Na workshopoch, ktoré sa konali pred a po Konferencii OSN o oceánoch 2022, malí účastníci a účastníčky kreatívnym spôsobom skúmali význam ochrany riek a vodných ekosystémov. Na úvod sa deti zúčastnili na krátkom kvíze o rieke a jej živej prírode. Lektorky im kládli otázky ako napríklad, kde pramení Dunaj a kam ústí? Cez koľko krajín preteká? A najmä, prečo by sme ho mali chrániť?
Následne Lena Bauer a Sophie Weiss z organizácie JUMP krátko predstavili rôzne druhy vtákov žijúcich v povodí Dunaja. Potom sa deti rozdelili do skupiniek a nazbierali prírodný materiál a odpadky na brehu, ktoré použili na vytvorenie umeleckých diel.
Počas prvého workshopu s bilingválnou základnou školou Schüttaustraße 21. júna 2022 bolo krásne vidieť, že každá skupina začala sama od seba stavať hniezda pre vtáky ako labute a kačice, o ktorých sa práve rozprávali. Po dokončení si deti navzájom predstavili svoje umelecké diela a vysvetlili myšlienku, ktorá sa za nimi skrýva, a ich súvislosť s Dunajom.
Na otázku aký materiál použili na výrobu hniezd (tráva, kvety, palice a riasy), deti odpovedali, že ich chceli urobiť čo najpohodlnejšie, aby sa v nich vtákom dobre spalo.
Počas druhého workshopu so základnou školou Donau-City 12. septembra 2022 jedno z detí vysvetlilo, že srdce, ktoré skonštruovalo, predstavuje prírodu a volá sa „Srdce oceánu".
Deti z medzinárodnej školy Brilliant Stars v Bratislave sa počas tretieho workshopu 19. septembra 2022 vyzbrojili kreativitou, nadšením a odvahou čeliť daždivému počasiu. Spolu sa vydali spoznávať rieku Dunaj a to, ako sa dajú z toho, čo sa nachádza na jej brehoch, vytvoriť „umelecké diela". Všetky umelecké diela boli odfotografované a budú prihlásené do súťaže Dunajský majster umenia 2022 Danube Art Master 2022.