Tlačové správy

Neoficiálny dokument - len pre informáciu.

UNIS/SGSM/351
20.jún 2012

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun:

Utečenci nemajú na výber. Vy áno.

Odkaz k Svetovému dňu utečencov,
20.jún 2012

VIEDEŇ, 20.jún (Informačná služba OSN) - Viac ako 42 miliónov ľudí na celom svete bolo násilne vysídlených zo svojich domovov a komunít. Len za posledných osemnásť mesiacov ich zo svojej krajiny kvôli vlne konfliktov na Pobreží Slonoviny, Líbyi, Mali, Somálsku, Sudáne a Sýrii utieklo viac ako milión. Tieto čísla predstavujú oveľa viac ako len štatistiku; stoja za nimi jednotlivci a rodiny, ktorých životy boli obrátené naruby, ktorých komunity boli zničené a ktorých budúcnosť je stále nejasná.

Svetový deň utečencov je príležitosťou spomenúť si na všetkých, ktorých takéto udalosti zasiahli a zároveň vhodnou chvíľou zvýšiť našu podporu.

Štyria z piatich utečencov sa nachádzajú v rozvojových krajinách a ťažia z pozoruhodnej štedrosti hostiteľskej krajiny, ktorá sama čelí nedostatku. Pakistanská islamská republika a Irán prichyľujú najväčší počet utečencov, spolu viac ako dva a pol milióna osôb. Tunisko a Libéria sa taktiež nachádzajú medzi krajinami, ktoré si napriek vlastným národným výzvam udržali otvorené hranice a delia sa o vzácnu vodu, pôdu a ďalšie zdroje s tými, ktorí trpia dopadmi ozbrojeného násilia.

Tretie najväčšie mesto v Keni je utečenecký tábor a prišlo doň viac ako pol milióna Somálčanov, mnohí z nich vo svojej tretej dekáde exilu. Niger, Mauritánia a Burkina Faso, ktoré trpia hladom a suchom, v súčasnosti otvorili hranice približne 175 000 utečencom unikajúcim pred konfliktom v Mali. Nemôžeme dovoliť, aby tieto krajiny niesli toto bremeno samé.

Spojené národy, najmä úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov, pracujú na riešení tejto problematiky, pričom taktiež zabezpečujú ochranu a pomoc 15,5 miliónom ľudí vysídlených v rámci svojich vlastných krajín. Taktiež sa zameriavame na prevenciu a znižovanie počtu ľudí bez štátnej príslušnosti. Humanitárna pomoc však nestačí.

Posledná správa UNHCR Globálne trendy ukazuje, že vysídľovanie je rýchlejšie ako jeho riešenie. Musíme spolupracovať na mobilizácii politickej vôle a vodcovstva v prospech prevencie a ukončenia konfliktov, ktoré dávajú do pohybu prúdy utečencov. Tam, kde je obnovená bezpečnosť, sa musíme venovať skrytým príčinám konfliktu, čo utečencom umožní trvalý návrat domov vďaka prístupu k obydliam, službám a právnemu poriadku.

Napriek všadeprítomným rozpočtovým obmedzeniam by sme sa nemali obrátiť chrbtom k tým, ktorí sú v núdzi. Utečenci odchádzajú, pretože nemajú na výber. My si musíme vybrať pomáhať.

* *** *