Len pre informáciu – neoficiálny dokument.

UNIS/SGSM/1310
2.máj 2023

Generálny tajomník OSN

Odkaz k Svetovému dňu slobody tlače

3.máj 2023

Medzinárodné spoločenstvo si pri príležitosti Svetového dňa slobody tlače už tridsať rokov pripomína prácu novinárskej obce a médií.

Tento deň vyzdvihuje základnú myšlienku: všetka naša sloboda závisí od slobody tlače.

Sloboda tlače je základom demokracie a spravodlivosti. Poskytuje nám všetkým fakty, ktoré potrebujeme na formovanie názorov a hovorenie pravdy moci. A ako nám pripomína tohtoročná téma, sloboda tlače predstavuje životnú silu ľudských práv.

V každom kúte sveta je však sloboda tlače vystavená útokom.

Pravdu ohrozujú dezinformácie a nenávistné prejavy, ktoré sa snažia zmazať hranice medzi faktami a fikciou, medzi vedou a konšpiráciou.

Zvýšenie koncentrácie mediálneho priemyslu v rukách niekoľkých osôb, finančný kolaps desiatok nezávislých spravodajských organizácií a nárast počtu národných zákonov a nariadení, ktoré potláčajú novinársku obec, ďalej rozširujú cenzúru a ohrozujú slobodu prejavu.

Novinárska obec a médiá sú zároveň z dôvodu svojej práce priame terče útokov na internete aj mimo neho. Sú pravidelne obťažovaní, zastrašovaní, zadržiavaní a väznení.

V roku 2022 bolo zabitých najmenej 67 ľudí pracujúcich v médiách, čo predstavuje neuveriteľný 50-percentný nárast oproti predchádzajúcemu roku. Takmer tri štvrtiny novinárok zažili násilie online a každej štvrtej sa vyhrážali fyzicky.

Pred desiatimi rokmi OSN vypracovala Akčný plán pre bezpečnosť novinárov s cieľom chrániť pracovníkov médií a ukončiť beztrestnosť za zločiny spáchané na nich.

V tento a každý ďalší Svetový deň slobody tlače musí svet hovoriť jedným hlasom.

Zastavte hrozby a útoky.

Zastavte zadržiavanie a väznenie novinárov a novinárok za to, že robia svoju prácu.

Zastavte klamstvá a dezinformácie.

Prestaňte útočiť na pravdu a tých, ktorí ju hovoria.

Novinári a novinárky sa postavili za pravdu a svet stojí pri nich.

* *** *

VIAC TLAČOVÝCH SPRÁV