chceme - môžeme si ju vytvoriť hneď teraz. Každý sa môže zapojiť do globálneho hnutia za zmenu.

 • Nie nenávisti
  31/07/2023

  Nie nenávisti

  Nenávistné prejavy podnecujú násilie a podkopávajú sociálnu súdržnosť a toleranciu. Boj proti nenávisti, diskriminácii, rasizmu a nerovnosti je podstatou zásad a práce OSN, organizácia sa preto snaží čeliť nenávistným prejavom na všetkých úrovniach.