"Az Egyesült Nemzetek 70. évfordulója lehetőséget ad arra, hogy elgondolkodjunk és visszanézzünk az ENSZ történelmére, valamint áttekintsük maradandó eredményeit. Az évforduló alkalmából arra is lehetőség van, hogy rávilágítsunk azokra a területekre, ahol az ENSZ-nek és az egész nemzetközi közösségnek szükséges megkétszerezni erőfeszítéseit, hogy ezzel megfeleljen munkája három fő pillére, a béke és biztonság, a fejlesztés és az emberi jogok területén adódó jelenlegi és jövőbeli kihívásoknak."
Ban Ki-Mun az ENSZ-főtitkára
Az Egyesült Nemzeteket 70 évvel ezelőtt alapították a második világháborút követően. A második világháború volt a katonai történelem legvéresebb háborúja, amelyben több mint 60 millió ember veszítette életét világszerte. 1945-ben számos nemzet romokban hevert és az emberek soha nem látott viszontagságokon mentek keresztül. A világbéke és a jólét elérése, valamint a lehetséges viták háborúvá alakulásának megelőzése érdekében összegyűltek a nemzetek, hogy egy szervezetet hozzanak létre, amelynek a neve Egyesült Nemzetek lett.
Az Egyesült Nemzetek alapító dokumentuma az Egyesült Nemzetek Alapokmánya, amely magában foglalja a szervezet céljait. Az alapokmányt 1945. június 26-án írták alá San Franciscóban az Egyesült Nemzetek nemzetközi szervezetekről szóló konferenciájának végén.
"Mi, az Egyesült Nemzetek népei, elhatároztuk azt, hogy megmentjük a jövő nemzedékét a háború borzalmaitól, amelyek életünk folyamán kétszer zúdítottak kimondhatatlan szenvedést az emberiségre, hogy újból hitet teszünk az alapvető emberi jogok, az emberi személyiség méltósága és értéke, a férfiak és nők, valamint a nagy és kis nemzetek egyenjogúsága mellett, hogy megteremtjük azokat a feltételeket, amelyek mellett az igazságosság és a nemzetközi szerződésekből, valamint a nemzetközi jog egyéb forrásaiból eredő kötelezettségek iránti tisztelet fenntartható, és hogy előmozdítjuk a szociális haladást és a nagyobb szabadság mellett az életfeltételek javítását."
Részlet az Egyesült Nemzetek Alapokmányának preambulumából
Az Egyesült Nemzetek alapításakor a szervezetnek 51 tagállama volt. Jelenleg 193 tagállama van, amelyek közül mindegyik szavazati joggal rendelkezik a Közgyűlésben . A változások terjedelmének és mértékének köszönhetően megváltoztak és kiszélesedtek az ENSZ-nek és alárendelt testületeinek feladatai az évtizedek alatt. Az Egyesült Nemzetek még mindig a konfliktusmegoldás fóruma, de nem csak békefenntartó, hanem olyan új kihívásokkal foglalkozik, mint a nemzetközi terrorizmus, a klímaváltozás, a fertőző betegségek terjedése és más határokon átnyúló fenyegetések, amelyek új válaszokat kívánnak meg.
"Ezeket a globális problémákat egy ország sem képes egyedül megoldani. Mint a világ egyetlen valódi egyetemes szervezete, az Egyesült Nemzetek kínálja a legjobb, ha nem az egyetlen fórumot, amely felélénkíti az előttünk álló kihívásoknak megfelelő globális cselekvést."
Ban Ki-Mun az ENSZ-főtitkára