Tlačové správy

UNIS/INF/354
18. január 2010

Generálny tajomník OSN prisľúbil na Haiti pomoc obetiam zemetrasenia

VIEDEŇ, 18. január (Informačné centrum OSN) - Generálny tajomník OSN by mal dnes informovať Bezpečnostnú radu OSN o svojej návšteve v hlavnom meste Haiti, ktoré bolo minulý týždeň zničené katastrofálnym zemetrasením. Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun v nedeľu znovu zopakoval podporu OSN obetiam nešťastia. OSN "bude aj naďalej stáť pri obyvateľoch Haiti", povedal GT Pan Ki-mun v Port-au-Prince, meste, ktoré bolo 12.januára najviac postihnuté zemetrasením, ktoré podľa odhadov zasiahlo jednu tretinu 9 miliónovej populácie Haiti.

Generálny tajomník spolu s koordinátorom OSN pre humanitárne otázky Johnom Holmesom a ďalšími vysokými zástupcami OSN dnes navštívil nešťastím postihnuté oblasti a stretol sa s prezidentom Haiti René Prévalom ako aj ďalšími vládnymi predstaviteľmi a zástupcami Misie OSN na Haiti.

Generálny tajomník načrtol 3 najvyššie priority svojej návštevy: nepretržitá pomoc pre pátracie a záchranárske tímy; núdzová pomoc vrátane pomoci vo forme potravín, vody a stanov; distribuovanie týchto potrieb cez OSN a ich partnerské organizácie obyvateľstvu v núdzi; koordinácia pohotovostných operácií.

Viac ako 40 tímov z celého sveta vrátane približne 1800 záchranárskych pracovníkov a viac ako 160 psov sa neúnavne snaží nájsť a vytiahnuť z pod ruín tých, čo prežili. Pátracie a záchranárske tímy už v sobotu vytiahli viac ako 13 živých ľudí, pričom počet členov tímu dosiahol 71 osôb, čo je rekordný počet na pátracie a záchranárske operácie v meste zasiahnutom zemetrasením. Zamestnanec OSN Jens Kristensen z Dánska bol vytiahnutý živý z trosiek hotela Christopher Hotel v nedeľu.

Generálny tajomník Pan navštívil zničený Christopher Hotel, ktorý bol sídlom viacerých centrál svetových organizácií na Haiti. Medzi tými, ktorí v hoteli zahynuli, bol aj zvláštny predstaviteľ OSN na Haiti Hédi Annabi, jeho zástupca Luiz Carlos da Costa a výkonný policajný komisár Doug Coates z Kráľovskej kanadskej jazdeckej polície.

Humanitárne operácie v príprave

Svetový potravinový program (WFP) zakladá v Port-au-Prince na distribuovanie potravinovej pomoci štyri distribučné miesta, pričom WFP už pomohol 73 000 ľudí (k 17.januáru).

Situácia s pohonnými látkami je čoraz kritickejšia a zavedené sú už aj palivové obmedzenia. Letisko je výrazne preplnené a prevádzka tu nie je spustená naplno, zatiaľ čo prístav sa ešte stále nedá použiť.

Minimálne 20 000 stanov a materiálu na vyrobenie prístrešku sú v nasledujúcich týždňoch nevyhnutne potrebné v dočasných stanových táboroch, v krajine ich je však zatiaľ len okolo 3 - 4 tisíc.

Výzva pre darcov: srdečná odpoveď

OSN spolu so svojimi partnermi zverejnila výzvu na pomoc v sume približne 600 miliónov USD na pomoc obetiam zemetrasenia, kvôli ktorému je stav základných služieb v Port-au-Prince na pokraji kolapsu.

Tieto dotácie majú za cieľ pomôcť približne 3 miliónom ľuďom postihnutým katastrofou v priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov, pričom polovica fondu je vyčlenená na núdzovú potravinovú pomoc a zvyšná časť bude použitá na potreby v oblasti zdravia, vody, sanitácie, výživy, rýchlej obnovy, vzdelávania v núdzových podmienkach a na ďalšie kľúčové potreby.

Webstránka OSN pre núdzovú pomoc uverejňuje pravidelne aktualizované informácie o prísľuboch pomoci a o príspevkoch v rámci výzvy pre Haiti: http://www.reliefweb.int/rw/fts.nsf/doc105?OpenForm&rc=2&cc=hti

Online darcovstvo

Niektoré organizácie OSN a ich pridružené agentúry akceptujú podporu on-line, ako napríklad: Centrálny fond OSN pre núdzové situácie ( CERF); nadácia OSN; Nadácia OSN Vysokého komisára OSN pre utečencov ( UNHCR); Detský fond OSN ( UNICEF) a Svetový potravinový program ( WFP).

* *** *

Viac informácií

Maher Nasser
riaditeľ, UNIS Viedeň
Tel: (+43-1) 26060-5676
Mobil: (+43-699) 1459-5676
Email: maher.nasser@unvienna.org