"Epidémia násilia páchaného na ženách a dievčatách zahanbuje ľudstvo." — António Guterres
„Vďaka vzdelávaniu naprojektujeme zmeny a vybudujeme národ, v ktorom sa bude rozvíjať potenciál každého dievčaťa.“ Prečítajte si inšpiratívne svedectvá dievčat v Afganistane, ktoré žiadajú svoje právo na vzdelanie. #AfghanGirlsVoices
Pokrok, ktorý sa podarilo celosvetovo dosiahnuť v oblasti práv žien, nám mizne pred očami. Najnovšie údaje ukazujú, že ak budeme postupovať súčasným tempom, potrvá nám ďalších 300 rokov, kým dosiahneme úplnú rodovú rovnosť.
Dnešné hromadiace sa krízy, či už je to vojna na Ukrajine alebo klimatická kríza, postihujú v prvom rade a najviac ženy a dievčatá. Navyše práva žien na svoje telo a kontrolu nad svojím životom sú v rámci celosvetového boja proti demokracii spochybňované a popierané.
"Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien si slávnostne pripomíname úspechy žien a dievčat vo všetkých oblastiach života na celom svete.
Zároveň berieme na vedomie aj ohromné prekážky, ktorým čelia - od štrukturálnej nespravodlivosti, marginalizácie a násilia cez eskalujúce krízy, ktoré ich postihujú ako prvé a najviac, až po popieranie ich nezávislosti a práva na svoje telo a život." — António Guterres
"Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien a dievčat vo vede zdôrazňujeme jednoduchú rovnicu: Viac žien a dievčat vo vede sa rovná lepšia veda. Ženy a dievčatá prinášajú do výskumu rozmanitosť, rozširujú okruh vedeckých odborníkov a prichádzajú s novým pohľadom na vedu a techniku, čo prospieva všetkým." — António Guterres
Vylúčenie dievčat a mladých žien z vyučovania v Afganistane by mohlo zničiť obrovský úspech, ktorý sa už podarilo vo vzdelávaní dosiahnuť a vytvoriť “stratenú generáciu,” varovala Organizácia OSN pre vzdelávanie a kultúru UNESCO.
"Žiadna krajina na svete by nemala brániť ženám a dievčatám získať vzdelanie. Vzdelanie je univerzálne ľudské právo, ktoré sa musí rešpektovať," uviedla generálna riaditeľka Audrey Azoulay.
16 dní aktivizmu proti rodovo podmienenému násiliu je každoročná medzinárodná kampaň, ktorá sa začína 25. novembra, v Medzinárodný deň odstránenia násilia páchaného na ženách, a trvá do 10. decembra, Dňa ľudských práv. (viac v angličtine)