Hálózatépítés a békéért fórum 2010-ben: Békefenntartást gyakorlók megbeszélése a civilek védelméről fegyveres konfliktusokban és a békefenntartásról.

Networking for Peace

BÉCS, május 27 (ENSZ Információs Iroda) Julian Harston, korábbi ENSZ-főtitkárhelyettes vitaindító előadásában elmondta: "A konfliktus drága - a költséges békefenntartó akciók viszont olcsóbbnak tűnnek." A vitaindító előadás május 27-én, Bécsben hangzott el az Egyesült Nemzetek főhadiszállásán rendezett, harmadik Hálózatépítés a békéért konferencián. A hallgatóság békefenntartókból, a civil társadalom képviselőiből és kormányzati képviselőkből állt.

A konferencia házigazdája, az Osztrák Békefenntartók Társaságával (AAP), az Osztrák Védelmi- és Sportminisztériummal, valamint Bécs városával együttműködő Egyesült Nemzetek Információs Irodája, Bécs (UNIS) volt. A találkozót május végére időzítették, úgy, hogy az egybeessen az ENSZ békefenntartók 8.-szor megünnepelt nemzetközi napjával. A Hálózatépítés a békéért konferencia lehetőséget kínál a résztvevőknek és a békefenntartó társaságoknak, hogy tapasztalat- és eszmecserét folytassanak a regionális együttműködés érdekében.

Mivel a Fórum az ENSZ békefenntartók nemzetközi napjával is egybeesett, megnyitóbeszéde után az UNIS igazgatója, Maher Nasser arra kérte a résztvevőket, hogy egy perces néma csönddel emlékezzenek meg azokról a nőkről és férfiakról, akik az ENSZ zászlaja alatt szolgálva vesztették életüket. Megjegyzéseiben Günther Greindl, nyugalmazott tábornok arról beszélt, hogy a békefenntartó társaságok hálózatépítése egymással és a társadalom más részeivel értékes. Elmondása szerint ez fontos a békefenntartás céljai, törekvései, és maga a békefenntartás megértése szempontjából is, továbbá segíti a békefenntartás nagyobb mértékű támogatását és az abban való részvételt.

Az ENSZ békefenntartó tevékenységének jelenlegi helyzetéről szóló beszámolójában Harston úr, aki korábban főtitkár-helyettesként szolgált, hat fő feladatot nevezett meg, amelyet minden missziónak meg kell céloznia. Ezek: a biztonság és stabilitás helyreállítása a misszió célországában, a legitim politikai keretek kialakítása, a gazdaság újjáélesztése, a nemzeti megbékélés támogatása, a civil társadalom ismételt összekovácsolása és a régiós körülmények figyelembe vétele. Ilyen feladatok mellett a békefenntartás egyre összetettebb feladattá vált. Ahhoz, hogy a missziók sikeresek legyenek, a tagállamoknak elegendő erőforrást kell kitermelniük. Mr Harston - hosszú távú tapasztalatait feldolgozva arra kért, hogy a missziós megbízásokat igazítsák a nemzetközi közösség által megadni szándékozott támogatásokhoz. "Megfelelő támogatás híján a békefenntartást falhoz állítjuk: egyszerre lesz túlterhelve és alulfinanszírozva."

A mai konferencián összegyűlő békefenntartók társaságai segíthetnek annak a támogatásnak a megteremtésében, ami a békefenntartás előnyeinek ismertté tételéhez, és így az adott országokban szükséges társadalmi támogatás megteremtéséhez szükségesek. A fórum Ausztriából, Horvátországból, Csehországból, Magyarországról, Lengyelországból, Romániából, Szerbiából és Szlovákiából érkező résztvevői megragadták a lehetőséget, hogy megvitassák egyrészt az egyes országokat illető hozzájárulásokat a nemzetközi béketörekvésekhez, másrészt missziókban való részvételük tanulságait.

Günther Höfler altábornagy, az Osztrák Véderők főparancsnoka bemutatta "Civilek védelme a fegyveres konfliktusokban a Biztonsági Tanács 1894-es rendelete (2009) kontextusában" című koncepcióját, amelyet Ausztria támogatott az ENSZ Biztonsági Tanácsában. Höfler altábornagy hangsúlyozta: "A döntő elem a gyakorlati alkalmazás. Minden résztvevőnek be kell kapcsolódnia egy átfogó megközelítésbe." Az osztrák erők nemrég részt vettek a csádi és a közép-afrikai-köztársasági ENSZ-misszióban (MINURCAT), ahol a menekültek és belső menekültek védelme része volt a missziós feladatoknak. Általános egyetértés övezte a megállapítást, hogy a terepen lévő résztvevők együttműködése létfontosságú nem csak a civil és katonai egységek között, de az egységeket biztosító országok között is.

Az intenzív tapasztalatcserét és a különböző békefenntartó társaságok és hasonló résztvevők munkáinak példáit követően széles egyetértés alakult ki a tekintetben, hogy - az UNIS igazgatója, Maher Nasser javaslatára építve - ki kell alakítani egy internet-központú platformot hálózatépítés és rendszeres frissítés céljára. Az UNIS Bécs példázta azt a gyakorlatiasságot és könnyedséget, amivel egy efféle, a Facebook-szerű, már létező weblapokat alkalmazó platformot ki lehet építeni. Nasser úr kifejtette: "Ez a folyamatos hálózatépítés virtuális találkozópontja lehet"

.