Fürtös Réka és Strmcnik Matjaz az ENSZ bécsi Információs Szolgálatának munkatársai 2005. december 14-én Budapesten a Magyarországi Európa Társasággal közösen kerekasztal-beszélgetést szerveztek az ENSZ hatvanadik és Magyarország ENSZ tagságának ötvenedik évfordulója alkalmából. A beszélgetés további célja volt, hogy felhívja a kormányzat, a nonprofit civil szervezetek, a média és a tudomány képviselőinek figyelmét a 2005. szeptemberében lezajlott csúcstalálkozó záródokumentumára, és a csúcs Magyarországot is érintő következményeire. A beszélgetés ezen felül a jövő év első negyedévében Magyarországon megrendezendő fajsúlyosabb - formájában egyelőre nem definiált - esemény előkészítését is szolgálta. A kerekasztal-beszélgetés Strohmann Christian Holger, a UNIS megbízott vezetőjének irányításával zajlott.
Gondolatébresztőként Strohmann Christian Holger összefoglalta az ENSZ főtitkárának az általános fejlődéssel, biztonsággal és az emberi jogokkal kapcsolatos főbb javaslatait. Majd a csúcstalálkozó eredményeiről és az ezzel kapcsolatos további teendőkről ejtett szót. Az interaktív bevezetőt élénk beszélgetés követte, amelynek témája az ENSZ általános tevékenysége, illetve működésének Magyarországra való hatása volt. A kerekasztal-beszélgetés résztvevőinek észrevétele szerint, az ENSZ munkája mindaddig elvont marad, amíg az emberek nem látják annak magyarországi kézzelfogható következményeit és megvalósulását. Az eszmecsere során a résztvevők több célcsoport meghatározására vállalkoztak, akiket hátterük és érdeklődésük szerint különböző témákkal célszerű megszólítani. Általánosságban úgy tűnik, hogy a magyar átlagember nem különösebben fogékony az ENSZ-szel kapcsolatos kérdéskörökre.
Az alábbiakban részletesen felsoroljuk azokat a témákat, amelyekre - a résztvevők szerint - érdemes kiemelt figyelmet fordítani a jövőbeni ENSZ-hez kötődő magyarországi események szervezésekor:
A Magyarországi Európa Társaság (MET) megállapodott az ENSZ bécsi Információs Szolgálatával, hogy 2006-ban együttműködik további ismeretterjesztő rendezvények szervezésében a fent felsorolt témákban. A MET helyszínként a Soros-Alapítvány által támogatott Közép-Európai Egyetemet (CEU) javasolta. A kerekasztal-beszélgetés előtt a UNIS munkatársai találkoztak az MTV hírműsorának felelős szerkesztőjével, a külpolitikai szerkesztőség vezetőjével, a napi hírek vezetőjével és munkatársaikkal. A média szakemberek komoly érdeklődést mutattak az ENSZ audio-vizuális katalógusában szereplő különböző UN-TV (ENSZ-TV) műsorok, a UNIFEED előfizetés, és az éves összefoglalók, valamint az ENSZ főtitkár videón rögzített üzenetei iránt.