Miről szól a jövő csúcstalálkozója?

alt text is missing

2024. szeptember 22-én került megrendezésre a „Jövő csúcstalálkozója”, amelynek keretében a világ vezetői elfogadták a „Paktum a jövőért” című dokumentumot, amely magában foglalja a „Globális digitális paktumot” és „A jövő nemzedékeiről szóló nyilatkozatot”.

A jövőre vonatkozó paktum számos olyan témát ölel fel, mint a béke és biztonság, a fenntartható fejlődés, az éghajlatváltozás, a digitális együttműködés, az emberi jogok, a nemek közötti egyenlőség, a fiatalok és a jövő nemzedékei, valamint a globális kormányzás átalakítása.

Ez a nemzedékenként egyszer adódó alkalom lehetőséget kínál arra, hogy helyreállítsuk a megrendült bizalmat, és megmutassuk, hogy a nemzetközi együttműködés keretében hatékonyan tudjuk kezelni a jelenlegi, valamint az elmúlt években felmerült vagy a még előre nem látott kihívásokat.

Ez egyúttal a hatalmas lehetőségek pillanata is, ugyanis, ha megfelelően kezeljük a tudomány és a technológia gyors fejlődését, akkor ez a fejlődés egy jobb, békésebb, virágzóbb és igazságosabb jövőt tartogat mindenki számára.

Ahogy beszédében António Guterres ENSZ-főtitkár a Közgyűlésen elmondta: „Világunknak nagy szüksége van a Biztonsági Tanács és a nemzetközi pénzügyi rendszer reformjára; a fiatalok érdemi bevonására a döntéshozatalba; egy globális digitális paktumra az új technológiák előnyeinek maximalizálása és kockázatainak minimalizálása érdekében; valamint egy vészhelyzeti platformra az összetett globális sokkhatásokra adott nemzetközi válaszlépések javítása érdekében.

„Igazán dinamikus erőfeszítéseket látok egy hatékonyabb, befogadóbb és megújult multilateralizmus kiépítésére, amely jobban megfelel a 21. századnak és az egyre inkább többpólusúvá váló világunknak.”

Featured

  • Véleménycikke a jövő csúcstalálkozójáról

    Véleménycikke a jövő csúcstalálkozójáról

    18/09/2024

    "A jövő csúcstalálkozója lehetőséget kínál arra, hogy a 21. századra és a többpólusú világunkra hangolt, hatékonyabb és befogadóbb intézményeket és eszközöket hozzunk létre a globális együttműködés érdekében." - Az ENSZ-főtitkár António Guterres

Együttműködésünk javítása egy jobb holnap reményében

Már számos megállapodás és kötelezettségvállalás létezik az ENSZ Alapokmányától kezdve az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatán, a fenntartható fejlődési célokon és a párizsi éghajlatváltozási megállapodáson át, több más megállapodásig.

A jövő csúcstalálkozója megvizsgálja majd, hogy miként tudunk jobban együttműködni törekvéseink és céljaink megvalósítása érdekében. Vajon hogyan tudunk jobban megfelelni a jelen igényeinek, miközben felkészülünk a jövő kihívásaira?

Csak közösen hozhatunk olyan bátor intézkedéseket, amelyek egyszerre képesek megfelelni jelenünknek, valamint a jövő fenyegetéseinek és lehetőségeinek. Ez minden ország érdeke, függetlenül annak gazdagságától vagy erejétől.

A jövő csúcstalálkozója döntő lehetőséget kínál arra, hogy fokozzuk az együttműködést a kritikus kihívások terén, kezeljük a globális kormányzás hiányosságait, és egy olyan újjáéledt multilaterális rendszer felé haladjunk, amely pozitívabban hat az emberek életére. Ezenkívül lehetőséget ad arra, hogy felkészüljünk az eljövendő világra.

Paktum a jövőért

Amikor a világ vezetői szeptemberben összegyűlnek az ENSZ-ben, három dokumentumot fognak elfogadni. A jövőre vonatkozó paktum célja, hogy meghatározza a globális kihívások kezelésének prioritásait és intézkedéseit. A jövő nemzedékekről szóló nyilatkozat konkrét lépéseket tartalmaz majd a következő generációk érdekeinek figyelembevételére, a globális digitális egyezmény pedig várhatóan felvázolja a mindenki számára nyitott, szabad, biztonságos és emberközpontú digitális jövő felé vezető utat.

Ezek a megállapodások – egyebek mellett – visszavezetnek bennünket a fenntartható fejlődési célok eléréséhez vezető útra azáltal, hogy nagyobb volumenű fejlesztési forrásokat szabadítanak fel, és kezelik a sok fejlődő országot hátráltató adósságválságot; újjáélesztik a kollektív biztonsági rendszerünket és átalakítják a globális kormányzást; kihasználják a digitális technológiákban rejlő lehetőségeket és kezelik a kockázatokat; valamint megerősítik a fiatalok érdemi részvételét a döntéshozatal minden szintjén.

Az információ integritásának globális alapelvei

A világnak reagálnia kell az online gyűlölet és hazugságok terjedése által okozott károkra, miközben határozottan tiszteletben kell tartania az emberi jogokat – mondta António Guterres ENSZ-főtitkár az ENSZ által 2024 júniusában közzétett „Az információ integritásának globális alapelvei” című dokumentum bemutatásakor.

A téves információk, a félretájékoztatás, a gyűlöletbeszéd és az információs ökoszisztémát fenyegető egyéb kockázatok konfliktusokat szítanak, veszélyeztetik a demokráciát és az emberi jogokat, valamint aláássák a közegészségügyet és az éghajlatvédelmi intézkedéseket. Terjedésüket most a könnyen hozzáférhető mesterséges intelligencia (MI) által vezérelt technológiák gyors térnyerése fokozza, ami növeli az információs terekben gyakran célponttá váló csoportok, köztük a gyermekek fenyegetettségét.

A főtitkár összehangolt nemzetközi cselekvési keretrendszert terjesztett elő az információs terek biztonságosabbá és emberibbé tétele érdekében. 

MEGOSZTHATÓ TARTALOM

alt text is missing
alt text is missing
alt text is missing
alt text is missing
Kattintson a jobb gombbal a képre, hogy letöltse és mentse a számítógépére.

TOVÁBBI ESEMÉNYEK