UNIS/SGSM/151
2009. november 16
"A globális sokszínűséget elfogadni kell, nem pedig félni tőle"
A Főtitkár üzenete a Tolerancia Nemzetközi Napján. 2009. november 16.
Bécs, november 17 (ENSZ Információs Iroda) - A globalizáció egyre közelebb viszi egymáshoz az embereket. Az internetes chatszobák és a közösségi oldalak lehetővé teszik, hogy olyan emberekkel is kapcsolatba lépjünk, akikkel soha nem találkozunk. A globális hasonulás és nemzetközi társadalmi és kulturális mozgalmak növekedése napról napra szembesítenek minket embertársaink ízlésével, véleményével és szokásaival. Soha nem volt még ennyi lehetőségünk arra, hogy kommunikáljunk egymással, hogy profitáljunk a kultúrákon átívelő cseréből.
De a globalizáció annak veszélyét is magában hordozza, hogy a világot egységesebbé tesszük, hogy elmossuk az emberiség egyik legnagyobb értékét: sokszínűségét. És ahogy egyre közeledünk egymáshoz, annak veszélye is nő, hogy a falak építésének az emberekre oly jellemző igénye tolakszik előtérbe elválasztván egymástól a "minket" és az "őket". Miközben bűnbakká válnak a társadalom legsérülékenyebb rétegei: a nemzeti, etnikai, vallási és más kisebbségeket.
A tolerancia sem közömbösséget, sem mások kényszeredett elfogadását nem jelenti. A tolerancia egy életmód, aminek alapja a kölcsönös megértés és egymás iránti tisztelet. Továbbá ama meggyőződés elfogadása, hogy a globális sokszínűséget elfogadni kell, nem pedig félni tőle.
Az Egyesült Nemzetek számos formában segíti elő a tolerancia térnyerését. Ez része a békéért, a konfliktusok megelőzéséért, a demokratizálódásért és az emberi jogokért folytatott munkánknak. A Civilizációk Szövetsége és az UNESCO számos oktatási és kultúrák között átívelő kezdeményezése révén segítjük elő a párbeszédet valamint a szélsőségesség elleni küzdelmet. Továbbá fokozatosan előrehaladunk a törvények és az olyan alapvető standardok hangsúlyozásában, amilyen többek között a 2007-es ENSZ-nyilatkozat a Bennszülött Népek Emberi Jogairól elfogadása vagy az ugyanebben az évben készült, a kisebbségi ügyekkel foglalkozó ENSZ-fórum létrejötte.
A tolerancia idei nemzetközi napján fogadjuk meg, hogy fellépünk az intolerancia ellen! Leginkább veszélyeztetett közösségeink és az emberiség egészének érdekében fogjunk össze a tolerancia terjedésének elősegítésére!
* *** *