Tájékoztatásul – nem hivatalos dokumentum
UNIS/INF/578
2022. március 7.
Miközben a világ a nemzetközi nőnap felé közeledik, a nők jogai terén elért eredmények távolodnak. Ennek pedig mindannyian megfizetjük az árát.
Az elmúlt évek egymást követő válságai rávilágítottak arra, hogy a női vezetőkre nagyobb szükség van, mint eddig valaha.
A nők hősiesen léptek fel a COVID-19 járvánnyal szemben orvosként, ápolóként, valamint közegészségügyi és szociális munkásként.
A nők és a lányok voltak azonban az elsők, akik elvesztették a munkájukat vagy kiestek az oktatásból, valamint ők vállaltak még több fizetetlen gondozói munkát úgy, hogy eközben az egekbe szökött a családon belüli és a kibertérben elkövetett erőszak, továbbá a gyermekházasságok száma.
A járvány még határozottabban mutatta meg az örök igazságot, miszerint a patriarchátus mélyen gyökerezik. Még mindig egy férfiak által uralt világban élük egy férfiak által uralt kultúrával.
Ennek következményeként – akár jó idők járnak, akár rosszak – a nők nagyobb valószínűséggel süllyednek szegénységbe. Az egészségügyi ellátásuk elégtelen, az oktatásuk és a lehetőségeik pedig korlátozottak.
A konfliktusoktól szenvedő országokban – ahogyan azt Etiópiától Afganisztánon át Ukrajnáig látjuk – a nők és a lányok a legsérülékenyebbek, ugyanakkor a béke legmarkánsabb szószólói.
Ami a jövőt illeti, csak akkor lehetséges a mindenki számára fenntartható és igazságos helyreállítás, ha az a nők egyenjogúságára épül, valamint a lányok és a nők felemelését helyezi középpontjába.
A gazdaság fejlődéséhez a nők oktatásába, foglalkoztatásába, képzésébe és tisztességes munkájába való célzott befektetésekre van szükség. 400 millió állás létrehozására vállalkoztunk 2030-ig, amiket elsősorban a nők számára kell elérhetővé tenni.
A társadalmi haladás érdekében a szociális védőhálóba és a gondozói munkára épülő gazdaságba kell beruháznunk. A hasonló befektetések nagy osztalékot fizetnek, zöld és fenntartható állásokat teremtenek, miközben támogatják társadalmaink segítségre szoruló tagjait, köztük a gyerekeket, az időseket és a betegeket.
Pénzügyi fejlődésre van szükség az erkölcsileg csődöt mondott globális pénzügyi rendszer megreformálása érdekében, amelynek eredményeként minden ország számára lehetővé válik, hogy a nőket középpontba helyező gazdasági helyreállítást finanszírozni tudja. Ehhez adósságkönnyítésre és igazságosabb adórendszerekre van szükség, ami a világ tehetős részeiről bizonyos összegeket átcsoportosítana a leginkább rászorulók számára.
Azonnali, sorsfordító fellépésre van szükség az éghajlatváltozás ellen, hogy visszafordítsuk a kibocsátások meggondolatlan növelését és a nemek közötti egyenlőtlenségeket, amelyek a nőket és a lányokat aránytalanul kiszolgáltatottá tették. A fejlett országoknak sürgősen be kell tartaniuk arra vonatkozó vállalásaikat, hogy pénzügyi és műszaki támogatást nyújtanak a fosszilis tüzelőanyagokból való igazságos átmenethez. A jövő sikeres és stabil gazdaságai zöldek, a nemek közötti egyenlőségre törekszenek és fenntarthatóak.
Több női vezetőre van szükségünk a kormányokban és az üzleti világban – köztük pénzügyminiszterekre és ügyvezetőkre –, hogy mindenki számára előnyös, zöld és szociálisan előremutató szakpolitikákat alakíthassanak ki és vezethessenek be.
Tapasztalatunk szerint ugyanis, minél több nő van a parlamentekben, annál erősebb az éghajlatváltozással szembeni elkötelezettség, valamint több beruházás történik az egészségügybe és az oktatásba.
Politikai haladásra van szükség célzott lépésekkel és merész nemi alapú kvótákkal, amelyek biztosítják a nők egyenlő vezető szerepét és képviseletét a politikai döntéshozatal minden szintjén.
A nemek közötti egyenlőtlenség lényegében hatalmi kérdés. A századok óta tartó patriarchátus felszámolásához a hatalmat minden intézmény minden szintjén egyenlően kell elosztani.
Az Egyesült Nemzetek Szervezetében a szervezet történelmében először sikerült elérnünk a nemek közötti egyenlőséget a felső vezetők között a szervezet székhelyén és világszerte. Ez nagymértékben megnövelte képességünket, hogy jobban reagáljunk és jobban képviseljük az általunk szolgált közösségeket.
Az út során ihletet meríthetünk a minden területen és a világon mindenhol a haladásért küzdő nőktől és lányoktól.
Az éghajlatváltozás ellen fellépő fiatal nők irányítják a kormányokra nyomást gyakorló globális erőfeszítéseket, hogy a kormányokkal betartassák az általuk vállalt ígéreteket.
A nőjogi aktivisták bátran követelik az egyenlőséget és az igazságot és békésebb társadalmakat építenek, ahogyan a békefenntartók, a béketeremtők és a humanitárius munkások a világ küzdelmesebb részein és azokon kívül is.
Az olyan társadalmakban, ahol a nők jogaiért küzdő mozgalmak élénkek, a demokráciák erősebbek.
Azzal az egész emberiség nyer, ha a világ biztosítja a nők és a lányok számára azt, hogy minél több lehetőséghez férjenek hozzá.
Igazság, egyenlőség, erkölcs és a józan ész, mind azt diktálja, hogy tovább kell tolnunk a nők jogainak szekerét.
Fenntartható, a nők egyenjogúságára épülő, valamint a nőket és a lányokat előtérbe helyező – általuk irányított – helyreállításra van szükségünk.
* *** *
A szerző António Guterres az Egyesült Nemzetek Szervezetének főtitkára
A cikk megjelent a Népszavában 2022. 3. 7-én.