Len pre informáciu – neoficiálny dokument.

UNIS/INF/581
23. jún 2022

SVET JE V PLAMEŇOCH. POTREBUJEME REVOLÚCIU OBNOVITEĽNÝCH ZDROJOV. 

Jediná skutočná cesta k energetickej bezpečnosti, stabilným cenám energie, prosperite a obývateľnej planéte spočíva vo vzdaní sa znečisťujúcich fosílnych palív a urýchlení prechodu na energiu z obnoviteľných zdrojov. 

António Guterres, Generálny tajomník OSN 

Nero je neslávne známy tým, že kým Rím horel, on hral na lýre. Niektorí lídri majú dnes ešte horší prístup. Prilievajú olej do ohňa. Doslova. V čase, keď sa následky ruskej invázie na Ukrajinu šíria po celom svete, niektoré štáty reagujú na rastúcu energetickú krízu zdvojnásobením podpory fosílnych palív. Nalievajú ďalšie miliardy dolárov do uhlia, ropy a plynu, ktoré sú príčinou prehlbujúcej sa klimatickej krízy.  

Medzitým všetky klimatické ukazovatele naďalej zaznamenávajú nové rekordy a predpovedajú budúcnosť plnú divokých búrok, povodní, sucha, lesných požiarov a teplôt, pri ktorých na rozsiahlych územiach planéty nie je možné prežiť. Súčasný svet čelí klimatickému chaosu. Nové financovanie infraštruktúry na prieskum a ťažbu fosílnych palív je klamstvo. Fosílne palivá nie sú a nikdy nebudú riešením. Vidíme, aké škody spôsobujeme našej planéte a našim spoločnostiam. Každý deň sa o tom píše v médiách a nikto sa tomu nemôže ubrániť. 

Fosílne palivá sú príčinou klimatickej krízy. Riešením je obnoviteľná energia - obmedzuje narušovanie klímy a zvyšuje energetickú bezpečnosť. Ak by sme do obnoviteľných zdrojov energie investovali skôr a oveľa viac, nemuseli by sme byť teraz vydaní na milosť a nemilosť nestabilných trhov s fosílnymi palivami. Obnoviteľné zdroje energie sú mierovým plánom pre 21. storočie. Bitka o rýchlu a spravodlivú energetickú transformáciu sa však nevedie na rovnakom poli. Investori ešte stále podporujú fosílne palivá a vlády poskytujú miliardové dotácie na uhlie, ropu a plyn - približne 11 miliónov amerických dolárov každú minútu. 

Existuje slovo, ktoré pomenúva uprednostňovanie krátkodobých výhod pred dlhodobou prosperitou. Závislosť. Ešte stále sme závislí od fosílnych palív. Pre dobro našej spoločnosti a planéty sa jej musíme vzdať. Teraz. Jediná skutočná cesta k energetickej bezpečnosti, stabilným cenám energie, prosperite a obývateľnej planéte spočíva vo vzdaní sa znečisťujúcich fosílnych palív a urýchlení prechodu na energiu obnoviteľných zdrojov. 

V tomto zmysle som vyzval vlády krajín G20, aby odstavili uhoľnú infraštruktúru, pričom krajiny OECD by ju mali úplne zrušiť do roku 2030 a ostatné do 2040. Vyzval som finančné subjekty, aby sa vzdali financovania fosílnych palív a investovali do obnoviteľných zdrojov energie. Taktiež som navrhol som päťbodový plán na podporu obnoviteľných zdrojov energie na celom svete. 

Po prvé, musíme z technológie obnoviteľnej energie urobiť globálny verejný statok vrátane odstránenia prekážok duševného vlastníctva pri prenose technológií.  Po druhé, musíme zlepšiť globálny prístup k dodávateľským reťazcom pre komponenty a suroviny technológií obnoviteľnej energie.   

