Človekove pravice vplivajo na ljudi povsod in vsak dan. Imajo otipljiv pozitiven vpliv, ponujajo praktične rešitve in skupnosti opolnomočijo za izgradnjo boljše prihodnosti.
Dijaki in dijakinje iz Avstrije, Slovaške in Slovenije so zmagali na letošnjem mladinskem natečaju kratkih filmov z navdihujočimi filmi na temo »Mir – spoštovanje – nenasilna komunikacija: Kaj pomenijo za vas in vašo/našo prihodnost?«.
Mednarodni filmski festival o človekovih pravicah this human world (thw) bo v znamenju mladinskega natečaja kratkih filmov 2024. Potekal bo pod okriljem Informacijske službe Združenih narodov (UNIS) na Dunaju, Agencije Združenih narodov za begunce (UNHCR) v Avstriji, glavnega urada mesta Dunaj za evropske in mednarodne zadeve ter v sodelovanju s šolami v Avstriji, na Češkem, v Madžarski, Poljski, Slovaški, Sloveniji in Turčiji.
Kampanja ZN ob 75. obletnici deklaracije (Human Rights 75) poziva vse, da se zavzamemo za človekove pravice in se zavežemo, da bomo načela deklaracije uresničili v vsakdanjem življenju.
Sovražni govor spodbuja nasilje ter spodkopava družbeno kohezijo in strpnost. Ker je boj proti sovraštvu, diskriminaciji, rasizmu in neenakosti v središču načel in dela ZN, si le-ti prizadevajo za spopadanje s sovražnim govorom na vsakem koraku.
Mednarodni filmski festival o človekovih pravicah this human world (thw) bo v znamenju mladinskega natečaja kratkih filmov 2023. Potekal bo pod okriljem Informacijske službe Združenih narodov (UNIS) na Dunaju, Agencije Združenih narodov za begunce (UNHCR) v Avstriji, glavnega urada mesta Dunaj za evropske in mednarodne zadeve ter v sodelovanju s šolami v Avstriji, na Češkem, v Madžarski, Poljski, Slovaški, Sloveniji in Turčiji.
Interaktivne delavnice je ponudila Informacijska služba Združenih narodov (UNIS) na Dunaju v sodelovanju z avstrijsko nevladno organizacijo ZARA Training, da bi učitelje in učiteljice naučili več o tem, kako senzibilizirati in vključiti mlade v preprečevanje širjenja lažnih informacij v digitalnem svetu ter se spopasti z diskriminacijo in sovražnim govorom.
Volker Türk iz Avstrije je vlogo komisarja prevzel oktobra 2022. Pred tem je delal kot generalni podsekretar ZN za politično načrtovanje v Izvršnem uradu generalnega sekretarja ZN in zasedal ključne položaje v Agenciji ZN za begunce (UNHCR).
Slovenija je vodilna v svetu na področju priznavanja pravice do zdravega okolja, a se pri varovanju te pravice sooča z izzivi, kot so žarišča onesnaženja s strupenimi snovmi, pomanjkanje dostopa do varne pitne vode za ranljivo populacijo in slaba kakovost zraka. Potrebni so tudi nujnejši ukrepi glede podnebnih sprememb, je danes dejal strokovnjak ZN.