Tájékoztatásul – nem hivatalos dokumentum
UNIS/SGSM/1192
2021. december 1.
A fogyatékossággal élő személyek jogainak, szervezeteinek és vezetői képességének elismerése előmozdítja a közös jövőnk megvalósítását.
A fenntartható fejlődési célok eléréséhez mindenkire, a fogyatékossággal élőkre is szükségünk van. A fogyatékossággal élő személyek és képviselő szervezeteik a világon mindenhol azért dolgoznak, hogy megvalósítsák a „Semmit rólunk nélkülünk” elvet.
A COVID-19 járvány megmutatta az akadályokat és az egyenlőtlenségeket, amelyekkel a járvány által leginkább sújtottak közé tartozó 1 milliárd fogyatékossággal élő személy folyamatosan szemben találja magát a világon mindenhol.
A fogyatékossággal élő személyeket figyelembe vevő járvány elleni fellépéshez és az azt követő felépüléshez arra van szükség, hogy ezeket a folyamatokat maguk a fogyatékossággal élők irányítsák, valamint arra, hogy együttműködéseket alakítsunk ki, kezeljük az őket ért igazságtalanságot és a megkülönböztetést, kiterjesszük a technológiához való hozzáférésüket és erősítsük az intézményeket, ezáltal befogadóbb, hozzáférhetőbb és fenntarthatóbb járvány utáni világot alakíthatunk ki.
A fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló egyezmény teljes és sürgős végrehajtására hívom fel az országokat; teremtsenek egyenlő esélyt a hozzáférésre, valamint bontsák le a jogi, a társadalmi, a gazdasági és egyéb akadályokat a fogyatékossággal élő személyek és az őket képviselő szervezetek aktív bevonásával.
Idén a fogyatékossággal élő személyek nemzetközi napján kötelezzük el magunkat amellett, hogy fenntartható, befogadó és igazságos jövőt építünk mindenki számára és senkit sem hagyunk magára.
* *** *