Ez a nemzedékenként egyszer adódó alkalom lehetőséget kínál arra, hogy helyreállítsuk a megrendült bizalmat, és megmutassuk, hogy a nemzetközi együttműködés keretében hatékonyan tudjuk kezelni a jelenlegi, valamint az elmúlt években felmerült vagy a még előre nem látott kihívásokat.
Ez egyúttal a hatalmas lehetőségek pillanata is, ugyanis, ha megfelelően kezeljük a tudomány és a technológia gyors fejlődését, akkor ez a fejlődés egy jobb, békésebb, virágzóbb és igazságosabb jövőt tartogat mindenki számára.
Ahogy beszédében António Guterres ENSZ-főtitkár a Közgyűlésen elmondta: „Világunknak nagy szüksége van a Biztonsági Tanács és a nemzetközi pénzügyi rendszer reformjára; a fiatalok érdemi bevonására a döntéshozatalba; egy globális digitális paktumra az új technológiák előnyeinek maximalizálása és kockázatainak minimalizálása érdekében; valamint egy vészhelyzeti platformra az összetett globális sokkhatásokra adott nemzetközi válaszlépések javítása érdekében.
Már számos megállapodás és kötelezettségvállalás létezik az ENSZ Alapokmányától kezdve az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatán, a fenntartható fejlődési célokon és a párizsi éghajlatváltozási megállapodáson át, több más megállapodásig.
A jövő csúcstalálkozója megvizsgálja majd, hogy miként tudunk jobban együttműködni törekvéseink és céljaink megvalósítása érdekében. Vajon hogyan tudunk jobban megfelelni a jelen igényeinek, miközben felkészülünk a jövő kihívásaira?
Csak közösen hozhatunk olyan bátor intézkedéseket, amelyek egyszerre képesek megfelelni jelenünknek, valamint a jövő fenyegetéseinek és lehetőségeinek. Ez minden ország érdeke, függetlenül annak gazdagságától vagy erejétől.
A jövő csúcstalálkozója döntő lehetőséget kínál arra, hogy fokozzuk az együttműködést a kritikus kihívások terén, kezeljük a globális kormányzás hiányosságait, és egy olyan újjáéledt multilaterális rendszer felé haladjunk, amely pozitívabban hat az emberek életére. Ezenkívül lehetőséget ad arra, hogy felkészüljünk az eljövendő világra.
Amikor a világ vezetői szeptemberben összegyűlnek az ENSZ-ben, három dokumentumot fognak elfogadni. A jövőre vonatkozó paktum célja, hogy meghatározza a globális kihívások kezelésének prioritásait és intézkedéseit. A jövő nemzedékekről szóló nyilatkozat konkrét lépéseket tartalmaz majd a következő generációk érdekeinek figyelembevételére, a globális digitális egyezmény pedig várhatóan felvázolja a mindenki számára nyitott, szabad, biztonságos és emberközpontú digitális jövő felé vezető utat.
Ezek a megállapodások – egyebek mellett – visszavezetnek bennünket a fenntartható fejlődési célok eléréséhez vezető útra azáltal, hogy nagyobb volumenű fejlesztési forrásokat szabadítanak fel, és kezelik a sok fejlődő országot hátráltató adósságválságot; újjáélesztik a kollektív biztonsági rendszerünket és átalakítják a globális kormányzást; kihasználják a digitális technológiákban rejlő lehetőségeket és kezelik a kockázatokat; valamint megerősítik a fiatalok érdemi részvételét a döntéshozatal minden szintjén.
A világnak reagálnia kell az online gyűlölet és hazugságok terjedése által okozott károkra, miközben határozottan tiszteletben kell tartania az emberi jogokat – mondta António Guterres ENSZ-főtitkár az ENSZ által 2024 júniusában közzétett „Az információ integritásának globális alapelvei” című dokumentum bemutatásakor.
A téves információk, a félretájékoztatás, a gyűlöletbeszéd és az információs ökoszisztémát fenyegető egyéb kockázatok konfliktusokat szítanak, veszélyeztetik a demokráciát és az emberi jogokat, valamint aláássák a közegészségügyet és az éghajlatvédelmi intézkedéseket. Terjedésüket most a könnyen hozzáférhető mesterséges intelligencia (MI) által vezérelt technológiák gyors térnyerése fokozza, ami növeli az információs terekben gyakran célponttá váló csoportok, köztük a gyermekek fenyegetettségét.
A főtitkár összehangolt nemzetközi cselekvési keretrendszert terjesztett elő az információs terek biztonságosabbá és emberibbé tétele érdekében.
A csúcstalálkozó egy olyan magas szintű esemény, amelyen a világ vezetői azért találkoznak, hogy új nemzetközi konszenzust alakítsanak ki jelenlegi világunk jobbá tételéről és jövőnk védelméről.
Az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatának 75. évfordulója alkalmából nagyszabású ünnepséget szervezett a Magyar ENSZ Társaság és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Budapesten.
„Méltóság, szabadság és igazság mindenkinek". November 27-től december 10-ig különleges program hívja fel a figyelmet az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatának 75. évfordulójára a buszokon és villamosokon.
A bécsi ENSZ Információs Szolgálat (UNIS) a ZARA Training osztrák civil szervezettel együttműködésben szervezte az interaktív workshopokat, amelyeken a tanárok többet tudhattak meg arról, hogy miként lehet a fiatalok figyelmét felhívni és bevonni őket a hamis információk digitális világban való terjedésének megállításába, valamint a diszkrimináció és a gyűlöletbeszéd elleni küzdelembe.