Tlačové správy

UNIS/BIO/848 
1. júla 2008

Generálny tajomník vymenoval Mahera Nassera za riaditel'a informačnej služba OSN vo viedni

VIEDEŇ, 1. júla (Informačná služba OSN) - Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun má tú česť oznámiť vymenovanie Mahera Nassera za riaditeľa Informačnej služby OSN vo Viedni. Pán Nasser prevezme túto funkciu po pani Nasra Hassan, ktorá odišla z OSN na dôchodok 30. apríla 2008. Maher Naser je v súčasnosti riaditeľom Informačného centra OSN v Káhire (UNIC); túto funkciu vykonáva od 1. januára 2006. Na svoju novú pozíciu nastúpi od 1. júla.

Ako riaditeľ Informačného centra OSN v Káhire pán Nasser viedol Komunikačnú skupinu OSN v Egypte, pričom zabezpečoval podporu a poradenstvo pre osem Informačných centier OSN na Blízkom východe a v Severnej Afrike. V rámci zvýšenia výkonu tejto informačnej siete OSN, pán Nasser založil a viedol Komunikačnú skupinu OSN pre arabský región, aby tak vytvoril väčšiu súdržnosť a zvýšil vplyv práce Komunikačného centra OSN v regióne.

Predtým, ako pán Nasser prevzal svoj súčasný post v UNIC Káhira, pôsobil od roku 2001 ako vedúci Liaison Office Úradu OSN pre pomoc palestínskym utečencom na Blízkom východe (UNRWA) v New Yorku. Taktiež pracoval pre UNRWA, najprv od roku 1994 - 1996 vo Viedni, neskôr v jej sídle v Ammáne, kde bol zodpovedný za vzťahy s donormi, zastupovanie úradu a vzťahy s médiami. Od roku 1992 do roku 1994 pracoval ako Associate Information Officer (zástupca pre komunikáciu) Programu OSN pre kontrolu drog vo Viedni. V období rokov 1987 - 1991 taktiež pôsobil aj ako Public Information Officer (zástupca pre informovanie verejnosti) a hovorca UNRWA v Gaze a Jeruzaleme. Predtým ako začal pracovať pre OSN, pracoval pre mimovládnu organizáciu so sídlom v Jeruzaleme, Arabské myšlienkové fórum.

V októbri 1991sa ako osobný asistent Dr. Haidara Abdula Shafiho, vedúceho palestínskeho vyjednávacieho tímu,  zúčastnil v Madride Blízkovýchodnej mierovej konferencie ako aj viacerých následných bilaterálnych rokovaní vo Washingtone, D.C..

Ján Nasser je držiteľom diplomu z Bir Zeit University, Západný breh Jordánu a postgraduálneho diplomu z obchodnej administratívy z Univerzity Warwick, Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska. Je ženatý a má tri deti.

* *** *