V roku 2020 bolo na celom svete nainštalovaných 5 gigawattov batériových úložísk. Do roku 2030 potrebujeme 600 gigawattov skladovacej kapacity. Je zrejmé, že na dosiahnutie tohto cieľa potrebujeme globálnu koalíciu. Prekážky v preprave a obmedzenia v dodávateľskom reťazci, ako aj vyššie náklady na lítium a iné kovy potrebné pre batérie bránia zavádzaniu takýchto technológií a materiálov práve v čase, keď ich najviac potrebujeme.  

Po tretie, musíme znížiť byrokraciu, ktorá brzdí solárne a veterné projekty.  Potrebujeme zrýchlené schvaľovanie a viac úsilia na modernizáciu elektrických sietí. V Európskej únii trvá schválenie veternej farmy osem a v Spojených štátoch 10 rokov. V Kórejskej republike potrebujú projekty veternej energie na pevnine 22 povolení od ôsmich rôznych ministerstiev. 

Po štvrté, svet musí zmeniť dotácie na energiu z fosílnych palív, aby ochránil zraniteľných ľudí pred energetickými šokmi a investoval do spravodlivého prechodu k udržateľnej budúcnosti.   

A po piate, musíme strojnásobiť investície do obnoviteľných zdrojov energie. To zahŕňa multilaterálne rozvojové banky a rozvojové finančné inštitúcie, ako aj komerčné banky. Všetky musia zintenzívniť a výrazne zvýšiť investície do obnoviteľných zdrojov energie.  

Všetci globálni lídri musia konať naliehavejšie. Už teraz sa nebezpečne blížime k hranici 1,5 °C, ktorá je podľa vedy maximálnou úrovňou otepľovania, aby sme sa vyhli najhorším dôsledkom zmeny klímy. Na to, aby sme udržali hodnotu 1,5 stupňa, musíme do roku 2030 znížiť emisie o 45 percent a do polovice storočia dosiahnuť čisté nulové emisie. Súčasné národné záväzky však povedú v tomto desaťročí k nárastu o takmer 14 percent. To znamená katastrofu. 

Riešením sú obnoviteľné zdroje energie - pre opatrenia v oblasti klímy, energetickú bezpečnosť a zabezpečenie čistej elektrickej energie pre stovky miliónov ľudí, ktorí ju v súčasnosti nemajú. Obnoviteľné zdroje energie sú trojnásobnou výhrou. 

Neexistuje žiadny prijateľný dôvod na odmietnutie revolúcie obnoviteľných zdrojov. Zatiaľ čo ceny ropy a plynu dosiahli rekordnú úroveň, obnoviteľné zdroje energie sú čoraz lacnejšie. Náklady na solárnu energiu a batérie klesli za posledné desaťročie o 85 percent. Náklady na veternú energiu padli o 55 percent. Investície do obnoviteľných zdrojov energie vytvárajú trikrát viac pracovných miest ako investície do fosílnych palív. 

Obnoviteľné zdroje energie samozrejme nie sú jedinou odpoveďou na klimatickú krízu. Riešenia vychádzajúce z prírody, ako napríklad zvrátenie odlesňovania a degradácie pôdy, sú nevyhnutné. Takisto je dôležité úsilie o podporu energetickej účinnosti. Našou ambíciou však musí byť rýchly prechod na obnoviteľné zdroje energie.   

Keď sa zbavíme fosílnych palív, bude to mať obrovský prínos, a to nielen pre klímu. Ceny energie budú nižšie a predvídateľnejšie, čo bude mať pozitívny vplyv na potravinovú a hospodársku bezpečnosť. Keď sa zvýšia ceny energie, zvýšia sa aj náklady na potraviny a všetky tovary, na ktorých sme závislí. Zhodnime sa teda na tom, že rýchla revolúcia v oblasti obnoviteľných zdrojov energie je nevyhnutná, a prestaňme sa hrať, zatiaľ čo naša budúcnosť je v plameňoch. 

* *** *