Tlačové správy

Neoficiálny dokument - len pre informáciu.

UNIS/INF/431
24.november 2011

Reklamná súťaž Povedz nie násiliu na ženách:
Prvú cenu vyhral dánsky dizajnér

VIEDEŇ, 24.november (Informačná služba OSN) - Víťazke, dizajnérke z Dánska, bude dnes v Madride udelená cena počas osobitnej ceremónie za prítomnosti jej veličenstva španielskej kráľovnej Sofie za jej príspevok do európskej reklamnej súťaže Nie násiliu na ženách. Táto celoeurópska súťaž je súčasťou kampane generálneho tajomníka OSN "Jednotne za ukončenie násilia na ženách" (UNiTE to end Violence against Women).

Násilie nie je vždy vidieť od dánskej dizajnérky Trine Sejthen vyhralo prvú cenu 5 000 eur; jej príspevok vybrala porota odborníkov. Práca Zaobchádzaj so mnou ako so ženou od umelca Gjoke Gojani z Kosova vyhrala prvú cenu publika. Slová od Raphaelle Moreau z Francúzska vyhrali mládežnícku cenu v kategórii do 25 rokov. Celkovo bolo vybraných 30 finalistov vrátane Mariána Preisa zo Slovenska. Víťazné reklamy si môžete pozrieť na www.create4theun.eu/

Reklamnú súťaž zorganizovalo Regionálne informačné centrum OSN v Bruseli (UNRIC) v spolupráci s Informačnými centrami OSN v Európe a Ženy OSN (UN Women), Entitou OSN pre rodovú rovnosť a posilňovanie postavenia žien.

Do súťaže, ktorej cieľom bolo zvýšiť osvetu v problematike násilia páchaného na ženách a ktoré celosvetovo postihuje jednu z troch žien, bolo zaslaných viac ako 2 700 príspevkov zo 40 európskych krajín. Víťazná reklama bude publikovaná vo viacerých európskych novinách na konci súťaže 25.novembra, v Medzinárodný deň za odstránenie násilia na ženách.

Vo svojom odkaze k tomuto dňu generálny tajomník OSN Pan Ki-mun povedal, že násilie páchané na ženách a dievčatách má rôzne podoby a je rozšírené na celom svete: "Či už v rozvojových alebo vyspelých krajinách, všadeprítomnosť tohto násilia by nás mala všetkých desiť. Násilie - a v mnohých prípadoch len jeho samotná hrozba - je jednou z najzávažnejších prekážok úplnej rovnosti žien."

Trine Sejthen z Kodane, víťazka prvej ceny, povedala, že bola prekvapená, ale veľmi hrdá, keď sa dozvedela o svojej výhre: "Bola som veľmi prekvapená. Je to tam toľko skvelých príspevkov a keďže ide o OSN, veľmi dôležitú organizáciu, veľa to pre mňa znamená". "Chcem, aby si ľudia mysleli, že táto žena môže byť ktokoľvek, nedá sa povedať, či je bohatá alebo chudobná, mohla by byť vaša sestra, priateľka alebo niekto stojaci vedľa vás v autobuse", povedala pani Sejthen.

Verejného hlasovania sa zúčastnilo viac ako 120 000 hlasov a víťazom sa stal Gjoke Gojani z Kosova. "Do súťaže som sa prihlásil, pretože sa zaujímam o umeleckú stránku navrhovania reklám do novín, ale potom som si uvedomil, že téma sa dotkla aj mňa samého", povedal pán Gojani.

Raphaelle Moreau z Francúzska vyhrala mládežnícku cenu za svoju prácu "Slová". Vybralo ju Fabrica, výskumné komunikačné centrum skupiny Benetton.

Víťazný príspevok vybrala porota zložená z odborníkov ako napríklad Jacques Séguéla, viceprezident reklamného gigantu Havas, Omar Vulpinari, kreatívny riaditeľ Oddelenia pre vizuálnu komunikáciu Fabrica, výskumného komunikačného centra Benetton a Mieke Gerritzen, dizajnér a riaditeľ Múzea grafického dizajnu v Brede.

"Pripojiť sa k snahe ukončiť násilie je zodpovednosťou každého. Vlády, súkromné spoločnosti, mimovládne organizácie a jednotlivci, všetci môžu významne prispieť. Muži a chlapci musia byť aktívni v povzbudzovaní žien a mať nulovú toleranciu k násiliu", povedala výkonná riaditeľka Ženy OSN Michelle Bachelet.

"Žijeme vo svete násilia. Násilie na ženách je netolerovateľné najmä z dôvodu jeho rozporu medzi láskou a brutalitou, je odmietnutím rovnosti. Nikdy nás nebude príliš veľa na to, aby sme mobilizovali proti tejto metle ľudstva, ktorú zatiaľ neporazil ani čas ani príchod modernej doby", povedal Jacques Séguéla, viceprezident reklamného gigantu Havas.

* *** *

Viac informácií:

UNIS Viedeň:

Anne Thomas
Information Officer, UNIS Viedeň
Tel: (+43-1) 26060-5588
Mobil: (+43) 699-1459-5588
E-mail: anne.thomas[at]unvienna.org

UNRIC Brusel:

Arni Snaevarr
Regionálne informačné centrum OSN pre západnú Európu (UNRIC)
Tel: (+32-2) 788-8467
E-mail: snaevarr[at]unric.org