Események

Az ENSZ-főtitkár vízzel kapcsolatos témákról tárgyalt a Duna partján

Szoros napirendje volt Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárnak október 8-án, Budapesten. A főtitkár a Víz Világtalálkozó megnyitóján mondott beszédet, és több kétoldalú tárgyaláson is részt vett.

Röviddel érkezése után Ban Ki Mun a magyar köztársasági elnök meghívására a várban, az elnöki palotában, munkaebéden vett részt. Az ENSZ-főtitkár a tárgyalások eljén köszönetet mondott Magyarországnak a Víz Világtalálkozó megszervezéséért, majd elismerően nyilatkozott Magyarország szerepéről, amellyel a Közgyűlés fenntartható fejlődési célok nyitott munkacsoportjának társelnökeként segíti a nemzetközi közösség erőfeszítéseit ezen a területen. Feszített menetrendje ellenére a főtitkár szakított időt a Köztársasági elnöki rezidenciából nyíló budapesti panoráma megtekintésére.

Ezután a köztársasági elnök és a főtitkár a Víz Világtalálkozó helyszínére indult. A rendezvény megnyitóján a főtitkár a víz fenntartható fejlődésben játszott központi szerepét hangsúlyozta: "A víz és a higiénia különös jelentőséggel bír a Millenniumi Fejlesztési Célok elérése érdekében tett erőfeszítéseinkben, és kiemelt helyen kell szerepelniük az ENSZ 2015 utáni időszakra vonatkozó fejlesztési programjában is. … Társadalmaink számára elengedhetetlen a tiszta, és elegendő mennyiségben rendelkezésre álló ivóvíz, míg az emberek számára nélkülözhetetlen az egészséges környezet, melynek alapvető feltétele a kielégítő higiénia." Közös fellépésre van szükség annak érdekében, hogy földünkön biztosítsuk a biztonságos vízellátást, emelte ki a főtitkár.

A megnyitót követő, Áder Jánossal közösen tartott sajtótájékoztatón a főtitkár bejelentette, hogy jövő év szeptemberére egy klímaváltozásról szóló csúcstalálkozót kíván összehívni, amelyre meghívta a magyar köztársasági elnököt is. A főtitkár az újságírók előtt kijelentette: "Nagyon hálás vagyok a magyar kormánynak, és a magyar embereknek az Egyesült Nemzetekkel való együttműködés terén tanúsított elkötelezettségükért, és az együttműködésért, amellyel világunkat mindenki számára jobbá tesszük."

A főtitkár találkozói a dombos budai oldal után a Duna pesti oldalán folytatódtak, ahol Ban Ki Mun, parlamenti irodájában, Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel találkozott. A tárgyalás során szót ejtettek a Víz Világtalálkozóról, és egyetértettek abban, hogy kiemelt jelentőséggel bír a vízzel és higiéniával kapcsolatos kérdések globális, széleskörű együttműködésen nyugvó kezelése. A tárgyalás során kitértek továbbá Magyarország belső ügyeivel kapcsolatos kérdésekre is, valamint megvitatták az európai gazdasággal kapcsolatos aktuális kérdéseket. A főtitkár arra ösztönözte Magyarországot, hogy továbbra is vegyen részt az ENSZ emberi jogi ügyekben folytatott tevékenységében.

A Parlament után, szintén a Duna partján elhelyezkedő Budapesti Corvinus Egyetem épületében a főtitkár díszdoktori címet vehetett át, amelyet magyarul, ezekkel a szavakkal köszönt meg: "Nagyon köszönöm, hogy Közgázos lehetek!" Beszédében a főtitkár kiemelte az egyetem egy jobb világ létrehozására irányuló céljait:

"Mindannyiukat arra kérem, jusson eszükbe, hogy Önök nem csak Magyarország állampolgárai, hanem a világ polgárai is. Vegyék ki a részüket a világ eseményeinek alakításában, ilyen irányú késztetéseiket fordítsák át a világgal való együttérzéssé. Segítsenek a béke terjesztésében, és a földünkkel való harmónia kialakításában." A főtitkár beszédét egy József Attila idézettel zárta: "rendezni végre közös dolgainkat, ez a mi munkánk; és nem is kevés."

A magyar külügyminiszterrel eltöltött munkavacsora után a főtitkár egy, a Budapesti Víz Világtalálkozó apropóján megrendezett, gálakoncerten vett részt a Művészetek Palotájában. A koncertre a szervezők vízzel kapcsolatos témájú darabokat válogattak össze. A közönség így a nap zárásaként többek között Strauss kék Duna keringőjét, Händel Vízizene című darabját, és Smetana Moldváját is élvezhette.