Tlačové správy

UNIS/INF/193
25. januára 2007

Generálny tajomník v správe pri príležitosti pamätného dňa obetí holokaustu opätovne zdôraznil význam záväzku voči ľudským právam

VIEDEŇ 25. januára (Informačná služba OSN) - Nasleduje text správy generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna pri príležitosti Medzinárodného pamätného dňa obetí holokaustu, ktorý si pripomenieme 27. januára:

Holokaust bol ojedinelou a nepopierateľnou tragédiou. Aj po desiatkach rokov si systematické vyvražďovanie miliónov židov a iných zachovalo ohromnú silu šokovať. Schopnosť nacistov ovládať a ich naprostá mravná skazenosť stále naháňajú strach. A nadovšetko, bolesť zostáva: tých, ktorí prežili a teraz starnú a aj všetkých nás z veľkej ľudskej rodiny, ktorí zažili príklon k barbarstvu. Spomienka vzdáva poklonu tým, ktorí zahynuli. Zároveň však hrá dôležitú úlohu v našom úsilí plaviť sa proti prúdu ľudskej krutosti. Udržiava nás bdelých pre prípad vypuknutia novej vlny antisemitizmu a iných foriem neznášanlivosti. Je dôležitou odpoveďou tým jednotlivcom, ktorí holokaust spochybňujú alebo tvrdia, že býva preceňovaný.

Medzinárodný pamätný deň obetí holokaustu je preto dňom, kedy opätovne musíme potvrdiť naše záväzky voči ľudským právam. Dôvod, prečo tak musíme urobiť bol brutálne odhalený v Osviečime a ďalšími genocídami a zverstvami.

Od spomienok sa však musíme posunúť ďalej a zabezpečiť, aby aj ďalšie generácie poznali túto históriu. Ponaučenie z holokaustu musíme uplatniť aj v dnešnom svete. Musíme spraviť naše maximum, aby všetci ľudia požívali ochranu a práva, ktoré háji Organizácia spojených národov.

Pri príležitosti tohto medzinárodného dňa preto potvrdzujem môj silný záväzok tomuto poslaniu a vyzývam všetkých pridať sa k nášmu spoločnému hľadaniu ľudskej dôstojnosti.

* *** *