UNIS/SGSM/129
6. august 2009
VIEDEŇ, 10. august (Informačné centrum OSN) -Pôvodné obyvateľstvo na celom svete - 370 miliónov v 70 krajinách - je správcom niektorých biologicky najrôznorodejších oblastí na Zemi. Hovoria väčšinou svetových jazykov a ich tradičné vedomosti, kultúrna rôznorodosť a trvalo udržateľný spôsob života sú hodnotným príspevkom k spoločnému svetovému dedičstvu.
Prijatie Deklarácie OSN o právach pôvodných obyvateľov Valným zhromaždením OSN v roku 2007 sa stalo medzníkom v boji domorodých obyvateľov za spravodlivosť, rovnaké práva a rozvoj. V poslednom období sa na národnej úrovni udialo niekoľko ústretových krokov; niektoré vlády sa pôvodným obyvateľom ospravedlnili za minulé krivdy a iné zas pokročili v prijímaní legislatívnych a ústavných reforiem.
Pôvodné obyvateľstvo však ešte stále patrí medzi najmarginalizovanejšiu populáciu, nerovnomerne trpiacu chudobou a nedostatočným prístupom ku vzdelaniu. Mnohí denne čelia diskriminácii a rasizmu. Ich jazyky čelia ostrej kritike alebo sú ohrozené vyhynutím, zatiaľ čo ich územia sa stávajú obeťou ťažby a odlesňovania.
Pôvodní obyvatelia taktiež často trpia nízkym štandardom zdravia spojeným s chudobou, podvýživou, znečistením životného prostredia a nedostatočnou zdravotnou starostlivosťou. Tohtoročný Medzinárodný deň sa sústreďuje na hrozbu HIV/ AIDS. Je dôležité, aby mali pôvodní obyvatelia prístup k informáciám ako aj k infraštruktúre potrebnej na testovanie, liečbu a ochranu.
Nedostatočný pokrok najmä v oblasti zdravia v mnohých krajinách poukazuje na pretrvávajúcu a hlbokú priepasť medzi formálnym uznaním práv pôvodného obyvateľstva a ich reálnou situáciou. V tento Medzinárodný deň preto vyzývam vlády a občiansku spoločnosť, aby rýchlo a odhodlane konali a v úzkej spolupráci s pôvodným obyvateľstvom preklenuli túto implementačnú priepasť.
* *** *