Tlačové správy

Len pre informáciu - nie je oficiálnym dokumentom.

UNIS/SGSM/401
24.január 2013

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun

Odkaz k Medzinárodnému dňu dňu pamiatky obetí holokaustu

27. január 2013

VIEDEŇ, 27. január (Informačná služba OSN) - Milióny ľudí, ktorí počas druhej svetovej vojny nechceli pristúpiť na zvrátenú ideológiu Adolfa Hitlera árijskej dokonalosti - Židia, Rómovia, Sinti, homosexuáli, komunisti, duševne chorí a ďalší - boli systematicky prenasledovaní, zatýkaní a prevážaní do táborov smrti. Niektorí boli zavraždení okamžite, ďalší sa neľudsky upracovali k smrti. Každý rok si v deň výročia oslobodenia tábora Auschwitz-Birkenau pripomíname Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu, aby sme na tieto zločiny nikdy nezabudli.

Témou tohto roka "Zachraňovanie počas holokaustu: odvaha starať sa" vzdávame hold tým, ktorí za nacistickej vlády riskovali svoje životy a životy svojich rodín, aby zachránili Židov a ďalších pred takmer istou smrťou. Každý príbeh záchrancu je iný. Niekto človeka, ktorý sa mal stať obeťou, ukryl vo svojom dome, iní doviedli rodiny do bezpečia alebo im pomohli získať potrebné dokumenty na to, aby utiekli. Všetky príbehy majú však jedno spoločné: odvahu, súcit a morálne vodcovstvo.

Mnohé z týchto záznamov dosiahli kultový význam, ako napríklad príbeh švédskeho diplomata Raoula Wallenberga, ktorý pomohol zachrániť desaťtisíce židov v Budapešti. Príbehy mnohých záchrancov však poznajú len tí, ktorí vďaka ich statočnému konaniu prežili. Cieľom v tomto roku je tieto historické záznamy čo najviac rozšíriť a prejaviť týmto dosiaľ nedoceneným hrdinom úctu, ktorú si zaslúžia.

Holokaust a Osvetový program OSN pripravili k téme záchrancov vzdelávací balíček: http://bit.ly/UMhjAp Hoci skutky genocídy názorne ukazujú hĺbku zla, dno, kam až jednotlivci a celé spoločnosti môžu klesnúť, príklady týchto statočných mužov a žien rovnako dokazujú schopnosť človeka konať pozoruhodné dobro, a to aj v čase najväčšieho temna.

V tento medzinárodný deň si pripomeňme všetkých nevinných ľudí, ktorí počas holokaustu prišli o svoje životy. A inšpirujme sa tými, ktorí mali odvahu sa starať - obyčajnými ľuďmi, ktorí urobili mimoriadne kroky, aby ubránili ľudskú dôstojnosť. Ich príklad nám môže dnes pomôcť vybudovať lepší svet.

* *** *