Tlačové správy

UNIS/INF/352
14.január 2010

Po zničujúcom zemetrasení na Haiti
Pan žiada o medzinárodnú podporu

VIEDEŇ, 14.január (Informačné centrum OSN) - Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun naliehavo vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby po katastrofálnom zemetrasení, ktoré zničilo už aj tak pomerne vyčerpaný karibský národný kapitál, podalo krajine pomocnú ruku.

Budovy a infraštruktúra v Port-au-Prince utrpeli obrovské škody, zatiaľ čo základné služby ako napríklad zásobovanie vodou a elektrinou sú na pokraji kolapsu. Podľa GT OSN Pana nie je plný rozsah škôd zatiaľ známy.

Desiatky tisícov ľudí sú na ulici a mnohí ešte stále zostávajú zachytení pod hromadou trosiek. Odhaduje sa, že táto katastrofa zasiahla jednu tretinu 9 miliónovej populácie Haiti, najchudobnejšej krajiny na západnej pologuli.

"Je jasné, že tu bude potrebná obrovská pomoc", povedal včera generálny tajomník OSN na neformálnom mimoriadnom stretnutí Valného zhromaždenia.

GT OSN spolu so zvláštnym vyslancom OSN pre Haiti, bývalým prezidentom USA Billom Clintonom, ďalej povedal, že toto zemetrasenie s magnitúdou 7,0 "konkuruje, ba až prekonáva", škody spôsobené sériou hurikánov, ktoré Haiti zasiahli v roku 2008.

OSN potvrdila, že 16 jednotiek mierových síl slúžiacich v Stabilizačnej misii OSN na Haiti (MINUSTAH) - 1 Argentínčan, 11 Brazílčanov, 1 obyvateľ Čadu a 3 Jordánci - zomreli počas zemetrasenia a úrady hovoria, že počet úmrtí pravdepodobne ešte počas nasledujúcich dní stúpne.

Hotel Christopher, v ktorom sídli centrum OSN, sa spolu s ďalšími budovami, v ktorých pracovali medzinárodné organizácie, zrútili, pričom stále nie je jasný osud asi 150 zamestnancov vrátane zvláštneho zástupcu generálneho tajomníka OSN Hédiho Annabiho.

Toto zemetrasenie je "tragédiou nielen pre ľud Haiti, ale aj pre OSN", povedal Alain Le Roy, najvyšší predstaviteľ mierových síl.

Podľa jeho slov si toto zemetrasenie pravdepodobne vyžiada najväčší počet životov vôbec zo všetkých misií OSN, pričom presiahne počet obetí teroristického bombového útoku na sídlo OSN v Iraku v roku 2003, kedy bolo zabitých 22 zamestnancov OSN, vrátane vysokého zástupcu OSN, Sergia Vieira de Mellu.

Misia MINUSTAH bola založená v roku 2004 a v súčasnosti má viac ako 9000 vojenských, policajných a približne 2000 civilných zamestnancov.

V okolí hlavného mesta Port-au-Prince momentálne pracuje približne 3000 členov misie a policajných jednotiek a pomáhajú udržovať poriadok a poskytujú podporu pri núdzovej pomoci. Začali čistiť niektoré hlavné cesty v meste, aby umožnili prechod pomoci a záchranárov.

"Najvyššia priorita je pátrať a zachraňovať", povedal zástupca generálneho tajomníka pre humanitárne záležitosti John Holmes; na záchranárskych prácach sa zúčastnia tímy z Číny, Francúzska, Dominikánskej republiky a ďalších krajín.

GT Pan, ktorý absolvoval stretnutie v úzkom kruhu so zástupcami vlády Haiti, USA a ďalšími, reportérom po zasadaní Valného zhromaždenia povedal, že veľa krajín okamžite posiela pátracie a záchranárske skupiny, záchranárske vrtuľníky, pojazdné nemocnice a ďalšie humanitárne jednotky, ktoré sú tu v tomto čase nevyhnutne potrebné.

Vyjadril nádej, že "spoločenstvo národov sa zjednotí vo svojom prístupe a pomôže Haiti prekonať túto poslednú traumu a naštartovať sociálnu a hospodársku obnovu, ktorá povedie tento hrdý národ vpred".

Generálny tajomník ďalej pred novinármi vyjadril svoju vďaku krajinám, ktoré urýchlene vysielajú pomoc obetiam zemetrasenia, pričom vyzval svet, aby "v tejto núdzovej situácii prišiel Haiti na pomoc".

GT Pan vysiela Edmonda Muleta, bývalého zvláštneho predstaviteľa na Haiti a súčasného asistenta generálneho tajomníka pre mierové operácie do krajiny, aby prevzal plné vedenie misie OSN.

Okrem toho nariadil uvoľnenie 10 miliónov USD z Centrálneho fondu pre núdzové situácie (CERF) ako príspevok k humanitárnej núdzovej pomoci. V nasledujúcich dňoch bude vydaná mimoriadna výzva pre Haiti.

***

Prepisy tlačových konferencií s generálnym tajomníkom OSN Pan Ki-munom (k dispozícii len v anglickom jazyku):

http://www.unis.unvienna.org/unis/pressrels/2010/unisinf350.html

http://www.unis.unvienna.org/unis/pressrels/2010/unisinf351.html

* *** *

Viac informácií:

Maher Nasser
riaditeľ, UNIS Viedeň
Telefón: (+43-1) 26060-4666
E-mail: Maher.Nasser@unvienna.org

Lothar Mikulla
Associate Information Officer, UNIS Viedeň
Telefón: (+43-1) 26060-5693
E-mail: Lothar.Mikulla@unvienna.org