Tlačové správy

Neoficiálny dokument - len pre informáciu.

UNIS/SGSM/206
7. júl 2010

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun:

"Nelson Mandela - inšpiráciou pre milióny ľudí"

Odkaz ku dňu Nelsona Mandelu, 18. júl 2010

VIEDEŇ, 18. júl (Informačné centrum OSN) - Nelson Mandela je impozantná postava. Stelesňuje najvyššie hodnosti ľudstva a Spojených národov zároveň. Jeho život, jeho sila a vystupovanie sú príkladom pre nás všetkých. Roky bojoval proti svojim utláčateľom. A potom im odpustil.

Mal som to šťastie, že som Nelsona Mandelu stretol. Tak ako mnoho iných ľudí, aj mňa ohúrili jeho šarm a charizma. Ale najviac na mňa urobila dojem jeho pokora. Keď som sa pokúsil poďakovať mu za jeho celoživotnú prácu, povedal mi: "To som nebol ja". Radšej hovoril o tom, čo v boji za ľudské práva a dôstojnosť urobili ostatní.

To je len jeden dôvod, prečo je Nelson Mandela takou inšpiráciou pre milióny ľudí. Nestáli za ním peniaze ani mocní. Ako nám to sám neustále pripomína, je obyčajným mužom. Dokázal však výnimočné veci.

Úspechy Nelsona Mandelu si však vyžiadali obrovskú obeť z jeho osobného aj rodinného života. Jeho obeta neslúžila len ľuďom jeho vlastného národa, Južnej Afriky, ale premenila svet na lepšie miesto pre všetkých ľudí, na celom svete. Dnes, v prvý Medzinárodný deň Nelsona Mandelu mu ďakujeme za všetko, čo urobil pre slobodu, spravodlivosť a demokraciu.

Ukázal nám cestu. Zmenil svet. Sme mu hlboko zaviazaní.

* *** *