Len pre informáciu – neoficiálny dokument.

UNIS/INF/574
6.júl 2021

Najbližších 18 mesiacov bude kľúčových z hľadiska globálneho úsilia zvrátiť ťažké dôsledky pandémie a podporiť kroky na dosiahnutie kľúčových cieľov

Hoci pandémia vymazala desaťročia pokroku vo vývoji, prvé kroky obnovy vykazujú známky návratu ku globálneho záväzku zvýšiť pokrok v dosahovaní Cieľov udržateľného rozvoja

NEW YORK, 6.júl (Informačná služba OSN Viedeň) – Čoraz viac krajín a komunít chápe potrebu oživiť snahy na dosiahnutie Cieľov udržateľného rozvoja (SDGs) vzhľadom na dopad pandémie COVID-19 na ľudí na celom svete, píše sa v Správe o Cieľoch udržateľného rozvoja 2021, ktorú dnes vydala OSN.

Rozhodnutia a opatrenia prijaté v najbližších 18 mesiacoch určia, či plány obnovy po pandémii nastavia svet smerom k dosahovaniu Cieľov, na ktorých sa dohodol celý svet. Ciele sú zamerané na podporu hospodárskeho rastu a kvality života a zároveň na ochranu životného prostredia.

Podľa správy, ktorá monitoruje celosvetové úsilie o dosiahnutie SDGs, COVID-19 zásadne narušil životy a živobytie ľudí. Pokrok pri dosahovaní Cieľov udržateľného rozvoja bol pomalý už pred vypuknutím pandémie, no v roku 2020 bolo do chudoby zatlačených ďalších 119 - 124 miliónov ľudí. Z pracovného trhu zmizlo 255 miliónov pracovných miest na plný úväzok a počet ľudí trpiacich hladom, ktorý stúpal už pred pandémiou, sa zvýšil o 83 - 132 miliónov.

Pandémia odhalila a prehĺbila nerovnosti v rámci krajín aj medzi nimi. K 17. júnu 2021 bolo v Európe a Severnej Amerike podaných približne 68 vakcín na 100 ľudí, zatiaľ čo v subsaharskej Afrike to bolo menej ako dve. V dôsledku pandémie bude v nasledujúcom desaťročí 10 miliónov dievčat vystavených hrozbe detských sobášov. Kolaps medzinárodného cestovného ruchu nerovnomerne postihuje malé ostrovné rozvojové štáty.

Spomalenie hospodárskeho rastu v roku 2020 len veľmi málo pribrzdilo aj klimatickú krízu. Koncentrácia hlavných skleníkových plynov sa zvyšovala, zatiaľ čo priemerná globálna teplota sa držala okolo 1,2 °C nad predindustriálnou úrovňou, nebezpečne blízko limitu 1,5 °C, ktorý stanovila Parížska dohoda.

V roku 2020 klesol globálny tok priamych zahraničných investícií o 40% oproti roku 2019. Pandémia priniesla obrovské finančné problémy, a to najmä pre rozvojové krajiny - s výrazným nárastom krízového dlhu.

Agenda 2030, ktorú v roku 2015 prijali všetky členské štáty OSN, poskytuje spoločný plán mieru a prosperity pre ľudí a planétu v súčasnosti aj v budúcnosti. Jej jadrom je 17 cieľov, ktorými sú zlepšenie zdravia a vzdelávania, zníženie nerovnosti a podnietenie hospodárskeho rastu - pri súčasnom riešení klimatických zmien a ochrany našich oceánov a lesov.

Podľa Správy OSN, na to, aby sa opäť prudko zintenzívnilo úsilie o dosiahnutie SDGs, musia vlády, mestá, a priemysel využiť obnovu na prijatie nízkouhlíkovej, odolnej a inkluzívnej cesty rozvoja, ktorá zníži emisie oxidu uhličitého, bude šetriť prírodné zdroje, vytvárať lepšie pracovné miesta, presadzovať rodovú rovnosť a riešiť rastúce nerovnosti.

„Nachádzame sa v kritickom bode dejín ľudstva.“ Rozhodnutia a kroky, ktoré urobíme dnes, budú mať zásadný dopad na ďalšie generácie,“ uviedol Liu Zhenmin, zástupca generálneho tajomníka a vedúci Oddelenia OSN pre ekonomické a sociálne záležitosti. „Skúsenosti z pandémie nám pomôžu zvládnuť súčasné aj budúce výzvy. Využime spoločne tento okamih a pretvorme ho na desaťročie opatrení, premien a obnovy tak, že budeme plniť Ciele udržateľného rozvoja a dosiahneme úspech v Parížskej klimatickej dohode.“

Stret s pandémiou nám zároveň ukázal obrovskú odolnosť komunít, rázne kroky vlád, rýchly rozvoj sociálnej ochrany, zrýchlenie digitálnej transformácie ako aj jedinečnú spoluprácu na vývoji život zachraňujúcich vakcín a liečebných postupov v rekordnom čase. Podľa Správy SDGs je to dobrý základ, na ktorom môžeme stavať, keď budeme pracovať na urýchlení pokroku v oblasti Cieľov udržateľného rozvoja.

Dodatočné kľúčové fakty a čísla:

Podľa Správy bude úsilie zamerané na obnovu závisieť aj od dostupnosti údajov na účely tvorby politiky. Pre tieto snahy bude rozhodujúce zabezpečenie dostatočného financovania zberu údajov prostredníctvom mobilizácie medzinárodných a domácich zdrojov. 

Správu o Cieľoch udržateľného rozvoja nájdete na: https://unstats.un.org/sdgs/report/2021/

Tlačová správa

Tlačová konferencia k Správe sa bude konať 6.júla hneď po obedňajšom brífingu, približne o 12:15 EDT. Stream bude vysielaný tu: http://webtv.un.org/

***

SPRÁVY O CIEĽOCH UDRŽATEĽNÉHO ROZVOJA

Výročné správy poskytujú prehľad doterajšieho svetového úsilia o implementáciu, zdôrazňujú oblasti pokroku a oblasti, v ktorých je potrebné podniknúť intenzívnejšie kroky na dosiahnutie Cieľov udržateľného rozvoja. Správy pripravuje Oddelenie OSN pre ekonomické a sociálne záležitosti v spolupráci s medzinárodnými a regionálnymi organizáciami a systémami agentúr, fondov a programov OSN. K správam prispieva aj niekoľko národných štatistikov, odborníkov z mimovládnych organizácií a akademickej obce.

* *** *

KONTAKTY PRE MÉDIÁ

Oddelenie OSN pre globálnu komunikáciu
Dan Shepard  | +1 212 963 9495| shepard[at]un.org

Oddelenie OSN pre ekonomické a sociálne záležitosti
Yongyi Min  | +1 212 963 9293  | min3[at]un.org