Események

4. Budapesti Nemzetközi ENSZ-modell Konferencia

BUDAPEST, április 15. (ENSZ Információs Szolgálat) - Közel 30 különböző ország 360 középiskolás diákja és 200 egyetemi hallgatója vett részt az évente megrendezésre kerülő 4. Budapesti Nemzetközi ENSZ-modell Konferencián (BIMUN), amelyre 2014. április 11. és 15. között került sor. A magyar fővárosban megrendezett 5 napos konferenciának az Eötvös József Gimnázium, - Magyarország egyik legtekintélyesebb középiskolája - a Budapesti Corvinus Egyetem és az Eötvös Loránd Tudományegyetem adtak otthont.

Simai Mihály, a Magyar ENSZ Társaság elnöke nyitotta meg a BIMUN egyetemi szintű megnyitóját. Kiemelte, hogy jövőre lesz az Egyesült Nemzetek születésének 70. évfordulója, valamint hangsúlyozta az emberek támogatásának szerepét abban, hogy az Egyesült Nemzetek megőrizze jelentőségét. Emlékeztette a résztvevőket, hogy az Egyesült Nemzetek Alapokmánya úgy kezdődik, hogy "Mi az Egyesült Nemzetek népei" és nem úgy, hogy "Mi az Egyesült Nemzetek kormányai". Az emberek támogatása nem csak pénzügyi, hanem politikai és morális támogatást is jelent. Simai Mihály hangsúlyozta, hogy az emberek és az ENSZ közötti kapcsolat nagyon fontos, amelyhez a BIMUN kiemelkedően hozzájárul.

A Magyarország Külügyminisztériumától és az Egyesült Államok budapesti Nagykövetségétől meghívottak mellett Vadlövő Judit, a bécsi ENSZ Információs Szolgálat (UNIS) Magyarországért felelős munkatársa is meghívást kapott a Diplomat's Soirée-ra a BIMUN fővédnökeként, amely idén a UNIS volt. Az estén a világ minden tájáról származó egyetemi hallgatók folytattak informális környezetben eszmecserét a fiatalok diplomáciában betöltött szerepéről, valamint a jövő generációinak ösztönzéséről.

A BIMUN 2014 fő témája a fenntartható fejlődés és a Fenntartható Fejlődési Célok (SDGs) előmozdítása volt. Ezen felül a tárgyalások számos más témát is felöleltek: a kiber-háború; a katonai kiadások nagyobb átláthatóságának előmozdítása; egy új fegyverkereskedelmi szerződés felé vezető út; a latin-amerikai bennszülöttek jogainak erősítése; a digitális valuta és annak hatása a valódi gazdaságra; a terrorizmus, mint a nemzetközi béke és biztonság elleni fenyegetés; küzdelem a gyermekek online sérelme ellen; a HIV-vel vagy AIDS-szel fertőzött emberek foglalkoztatásával kapcsolatos emberi jogok; az ivóvíz biztonsága és a hozzáférés fejlesztése érdekében tett lépések Afrikában; a háború sújtotta területeken az anyák, újszülöttek és gyermekek egészségének biztosítása.