Podujatia

Svet potrebuje solidaritu. Pridaj sa k #UN75

Svet potrebuje solidaritu. Tvoj príspevok sa ráta

Ako chceš, aby vyzeral svet o 25 rokov? Ako môžeme vybudovať ešte lepší svet ako pred pandémiou COVID-19? Aké globálne trendy najviac ovplyvnia našu budúcnosť?

Povedz nám, čo si myslíš, v dotazníku UN75. Zaberie ti len jednu minútu. Počúvame, čo majú ľudia na srdci. Tvoja odpoveď pomôže vypovedať o globálnych prioritách.

Vyplň ho teraz! https://un75.online/

Tohtoročné 75.výročie OSN si pripomíname v nestabilnom období globálnej krízy verejného zdravia a prichádzajúcej ekonomickej a sociálnej krízy, ktoré nemajú obdobu v histórii organizácie. Prekonáme ich s ešte pevnejším odhodlaním a lepšími nástrojmi na spoločnú spoluprácu? Alebo budú naďalej rásť nedôvera a izolácia? 2020 sa musí stať rokom, kedy sa všetci zomkneme, budeme diskutovať o našich prioritách ako globálna rodina, a o tom, ako môžeme spolu pracovať ešte efektívnejšie a riešiť súčasné a blížiace sa hrozby. Spustili sme najväčšiu svetovú konverzáciu o tom, ako môžeme spoločne vybudovať lepšiu budúcnosť.

Prečo teraz?

COVID-19 nám neúprosne pripomína potrebu spolupráce presahujúcu hranice, sektory aj generácie. Od našej reakcie bude závisieť, ako rýchlo sa svet spamätá, či dosiahneme Ciele udržateľného rozvoja a ako dobre sa popasujeme s naliehavými výzvami - klimatickou krízou, pandémiou, nerovnosťou, novými formami násilia a rýchlymi zmenami v technológiách či našej populácii.

No v čase, keď práve spoločný postup potrebujeme viac ako kedykoľvek predtým, podpora globálnej spolupráce ochabuje. V mnohých krajinách upadá dôvera verejnosti v tradičné inštitúcie a vzťahy medzi krajinami sa dostávajú pod tlak. Pomôže táto pandémia svetu, aby sa viac zomkol? Alebo povedie k väčšej nedôvere? Celosvetový dialóg a činy sú teraz potrebné viac ako kedykoľvek predtým.

O čo ide v UN75?

V januári 2020 sme spustili iniciatívu, globálny dialóg, vďaka čomu odštartovali diskusie na rôznych miestach - školských triedach či zasadacích miestnostiach na celom svete. Začali sme budovať partnerstvá s mladými ľuďmi, mimovládnymi organizáciami, biznis sektorom, či médiami, aby sme oslovili čo najvyšší počet ľudí. Vytvorili sme 1-minútový dotazník, ktorý sa dá rýchlo a ľahko vyplniť.

Vždy sme kládli veľký dôraz na zapájanie sa cez internet prostredníctvom virtuálnych dialógov a sociálnych médií a v súvislosti s novým koronavírusom tieto snahy ešte viac zintenzívňujeme. Taktiež s našimi partnermi pracujeme na presunutí plánovaných podujatí do virtuálneho priestoru a snažíme sa nájsť inovatívne spôsoby, vďaka ktorým by sme zapojili publikum v súlade so smernicami WHO a pokynmi lokálnych zdravotníckych úradov.

Prečo sa mám zapojiť?

Je dôležité, aby v tomto náročnom období pre celý svet bol vypočutý aj váš názor. Vaše pohľady na rôzne témy, obavy, či nápady budú predstavené svetovým lídrom a predstaviteľom OSN na oficiálnom slávnostnom podujatí pri príležitosti 75.výročia na Valnom zhromaždení OSN v septembri 2020. Od októbra rôzne skupiny na celom svete budú diskutovať o tom, ako najlepšie uchopiť priority a návrhy, ktoré prieskum názorov vygeneruje. Cieľom je osloviť čo najviac ľudí: vypočuť si ich nádeje a obavy a zároveň sa dozvedieť viac o ich nápadoch a skúsenostiach. Do globálnej konverzácie sa môže zapojiť ktokoľvek, kdekoľvek na svete.

Každá konverzácia je príležitosťou povzbudiť jednotlivcov zmeniť niečo vo svojom živote na základe toho, čo sa dopočujú či dozvedia. Taktiež majú možnosť prispieť myšlienkami a skúsenosťami, ktoré môžu začať aplikovať národné a medzinárodné organizácie. Zistenia môžu okrem iného inšpirovať k vzniku nových programov, investícií, partnerstiev či kampaní. Tím UN75 momentálne pracuje na globálnej platforme, ktorá bude ilustrovať kľúčové výsledky diskusií.

Ako sa môžem zapojiť?

Viac...