Események

A bécsi munkatársak egyetemi hallgatókkal osztják meg "ENSZ-es életük" egy napját

Az Egyesült Nemzetek Napja alkalmából, az Egyesült Nemzetek Bécsi Információs Szolgálata (UNIS) második alkalommal rendezte meg az egyetemi hallgatóknak szóló "Shadowing Programme" elnevezésű különleges programot. Ausztria, Magyarország, Szlovákia és Szlovénia tizenkét egyeteméről hatvannyolc diák kapott lehetőséget arra, hogy az Egyesült Nemzetek egy munkatársát egy napon keresztül kísérje és megtapasztalja, hogy milyen igazából az Egyesült Nemzetek bécsi szervezeteinél dolgozni. A "Shadowing Programme"-ra a Bécsi Nemzetközi Központban (VIC) került sor 2013. október 16. és 31. között.

Negyvenhárom ENSZ-munkatárs vett részt a programban tíz különböző bécsi székhelyű szervezettől és programtól (az Egyesült Nemzetek Bécsi Hivatala (UNOV), az Egyesült Nemzetek Kábítószer- és Bűnügyi Hivatala (UNODC), az Egyesült Nemzetek Leszerelési Ügyek Hivatala (UNODA), az Egyesült Nemzetek Környezetvédelmi Programja (UNEP), az Egyesült Nemzetek Atomsugárzás Hatásaival Foglalkozó Tudományos Bizottsága (UNSCEAR), az Egyesült Nemzetek Nemzetközi Kereskedelmi Jogi Bizottsága (UNCITRAL), a Világűr Békés Felhasználásával Foglalkozó ENSZ-bizottság (UNOOSA), az Egyesült Nemzetek Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR), az Egyesült Nemzetek Iparfejlesztési Szervezete (UNIDO), a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (IAEA), és az Átfogó Atomcsendszerződés Szervezete Előkészítő Bizottsága (CTBTO). Különböző tanulmányokat folytató hallgatók vettek részt a programban a nemzetközi kapcsolatoktól, az újságírást tanulókon keresztül a gazdasági tanulmányokat folytatókon át a nukleáris biológiát tanulókig. Egyedülálló lehetőséget kaptak, hogy egy olyan területen dolgozó ENSZ-munkatársat kísérjenek egy teljes napon keresztül, amely területen ők is karriert szeretnének elérni, valamint betekintést nyerjenek az Egyesült Nemzetek egy rendes munkanapjába. Sőt lehetőséget kaptak arra, hogy közvetlen tapasztalatot és tudást szerezzenek, valamint megértsék az Egyesült Nemzetek céljait és struktúráját. "Nagyon sokat tanultam az Egyesült Nemzetekről tanulmányaim során, viszont a "shadowing napomat" követően sokkal nagyobb rálátásom van a szervezet működésére és az Egyesült Nemzeteknél való munkalehetőségekre. Nagyon ajánlom a programot mindenkinek, aki egy nemzetközi szervezetnél szeretne elhelyezkedni a jövőben.", mondta az egyik résztvevő.

A résztvevők "shadowing" tapasztalata olyan különböző volt, mint ahány különböző érdeklődési területet képviseltek: néhányuknak lehetősége volt elkísérni az IAEA munkatársát a Bécsen kívüli Seibersdorf Laboratóriumba. Másoknak lehetősége volt az IAEA által a Bécsi Nemzetközi Központban megrendezett "Nukleáris Berendezések Biztonsága Időszerű Kérdéseinek Nemzetközi Konferenciáján" való részvételre. Két tanuló kísérhette még a UNODC igazgatója, Yury Fedotov szóvivőjét, David Dadget is.

A "Shadowing Programme" részeként, a hallgatók részt vettek egy túrán a Bécsi Nemzetközi Központban, amelyet Tisovszky János, a UNIS igazgatójának bevezető előadása követett. A diákok egy karrier munkaműhelyen is részt vesznek november folyamán, hogy megosszák élményeiket, valamint még többet tudjanak meg az Egyesült Nemzeteken belüli karrier lehetőségekről. A tavalyi év sikeres programját és a résztvevők pozitív visszajelzéseit követően, idén magyar, szlovén és szlovák hallgatók részére is nyitva állt a részvételi lehetőség. "Úgy vélem, hogy ez egy kitűnő program, amely lehetőséget ad a hallgatók részére, hogy tanuljanak," mondta egy ENSZ-munkatárs. A "Shadowing Programme" célja, hogy az Egyesült Nemzetek munkájával kapcsolatos tudatosságot növelje és még átláthatóbbá, valamint elérhetőbbé tegye a nyilvánosság számára.

Az idei évben a következő egyetemekről vettek részt hallgatók: Bécsi Egyetem, Üzleti és Gazdasági Egyetem, Bécsi Műszaki Egyetem, Diplomáciai Akadémia, Bécsi Természeti Erőforrások és Alkalmazott Élettudományok Egyeteme, a Pozsonyi Közgazdasági Egyetem, a Ljubljanai Egyetem, a Budapest Corvinus Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem és a Pannon Egyetem.