Humanitárnu pomoc potrebuje rekordný počet ľudí

Humanitárnu pomoc v súčasnosti potrebuje každý 22. človek na svete, čo predstavuje rekordných 362 miliónov ľudí. Viac ako 110 miliónov ľudí bolo nútených opustiť svoje domovy a viac ako 260 miliónov ľudí čelí akútnej potravinovej neistote, pričom niektorým z nich hrozí hladomor. Konflikty, klimatické zmeny a finančné otrasy zvyšujú potrebu pomoci.

Ako povedal generálny tajomník OSN António Guterres: „Na výchovu dieťaťa je potrebná celá dedina. To isté platí pri podpore ľudí, ktorí prežívajú humanitárnu krízu.“

Agentúry humanitárnej pomoci a partneri OSN pracujú v teréne, často ďaleko od pozornosti médií, a hľadajú nové spôsoby poskytovania núdzovej pomoci na celom svete.

Minulý rok v Ukrajine pracovníci humanitárnej pomoci zvýšili dodávky na podporu približne 15,4 milióna ľudí. Od začiatku tohto roka dostalo humanitárnu pomoc ďalších 17 miliónov ľudí v Afganistane; 2,8 milióna v Nigérii a 2,5 milióna v Konžskej demokratickej republike.

Financovanie humanitárnej pomoci nezodpovedá rastúcemu dopytu, pričom globálna humanitárna výzva je pokrytá len na 20 percent. Bez vyriešenia krízy financovania sú ďalšie škrty nevyhnutné.

Takmer polovica ľudí na Haiti nemá prístup k dostatočnému množstvu potravín. Napriek tomu bol Svetový potravinový program nútený znížiť počet ľudí, ktorí dostanú núdzovú potravinovú pomoc v krajine, z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov.

V niektorých krajinách, kde sú potreby najväčšie, sa zároveň znižuje financovanie humanitárnych operácií, čo núti humanitárnych pracovníkov znižovať alebo obmedzovať pomoc, ako napríklad v západnej Afrike a v Sýrii.

„Menej finančných prostriedkov znamená, že Svetový potravinový program (WFP) je nútený prestať pomáhať ľuďom, ktorí sú zatiaľ len v kategórii „úrovne krízy“, aby sme mohli zachrániť tých, ktorí doslova hladujú - v kategórii katastrofálneho hladu,“ povedal Carl Skau, zástupca výkonnej riaditeľky Svetového potravinového programu.

Vysvetlil, že v dôsledku týchto škrtov sa ľudia na „úrovni krízy“ hladu dostanú na „katastrofálnu úroveň“, čo v budúcnosti ešte zvýši humanitárne potreby, ak sa situácia v oblasti potravinovej bezpečnosti vo svete nezlepší.

Carl Skau vyzval svetových lídrov, aby uprednostnili financovanie humanitárnej pomoci, zlepšili vzájomnú koordináciu s humanitárnymi organizáciami a riešili základné príčiny, ktoré spôsobujú tieto krízy.

V Južnom Sudáne spôsobujú konflikt, klimatické zmeny a prudko rastúce náklady jednu z najvyšších úrovní hladu na svete. Riešením však nie je len rozdávanie potravín.

„Musíme prelomiť cyklus a posilniť komunity, aby zasiali semienka nádeje, príležitostí a hospodárskeho rozvoja. S mierom a stabilitou je potenciál Južného Sudánu neuveriteľný,“ zdôraznila Cindy McCain, výkonná riaditeľka Svetového potravinového programu.

V Ukrajine prebiehajú prípravy na zimu, to znamená distribúcia prikrývok, palív, kachlí a tepelnej izolácie do domov poškodených počas minuloročného konfliktu.

„Humanitárna situácia sa nezmenila, vojna pokračuje a naberá na intenzite, rovnako ako potreby. Jediný spôsob, ako to zmeniť, je zastaviť vojnu,“ povedala Denise Brown, koordinátorka humanitárnej pomoci OSN na Ukrajine. Musíme nájsť spôsoby, ako zvýšiť humanitárne zdroje, účinnejšie a efektívnejšie poskytovať pomoc, lepšie chrániť jednotlivcov v krízových situáciách, znížiť potravinovú neistotu a zvýšiť odolnosť investovaním do adaptácie na klimatické zmeny.

 

 

Photo: UNHCR/Sylvain Cherkaoui