Nad týmito naliehavými otázkami sa zamysleli mladí ľudia z celého Slovenska, ktorí sa zapojili do tohtoročnej súťaže úvah v angličtine v rámci Olympiády ľudských práv (OĽP), ktorej garantom bola Informačná služba OSN (UNIS) Viedeň.
So svojou vynikajúcou esejou o tom, ako zastaviť šírenie dezinformácií a obťažovania na internete, zvíťazila Ema Rapavá, študentka gymnázia z Trnavy. Jej prácu si môžete prečítať tu.
Riaditeľ UNIS Viedeň Martin Nesirky privítal Emu a jej sestru Lenku, ktorá ju sprevádzala, vo Viedenskom medzinárodnom centre 24. mája 2022 spolu s Ingrid Ružičkovou zo Stálej misie SR pri OSN vo Viedni a osobne zablahoželal Eme k jej úspechu.
Po prehliadke budovy ústredia OSN sa Ema a jej sestra hovorili so zamestnancami a zamestnankyňami UNIS Viedeň o tom, ako zapojiť mladých ľudí a povzbudiť ich v boji proti šíreniu dezinformácií a iným výzvam. Stretli sa aj na Stálej misii SR a diskutovali s diplomatmi a diplomatkami zo slovenskej misie. „Návšteva UNIS vo Viedni a Stálej misie SR bola pre mňa obohacujúcou skúsenosťou. Dozvedela som sa viac o práci OSN a nadviazala nové kontakty. Veľmi rada sem niekedy v budúcnosti opäť prídem,“ povedala Ema po svojej návšteve.
Olympiáda ľudských práv (OĽP) je každoročná celoštátna súťaž pre študentky a študentov stredných škôl na Slovensku vo veku od 15 do 19 rokov zameraná na podporu a ochranu ľudských práv. V poradí 24. ročník OĽP vyhlásilo Ministerstvo školstva v septembri 2021 na tému „Digitálny vek: koniec alebo obnova ľudských práv?“.
V školskom roku 2021/2022 sa do OĽP zapojilo viac ako 2 500 študentov a študentiek z približne 320 stredných škôl z celého Slovenska, ktorých sprevádzalo 760 učiteľov. OĽP získalo Cenu európskeho občana 2020 - ocenenie za výnimočné výsledky, ktoré udeľuje Európsky parlament.